W kwestii bezpieczeństwa w sieci, słyszymy wiele porad i wskazówek, ale często nie są one wyjaśniane w dobry sposób. Wiele firm antywirusowych, oferując swój najlepszy pakiet zabezpieczeń, kwituje krótko, że „zawiera ochronę firewall”. Lecz czymże jest tajemnicza ściana ognia? I jak działa? Odpowiem w poniższym tekście.
A zatem, czym dokładnie jest Firewall ?
Firewall (znany także jako Zapora) jest systemem, który blokuje nieautoryzowaną transmisję danych do lub z prywatnej sieci. W zasadzie, zapory te zatrzymują intruzów lub hakerów przed włamywaniem się do komputera z zewnątrz, a także powstrzymują szkodliwe oprogramowanie przed wysyłaniem ważnych informacji w inny sposób.
Jeżeli Twój komputer jest podłączony do internetu, zawsze będzie próbował komunikować się z innymi komputerami. Odbywa się to za pośrednictwem “otworów” w sieci, zwanych portami. Istotą działania firewall’a jest zamykanie portów, z których użytkownik nie korzysta oraz sprawdzanie transmisji danych przez pozostałe. Bez zapory, ułatwiasz hakerom włamanie do Twojego komputera i utracenie osobistych danych.
Istnieją dwa typy firewall’ów: sprzętowy i programowy. Firewall’e sprzętowe znajdują się zazwyczaj na bramce internetowej, która jest eleganckim określeniem dla urządzeń sieciowych takich jak np. modem lub router. Niestety, są one nieelastyczne i trudne do skonfigurowania dla przeciętnego użytkownika, więc stają się rzadkością w domach i małych sieciach.
Użytkownikom tym bardziej znane są programy pełniące funkcję Firewall’a. Zapory te znajdują się na komputerze w warstwie sieciowej i sprawdzają komunikację pomiędzy maszyną a światem zewnętrznym, blokując każdą nieautoryzowaną transmisję. Stały się one bardzo popularne wśród użytkowników domowych ze względu na łatwość instalacji oraz zarządzania.
Dlaczego warto posiadać ochronę Firewall?
Firewall jest narzędziem pierwszej linii obrony każdego dobrego systemu ochrony sieci. Zapobiega włamaniom i kradzieży danych, co jest dosyć istotne w czasach, gdy każdy z nas korzysta ze sklepów internetowych oraz bankowości online. Przecież nikt z nas nie chce, aby jakiś haker przechwycił nasze informacje finansowe!
Samo posiadanie zapory nie wystarczy, aby dobrze zabezpieczyć komputer, jednak dobrze jest mieć ochronę Firewall w swoim planie bezpieczeństwa. Zadaniem zabezpieczenia internetowego jest maksymalna możliwa ochrona użytkownika, składająca się z modułów, które współpracując ze sobą zapewniają najwyższą wydajność systemu.
Większość systemów operacyjnych posiada wbudowaną funkcję zapory, jednak wyspecjalizowane Firewall’e mogą zapewnić dodatkową warstwę ochrony. Na przykład, Udoskonalona Zapora AVG, dostępna w pakiecie AVG Internet Security, współpracując z pozostałymi składnikami AVG dba o bezpieczeństwo Twoich danych. Czyni to poprzez sprawdzanie całej komunikacji we wszystkich portach sieciowych oraz blokowanie jakichkolwiek intruzów. Zapobiega ona także atakom wychodzącym – jeżeli Twój komputer zarażony jest przez złośliwe oprogramowanie, Udoskonalona Zapora AVG podejmie działania mające na celu ochronę innych komputerów przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Twojego urządzenia.
Mam nadzieję, że pomogłem Wam zrozumieć, jak ważne są zapory sieciowe. Taka jest zawarta np. w AVG Internet Security
Pamiętaj, że zapora nie chroni przed wirusami! Zapewnia bezpieczeństwo przed innym, równie groźnym typem ataku – bezpośrednim włamaniem do komputera. Tym bardziej warto o niej pomyśleć, bo jak widać ochrona przed samymi wirusami to za mało. A ty posiadasz Firewall? Podziel się nią w komentarzach!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG – antywirus dla biznesu. Idealny, jeżeli pracujesz z komputerem i potrzebujesz najlepszej ochrony.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!