W ostatnich latach wokół mechanizmu ochrony EDR powstało wiele mitów. Niektórzy użytkownicy przypisują temu systemowi możliwości, które dalece wykraczają poza jego funkcje. Czym więc dokładnie jest EDR, jak działa i dlaczego warto stosować go do wzmocnienia zabezpieczeń infrastruktury IT? Oto wszystko, co warto wiedzieć o EDR.
Spis treści
- Co to jest EDR?
- EDR jako koncepcja, a nie określony produkt
- EDR – najważniejsze funkcje
- Czy oprogramowanie Avast i AVG jest zgodne z EDR?
- Podsumowanie
Co to jest EDR?
EDR, czyli Endpoint Detection and Response, to system wczesnego wykrywania i informowania o zagrożeniach na poziomie pojedynczych urządzeń końcowych w określonym środowisku IT. Został on stworzony w odpowiedzi na coraz bardziej skomplikowane cyberzagrożenia. Analizuje on podejrzane zachowania, wykrywa anomalie i ostrzega przed nimi administratorów sieci informatycznych.
EDR bazuje na zaawansowanych algorytmach analizy i uczenia maszynowego, które umożliwiają identyfikację nieznanych wcześniej ataków, w tym malware, ransomware, exploitów i innych typów zaawansowanych zagrożeń.
EDR działa w czasie rzeczywistym, co oznacza, że jest w stanie reagować natychmiast na wykryte zagrożenia. Dzieje się tak dzięki ciągłej analizie danych pozyskiwanych z punktów końcowych oraz innych źródeł. Rozwiązanie to monitoruje aktywność na urządzeniach, rejestruje zachowanie aplikacji oraz użytkowników. Pozwala to na identyfikację podejrzanych lub niestandardowych wzorców, co wskazuje na potencjalne zagrożenia. Analiza zabezpieczeń może być przy tym wzbogacona o algorytmy działające w chmurze, choć nie jest to obligatoryjne.
Warto przy tym podkreślić, że choć EDR znacząco wzmacnia zabezpieczenia infrastruktury sieci IT, sam w sobie nie jest mechanizmem chroniącym przed zagrożeniami. Należy go traktować jako narzędzie informujące o wykrytych incydentach w sieci, ułatwiające administratorom monitorowanie infrastruktury i przeciwdziałanie cyberzagrożeniom.
„
EDR sam w sobie nie jest mechanizmem chroniącym przed zagrożeniami. Należy go traktować jako narzędzie informujące o wykrytych incydentach w sieci.
Ponadto EDR gromadzi, indeksuje i przechowuje dane związane z incydentami bezpieczeństwa, co pozwala na dokładną analizę ataków w przeszłości w celu lepszego zrozumienia zagrożeń oraz opracowania bardziej efektywnych strategii obronnych.
Oczywiście bardzo często mechanizmy EDR są bezpośrednio zintegrowane z narzędziami służącymi do ochrony przed zagrożeniami, co pozwala na lepszą synchronizację i współpracę między różnymi elementami infrastruktury bezpieczeństwa.
EDR jako koncepcja, a nie określony produkt
Definicja EDR i zamysł działania tego mechanizmu ochronnego powstał jako koncepcja i zbiór możliwości. Warto mieć na uwadze, że nie jest to gotowy produkt o ściśle zdefiniowanych funkcjach, przez co każdy producent zaawansowanego oprogramowania antywirusowego może interpretować i wdrażać EDR na swój sposób. W efekcie dwa mechanizmy o takiej samej nazwie mogą działać zupełnie odmiennie, oddając w ręce administratorów inny zestaw funkcji i możliwości.
Z tego względu przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu zabezpieczeń EDR we własnej infrastrukturze sieciowej warto określić, jakie konkretnie ma ono spełniać działanie i czego od niego oczekujemy. Dopiero na tej podstawie warto szukać odpowiedniego rozwiązania i pytać o nie swoich dostawców rozwiązań antywirusowych.
EDR – najważniejsze funkcje
Pomimo rozbieżności w strukturze działania mechanizmów EDR różnych firm, można wymienić kilka wspólnych funkcji, które są stosowane przez niemal wszystkich producentów:
- monitorowanie punktów końcowych w trybie online i offline
- reagowanie na zagrożenia w czasie rzeczywistym
- zwiększanie widoczności i przejrzystości danych użytkownika
- wykrywanie zapisanych zdarzeń punktu końcowego i wstrzyknięć złośliwego oprogramowania
- tworzenie list dozwolonych i blokad
- integracja z innymi technologiami
Czy oprogramowanie Avast i AVG jest zgodne z EDR?
Avast i AVG nie stosują marketingowego podejścia i nie klasyfikują swojego oprogramowania jako EDR, ale wiele funkcji rozwiązań antywirusowych tych firm ściśle pokrywa się z jego koncepcją działania.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Z wykorzystaniem produktów Avast i AVG możliwe jest m.in. monitorowanie punktów końcowych w trybie online i offline (z konsolą On-Premise). Tarcze antywirusowe tych producentów reagują w czasie rzeczywistym na wykryte zagrożenia i umożliwiają ochronę plików przed atakami ransomware. Administratorzy mogą też realizować działania z zakresu wykonywania kopii zapasowych newralgicznych danych czy tworzyć listy dozwolone i definiować blokady.
Funkcje i możliwości zgodne z EDR można znaleźć w produktach antywirusowych:
- Avast Essential Business Security
- Avast Premium Business Security
- Avast Ultimate Business Security
- AVG AntiVirus Business Edition
- AVG Internet Security Business Edition
Podsumowanie
Mówiąc o EDR warto pamiętać, że w ścisłym tego słowa znaczeniu termin ten jest związany z informacją dla administratorów, a nie funkcjami reagowania czy ochrony przed zagrożeniami. Produkty Avast i AVG zapewniają ochronę i w wielu miejscach pokrywają się z możliwościami EDR ze względu na rozwiązania potrzebne do umożliwienia tej ochrony. Posiadanie informacji z EDR bez aktywnego działania jest w większości przypadków bezużyteczne, z tego względu dostępne rozwiązania antywirusowe bardzo często łączą funkcje bezpieczeństwa z narzędziami do ostrzegania i wykrywania.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Dobrze, że powstają takie artykuły i uświadamiają konsumentów. Sam słyszałem kilka rzeczy o EDR, ale nigdy dokładnie nie zastanawiałem się, jakie funkcje oferują i czy w ogóle jest to ustandaryzowane rozwiązanie. Jak się okazuje, pod to hasło można przypisać naprawdę wiele funkcji 😉