Chroń swój PESEL!

8

Ostatnimi dniami, pojawia się coraz więcej, nieraz ze sobą sprzecznych, informacji dotyczących wycieku bazy PESEL. Zaistniałą sytuację próbują wykorzystać cyberprzestępcy , tworząc strony internetowe, które pomagają wyłudzić nasze dane.

Niestety w tej sprawie panuje bardzo duży chaos informacyjny, część wiadomości jest mało precyzyjna, inne są wyolbrzymione. Dla osób, które chcą dokładniej dowiedzieć się o co chodzi, polecamy dwa bardzo dobre artykuły z serwisu Niebezpiecznik.pl:

https://niebezpiecznik.pl/post/wyciek-danych-milionow-polakow-z-bazy-pesel/
https://niebezpiecznik.pl/post/jak-sprawdzic-czy-komornicy-albo-ktokolwiek-inny-odpytal-rejestr-pesel-o-twoje-dane/

Nie podawaj swojego numeru PESEL na stronach internetowych!

Użytkownicy AVG poinformowali nas, że natrafili na reklamy i strony, na których rzekomo łatwo i szybko można sprawdzić, czy nasz numer PESEL wyciekł.

Jeżeli widzisz taką reklamę – nie klikaj w nią i nie wypełniaj formularza, który na stronie się znajduje.

Warto w tym  miejscu zacytować mojego kolegę, Arka Zakrzewskiego oraz jego wypowiedź udzieloną dla prasy:

Żadna strona internetowa nie ma od nas prawa żądać numeru PESEL, to próba wyłudzenia. Bardzo często pod wpływem emocji i panującego chaosu informacyjnego, chcemy wypełnić taki formularz, by sprawdzić, czy ktoś na nasze nazwisko nie wyłudził kredytu. Musimy zachować jednak czujność i spokój i pod żadnym pozorem nie wolno nam podawać tego typu informacji.

By dowiedzieć się więcej na temat wycieku danych, warto zapoznać się z artykułami na stronie Ministerstwa Cyfryzacji:

https://mc.gov.pl/aktualnosci/co-sie-stalo-z-baza-pesel
https://mc.gov.pl/aktualnosci/baza-pesel-pytania-i-odpowiedzi

Sprawdź, kto Cię sprawdzał!

Warto również dodać, iż Biuro Informacji Kredytowej udostępniło darmowy kod, dzięki któremu przez rok będziemy mogli otrzymywać alerty dotyczące informacji jakie bank i instytucje kredytowe chcą otrzymać na nasz temat:

https://www.bik.pl/k/ochrona/

[Aktualizacja 01.09.2016]

Ministerstwo Cyfryzacji również umożliwia sprawdzenie, kto wyszukiwał Twój PESEL, więcej szczegółów znajdziesz  w tym wpisie:

https://mc.gov.pl/aktualnosci/baza-pesel-pytania-i-odpowiedzi

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

PR & Marketing Manager. Pasjonat wszelakich ewolucji, wynalazków i mutacji ochrzczonych mianem e-commerce. Z wykształcenia filolog. Miłośnik gier strategicznych i solidnej fantastyki. Uzależniony od systemu walki Krav Maga.

 • wiech45

  No nieprawdopodobne! najpierw ostrzegacie żeby nie podawać nikomu a na stronie rejestracyjnej żądają i PESEL. i skan dowodu i nr konta – czyli wszystkie dane potrzebne do wzięcia kredytu. Ehh…

  • Mógłbym prosić o doprecyzowanie, w którym miejscu w sklepie AVG lub na TrybieAwaryjnym wymagamy podania numeru PESEL lub skanu dowodu?

   • Adam

    Chodzi o rejestrację na stronie BIK.

   • Tadeusz

    No tak, właśnie BIK doprecyzowuje swoja bazę danych – obywatel na widelcu – i to nie za darmo, nawet wstępniak opłaty 1 złoty przy tej masie obywateli to niezła sumka ! W tym państwie od dawna dzieje się bardzo źle, władza i urzędy wypięły się na obywatela wielka du…ą i nie ma zamiaru go chronić przed notorycznymi złodziejami wszelkiej bazy danych ! Nie wiem kto tam nad tym pracuje w urzędach, ale gdy MSW kieruje człowiek z przypadku i to z wykształcenia teolog, czy obecnie nam panujący minister to nie ma co się dziwić, że ….. będzie jeszcze gorzej ! Tak wszystko przyspieszyć – zwłaszcza w łojeniu obywatela – sądy /kapturowe /”elektroniczne”, komornicy zabierający z konta kasę i to też „elektronicznie” ……. inne numery cyrkowe, jak popadnie aby kasa się pojawiła a czy oddamy to ni hu hu kiedy nie wiadomo i tylko stres ma prostaczek ! Kto w tym państwie rządzi – nieudacznik, kombinator, mafia, niekompetentny urzędnik – przykład kombinacji w Warszawie z gruntami pokazuje podobny stosunek do obywatela, mają nas w głębokim poważaniu, co prawda pojawiły się obiecanki / w sprawie PESEL /, że coś poprawią ale za ile czasu a i pewności nie ma, raczej wskazuję na razie morda w kubeł, aby rozgłosu nie było – najpierw was musimy poogryzać do kości – problem pozostanie jednak u prostaczków, jak się wybronić z ewentualnego problemu, gdy kasy brak ! Czasami to zastanawiające czy to jakaś wojna, czy przygotowanie do wojny prawdziwej, i co właściwie jest gorsze ????

 • Ludger

  Myślę, że WIECH45 miał na myśl BIK. Tam tak jest. Sam po zmianie dowodu walczyłem z nimi o skan nowego.
  Dopiero odpuścili, gdy zapytałem się o podstawę prawną skanu.

 • Witold

  BIK zaznacza, że do sprawdzenia nie można używać „konta wspólnego”. To co, pobiegnę założyć sobie nowe osobne konto? Bez sensu moim zdaniem.

 • Ela

  Przy obecnej ustawie o rejestracji telefonów na kartę, spotkałam się już z tym, iż sieci, które nie mają swoich siedzib (salonów) w Polsce również żądają wszystkich danych z dowodu osobistego, jak i również skan tegoż dokumentu. Na przykład taka Lycamobile. A skąd mogę wiedzieć czy moje dane idą aby na pewno we właściwe ręce?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku