Analityk PrimeXBT Kim Chua: Czy Cardano (ADA) może zastąpić Ethereum?

0

W ciągu ostatniego roku twórcy nowych technologii blockchain zapewniali, że są w stanie zdetronizować ETH jako króla inteligentnych kontraktów. Podczas gdy wciąż nie wiadomo, czy nowi rywale będą w stanie ostatecznie przejąć pozycję lidera ETH, wielu z nich odnotowało wzrost zainteresowania ich rozwiązaniami, co następnie spowodowało gwałtowny wzrost cen ich rodzimych tokenów. Na przykład BNB (Binance Smart Chain) i SOL (Solana blockchain), po wprowadzeniu swoich systemów na rynek w tym roku, radziły sobie wyjątkowo dobrze.

Blockchain Cardano rzucił wyzwanie Ethereum

Od czasu swojej premiery w 2017 roku Cardano oferuje znacznie szybsze transakcje przy zachowaniu niższych opłat niż ETH. Brak inteligentnych kontraktów spowalniał do tej pory ich rozwój, ale Charles Hoskinson, założyciel Cardano, ogłosił niedawno, że najnowsza majowa aktualizacja – hard-fork o nazwie Alonzo, ma na celu uaktualnienie blockchaina Cardano do obsługi inteligentnych kontraktów.

Jakby tego było mało, IOHK, firma technologiczna i opiekun kodu Cardano, w zeszłym tygodniu dodatkowo ujawniła, że już wkrótce pojawi się nowy „konwerter” erc20. Zapowiadany nowy „konwerter” umożliwi klientom korzystającym z ETH przeniesienie tokenów erc20 wydanych na ETH na blockchain Cardano. Brzmi to jak groźba dla ETH, gdzie wysokie opłaty i zatory sieciowe mocno nadwyrężyły blockchain i spowodowały, że wielu klientów rozważa przeniesienie się do innych, tańszych blockchainów.

Do tej pory najczęściej użytkownicy korzystali z rozwiązania Layer-2 MATIC, opartego na ETH, ułatwiając obecnym klientom ETH migrację. Przejście do innych blockchainów niezależnych od ETH nie jest jednak takie proste. W tym miejscu pojawia się niezwykle zaawansowany produkt Cardano.

Ten nowy produkt zaprezentowany przez Cardano wyeliminuje barierę i ułatwi klientom ETH zmianę blockchaina, co jest sprytnym posunięciem, jeśli Cardano planuje odebrać klientów ETH. Zespół Cardano najwyraźniej miał na myśli ETH, gdy opracowywał ten produkt i wygląda na to, że próbuje rzucić wyzwanie ETH.

Sposób działania tego produktu jest następujący: tokeny erc20 klientów, po przekonwertowaniu, będą funkcjonowały na opracowanej przez Cardano modyfikacji algorytmu Proof-of-Stake o nazwie Oroboros – który opiera się na sieci stakerów i walidatorów, którzy obsługują sieć i przetwarzają transakcje, a pobierane opłaty są dużo niższe w porównaniu z ETH. Użytkownicy będą mogli „przekonwertować” swoje poszczególne tokeny erc20, przenieść je na Cardano i użyć „przekonwertowanych” tokenów jako specjalnego natywnego tokena, który ma dokładnie taką samą wartość i działa tak samo jak token erc20 na Cardano.

Jeśli użytkownicy zdecydują się na powrót do blockchaina ETH, dostępna jest funkcja pozwalająca na spalenie tokenów na Cardano i otrzymanie z powrotem oryginalnych tokenów erc20 do wykorzystania w sieci Ethereum.

Produkt testowo po raz pierwszy zostanie uruchomiony dla SingularityNET, obecnego klienta ETH, z przekonwertowanym tokenem o nazwie „AGIX”. Pierwsza sieć testowa zostanie utworzona dla SingularityNET, aby umożliwić jej użytkownikom ocenę procesu migracji podczas pracy z tokenami AGIX zarówno w sieci testowej Cardano, jak i w sieci testowej ETH „Kovan” – domyślnej sieci próbnej dla projektów opartych na ETH, aby sprawdzić, jak ich tokeny będą zachowywać się w sieci głównej ETH.

O ile sam produkt wydaje się bardzo obiecujący, o tyle jego działanie i popularność pozostają wciąż niewiadomą i aby móc ocenić, na ile klienci ETH będą skłonni skorzystać z tej możliwości, konieczne jest przeprowadzenie większej ilości testów na klientach ETH. Szczególnie ważne będzie sprawdzenie, w jakim stopniu użytkownicy obniżą swoje koszty i o ile szybsza stanie się transakcja na blockchainie Cardano.

Jeśli działania w sieci testowej okażą się sukcesem, spodziewam się, że cena tokena ADA wzrośnie w związku z wieloma nowymi projektami na blockchainie Cardano, tak jak miało to miejsce w przypadku tokena MATIC po nagłym napływie nowych użytkowników na ich blockchain.

Jednocześnie zakładam, że zespół Cardano będzie bardzo promować produkt, nawet zanim poznamy wyniki z sieci testowej, biorąc pod uwagę, jak mocno widoczni byli na różnych platformach medialnych, a nawet na youtube. Zespół prawdopodobnie narobi szumu, gdy tylko sieć testowa wystartuje, co nieuchronnie spowoduje ponowny znaczny wzrost ceny ADA. Może się to stać w każdej chwili.

Zaledwie tydzień wcześniej, gdy zespół Cardano ogłosił, że planuje uruchomić hardfork Alonzo, cena ADA wzrosła o 80% z 1,50 USD do 2,50 USD, nawet gdy zespół nie podał jeszcze daty rozpoczęcia aktualizacji. Duża wyprzedaż na rynku kryptowalut spowodowała, że cena ADA spadła do poziomu 1,30 USD, co znowu spowodowało duże zainteresowanie ze strony kupujących, zwłaszcza tych czekających na dobrą okazję.

Biorąc pod uwagę datę uruchomienia aktualizacji Alonzo, która ma nastąpić przed końcem maja, oraz uruchomienie sieci testowej „konwertera” erc20 w tym samym czasie lub wkrótce po Alonzo, cena tokena ADA może jeszcze wzrosnąć, ponieważ influencerzy będą ponownie podbijać cenę tokena, jeśli rynek kryptowalut zacznie odbudowywać się po spadkach. W takim przypadku cena na poziomie 3 USD lub wyższa wydaje się całkiem prawdopodobna.

Jednak to, czy wzrost się utrzyma, zależy w dużej mierze od tego, jak użytkownicy przyjmą blockchain po uruchomieniu zmian w mainnecie, co może potrwać jeszcze jakiś czas. Sugerowałbym inwestorom, aby podążali za falą zwyżkową, gdy ta się pojawi, lecz w przypadku ponownego podwojenia się ceny do poziomu bliskiego 3,00 USD, zrealizowali część zysków. Jednak zejście poniżej najniższego poziomu 0,9224 USD z 23 kwietnia 2021 roku mogłoby spowodować, że inwestorzy przyczyniliby się do jeszcze większego obniżenia ceny ADA.

Kim Chua, Analityk rynku, PrimeXBT:

Specjalistka w dziedzinie handlu instytucjonalnego, która ma na swoim koncie sukcesy w wiodących bankach, takich jak Deutsche Bank, China Merchants Bank i wielu innych. Następnie Chua założyła fundusz hedgingowy, który przez 7 lat osiągnął trzycyfrowe stopy zwrotu. Chua jest również pełną pasji edukatorką, która opracowała własny program szkoleń tradingowych, aby przekazać swoją wiedzę nowemu pokoleniu analityków. Kim Chua aktywnie śledzi zarówno rynki tradycyjne, jak i kryptowalutowe i z niecierpliwością wyczekuje przyszłych możliwości inwestycyjnych i handlowych, gdy te dwie skrajnie różne klasy aktywów zaczną się łączyć.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku