Jak bezpieczne są publiczne sieci Wi-Fi?

0

W obecnych czasach, wiele osób nie wyobraża już sobie normalnego funkcjonowania bez Internetu. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że już niemal wszędzie można spotkać się z publicznymi i co najważniejsze, całkowicie darmowymi sieciami Wi-Fi.

Dostęp do bezpłatnego i bezprzewodowego Internetu w hotelu, kawiarni, na lotnisku czy nawet w metrze, jest też dużym udogodnieniem, szczególnie jeśli przebywamy za granicą. Czy jednak korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi jest w pełni bezpieczne?


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się

Publiczne Wi-Fi a bezpieczeństwo Internautów

Mimo, iż mogłoby się wydawać, że rozpowszechniany publicznie Internet w renomowanych hotelach czy wysokiej klasy restauracjach, wiąże się wyłącznie ze swobodnym i bezpiecznym surfowaniem w sieci, to jednak korzystając z dostępu do takiego Wi-Fi, trzeba zawsze zachować szczególną ostrożność. Niestety, ale często to właśnie publiczne hotspoty ułatwiają hakerom popełnianie cyberprzestępstw. Dlaczego tak się dzieje?

Duży wpływ ma na to sama konfiguracja publicznych sieci Wi-Fi, które pozwalają na przyłączenie się do sieci praktycznie każdemu kto ma na to ochotę. Również osobom, które nie wykazują do końca czystych intencji. Takie sieci często nie są również odpowiednio zabezpieczone.

Te elementy doprowadzają do tego, że przesyłane przez nas wiadomości, zdjęcia, dane osobowe, hasła do portali społecznościowych, czy co gorsza stron bankowych, mogą zostać skutecznie skradzione przez innych użytkowników korzystających z tej samej sieci. Hakerzy do tego celu mogą użyć nawet najprostszego komputera oraz dostępnego w Internecie oprogramowania szpiegowskiego.

Jakie zagrożenia wynikają z korzystania z publicznych sieci Wi-Fi?

Cyberprzestępcy mogą zaszkodzić osobom, korzystającym z publicznych sieci Wi-Fi na wiele sposobów. Bardzo często tworzą oni fałszywe sieci internetowe, które z pozoru są bardzo podobne do tych prawdziwych. Takie Wi-Fi może więc być niemal identyczne jeśli chodzi o nazwę jak te, które udostępniają pobliskie kawiarnie albo hotele. Tego typu działania, umożliwiają oszustom łatwe zdobycie wszystkich wprowadzanych w obrębie ich sieci danych czy bardzo prywatnych informacji, które są przesyłane bez szyfrowania.

Korzystając z sieci stworzonej przez cyberprzestępcę istnieje duże ryzyko, że podczas przeglądania stron internetowych zostanie do nich dodany specjalny kod, który sprawi że np. będziemy otrzymywać propozycję pobrania różnych aplikacji lub aktualizacji oprogramowania przygotowanych przez przestępcę. Również rzeczywiste programy, które ściągamy mogą zostać podmienione na inne i zawierać np. wirusy.

Coraz częściej, cyberprzestępcy przekierowują także daną stronę internetową na podstawioną przez siebie, wręcz identyczną kopię. Takie działania dotyczą głównie bankowości internetowych, skrzynek pocztowych czy portali społecznościowych Nieświadomy niczego Internauta, wpisuje loginy i hasła do takiej fałszywej witryny, wręcz podając wszystkie wrażliwe informacje oszustowi na tacy.

Oczywiście, tego typu postępowanie może skończyć się nie tylko uzyskaniem przez hakera najważniejszych informacji o Internaucie, ale również kradzieżą tożsamości albo utratą wszystkich dostępnych na koncie pieniędzy.

Szyfrowane połączenie VPN zwiększają bezpieczeństwo użytkownika w sieci.

Bądż pewien ,że Twoja obecność w internecie jest bezpieczna.

Czy można bezpiecznie korzystać z publicznych sieci internetowych?

Mimo realnie istniejących zagrożeń związanych z surfowaniem po Internecie poprzez publiczne sieci Wi-Fi, zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do kilku podstawowych zasad, skutecznie pomogą uniknąć przykrych konsekwencji działań cyberprzestępców.

Po pierwsze, najlepiej łączyć się jedynie z hotspotami, które wymagają podania hasła. Zapytajmy o nie w kawiarni, recepcji hotelu czy w bibliotece. Często hasło podane jest na paragonie czy w widocznym miejscu danego punktu. Istnieje mniejsze ryzyko, że taka sieć jest założona przez cyberprzestępcę.

Warto również dokładnie sprawdzać nazwę Wi-Fi, z którego chcemy skorzystać. Hakerzy mogą zmienić lub przestawić w nazwie tylko jedną literkę, co w pośpiechu okaże się niezauważalne. W razie jakichkolwiek wątpliwości można poprosić obsługę albo personel lotniska czy kawiarni o zweryfikowanie wiarygodności danej sieci internetowej.

Na większe bezpieczeństwo w sieci, wpływa również korzystanie wyłącznie z witryn stosujących protokół SSL. Szyfrowane w taki sposób połączenia, cechuje rozpoczynanie się adresu strony od „https://” oraz obecność zielonej kłódki na pasku adresu przeglądarki. W przypadku jej braku, lepiej nie logować się do takiego serwisu podczas połączenia z podejrzaną siecią Wi-Fi.

Podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, szczególnie dobrą praktyką jest stosowanie wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Dzięki temu, że VPN pozwala na silne szyfrowania całego ruchu sieciowego, to w publicznych sieciach Wi-Fi uniemożliwia przestępcom przechwycenie i dostęp do naszego ruchu i aktywności sieciowej.

Konfiguracja usługi nie jest zbyt skomplikowana i VPN może zostać skutecznie uruchomiony zarówno na laptopie, jak i telefonie komórkowym czy tablecie. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa podczas używania publicznych sieci internetowych.

Publiczne sieci Wi-Fi to niewątpliwie duża wygoda i udogodnienie w codziennym dostępie do Internetu z niemal każdego miejsca na świecie. Trzeba jednak pamiętać o niebezpieczeństwach, jakie są z nimi związane i o sposobach, które pozwalają na znaczne zminimalizowanie tych zagrożeń.

Artykuł przygotowany przez serwis Dobry VPN, gdzie znajdziesz informacje i porady związane z tematyką VPN i bezpieczeństwa w sieci.

Artykuł zewnętrzny

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku