Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Ciekawostki»Logowanie dzięki rozpoznaniu twarzy, tęczówki oka lub odcisku palca w Windows
    Ciekawostki

    Logowanie dzięki rozpoznaniu twarzy, tęczówki oka lub odcisku palca w Windows

    4 komentarzePrzeczytasz w 3 minuty
    Mało który użytkownik przepada za rozciągniętym w czasie procesem logowania
    Najnowszą próbą odświeżenia logowania biometrycznego jest Windows Hello, program Microsoftu, który jest dostępny w ramach ich nowego systemu operacyjnego Windows 10

    Logowanie biometryczne od dawna było marzeniem deweloperów (twórców oprogramowania) oraz inżynierów. Wiele razy próbowano również wdrażać to rozwiązanie. Teoretycznie, jest ono mieszanką zabezpieczeń i udogodnień, która przewyższa tradycyjne hasła. Jednakże, jak dotąd, nie sprawdzało się to w praktyce. Próby wykorzystania takiej solucji przeważnie rozbijały się o niezgrabne urządzenia, wadliwe oprogramowanie, a czasem nawet o obydwa te problemy na raz.

    Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!
    Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!

    Najnowszą próbą odświeżenia tematu jest Windows Hello, program Microsoftu, który jest dostępny w ramach ich nowego systemu operacyjnego Windows 10.

    Jest to proces autentyfikacji biometrycznej użytkownika, który pozwala na zalogowanie się poprzez rozpoznawanie twarzy, skan odcisku palca lub skan tęczówki oka.

    Microsoft próbował przedstawić to rozwiązanie wcześniej, jednakże dopiero teraz jest odpowiedzialny nie tylko za oprogramowanie, ale również sprzęt, a to daje firmie większą kontrolę nad tym rozwiązaniem.

    Windows Hello to kolejna próba zastosowania w oprogramowaniu logowania biometrycznego.
    Windows Hello to proces autentyfikacji biometrycznej użytkownika, który pozwala na zalogowanie się poprzez rozpoznawanie twarzy, skan odcisku palca, lub skan tęczówki oka.

    Co więcej, to działa! Po skonfigurowaniu rozpoznawania twarzy – zarówno na urządzeniu Surface Pro 4, jak i na Nokii Lumii 950 – mogę zalogować się zwyczajnie siadając (lub stojąc) przed którymkolwiek z tych urządzeń. Na urządzeniu Surface Pro 4, Hello działa jak magia – urządzenie aktywuje się jak tylko pojawię się w polu jego widzenia.

    W przypadku Lumii, potrzeba trochę więcej czasu, ale nie jest to uciążliwe.

    Sukces Hello jest dosyć znaczący. Mało który użytkownik przepada za rozciągniętym w czasie procesem logowania. Jest to główny powód ignorowania dwustopniowego logowania, mimo iż oferuje ono większe bezpieczeństwo.

    Logowanie biometryczne, mimo iż istnieje na rynku już od jakiegoś czasu (skanery odcisków palców są szczególnie popularne w komputerach firmowych), nigdy nie było tak bezproblemowe, lub tak szybkie jeśli chodzi o jego konfigurację.

    Niestety, Hello ma też swoje minusy. Oprogramowanie działa tylko na wybranych urządzeniach. W przypadku rozpoznawania twarzy, potrzebna jest kamerka z funkcją podczerwieni. Oficjalna dokumentacja Microsoftu jest dosyć wymijająca w kwestii tego co działa a co nie, a to prędzej czy później będzie frustrowało użytkowników.

    Hello jest również obciążeniem dla procesora, przynajmniej w chwili kiedy jest skonfigurowane aby rozpoznawać twarz lub tęczówkę oka. Kamera urządzenia Pro 4 stale skanuje twarz użytkownika. Sprawia to, że działanie programu jest niezwykle szybkie, ale odbywa się to kosztem zasobów komputera. Szybko wyczerpuje baterię, a jeśli Pro 4 jest podłączony do prądu, zmusza go do włączenia wiatraków.

    W przypadku telefonu Microsoft Lumia, problem ten nie istnieje, ze względu na fakt, że oprogramowanie zaczyna skanować  otoczenie dopiero w chwili  kiedy użytkownik będzie się starał odblokować urządzenie.

    Szybko wyczerpuje baterię, a jeśli Pro 4 jest podłączony do prądu, zmusza go do włączenia wiatraków.
    Hello jest również obciążeniem dla procesora, przynajmniej w chwili kiedy jest skonfigurowane aby rozpoznawać twarz lub tęczówkę oka.

    Powyższe wady nie są nieistotne, ale nie są też przeszkodą nie do przejścia. W związku z faktem, że Hello jest dostępne, producenci sprzętu będą mieli powód aby wyposażać oferowany sprzęt w odpowiednie podzespoły, które wspierają logowanie biometryczne.

    Nie jestem pewien czy Windows Hello trafi do wszystkich użytkowników w ciągu następnych kilku lat. W końcu jest to dodatkowy koszt, a co ważniejsze, większość ludzi nic nie wie o tym systemie.

    Z czasem może się to jednak zmienić, ponieważ Hello oferuje nam natychmiastowe udogodnienie. Każdy kto wypróbuje to rozwiązanie, nie będzie chciał wracać do swojego starego, powolnego i niepewnego  sposobu logowania tradycyjnym hasłem.

    Dowiedz się również czym jest i na czym polegać będzie Dynamic Lock w Windows 10.

    Źródło: //www.digitaltrends.com/computing/windows-hello-is-awesome/

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP – program do czyszczenia komputera. Uporządkuj pliki i pozbądź się zalegających śmieci na Twoim komputerze.
    antywirus avg logo

     

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 0 Średnia: 0]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    biometryczne logowanie skan tęczówka oka Windows
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    trybawaryjny
    • Facebook

    Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    arlid
    arlid
    7 lat temu

    Rozpoznanie dzięki tęczówce oka. A co w przypadku przejścia zabiegu/operacji na tęczówce?

    0
    Odpowiedz
    Arkadiusz Zakrzewski
    Admin
    Arkadiusz Zakrzewski
    7 lat temu
    Reply to  arlid

    Pewnie to samo co w przypadku amputacji palca użytego do odblokowywania – trzeba użyć opcji awaryjnych odzyskiwania dostępu i skonfigurować zabezpieczenia ponownie 😉

    0
    Odpowiedz
    arlid
    arlid
    4 lat temu

    Rozpoznanie dzieki teczowce oka. A co w przypadku przejscia zabiegu/operacji na teczowce?

    0
    Odpowiedz
    Arkadiusz Zakrzewski
    Arkadiusz Zakrzewski
    4 lat temu

    Pewnie to samo co w przypadku amputacji palca uzytego do odblokowywania – trzeba uzyc opcji awaryjnych odzyskiwania dostepu i skonfigurowac zabezpieczenia ponownie 😉

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Pawel Dziekuje za informację napisałem maila podałem tylko zdiecie firmy która mi pobrala pieni...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Napisz na biuro@avg.pl prześlij dane swojej subskrypcji - ostatni kod aktywacyjny,...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Pawel Witam nie mam już aktywowanego konta a zapomniałem wyłączyć substancje by dalej nie pobier...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Do tego potrzebujesz nośnika instalacyjnego. Możesz go samodzielnie szybko utworzyć...Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Ania A gdzie ma przechowywane dane? Lokalnie czy nie? Bo to są dane newralgiczne, finansowe itd...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz