W pierwszym artykule z nowej serii „AVG krok po kroku” pokazałem jak zarejestrować i zainstalować rozwiązania zabezpieczające. Teraz przyszedł czas, na następny krok pokazujący jak przez drobną zmianę ustawień jeszcze bardziej zwiększyć poziom bezpieczeństwa systemu. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z poniższym materiałem.
Ustawienia konfiguracyjne oprogramowania antywirusowego są często, kwestią sporną nie tylko u samego źródła jakim jest producent takowego oprogramowania, ale i użytkownika końcowego. To właśnie u niego potrafią czasami budzić największe kontrowersje.
Trzeba jednak pamiętać, że liczące się na rynku firmy tworzące oprogramowanie zabezpieczające, optymalizują jego ustawienia pod kątem potrzeb i zachowań użytkowników , po wnikliwej analizie danych. Jednak pomimo dołożonych starań nie zawsze mogą dogodzić każdemu użytkownikowi, który jest wyjątkową indywidualnością.
Cóż wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla szerokiej grupy użytkowników byłaby możliwość wyboru już podczas instalacji jednej z kilku opcji ustawień . Niestety żadne oprogramowanie zabezpieczające dostępne na rynku nie oferuje takiej funkcji.
Kwestie tego jak zmiana ustawień może wpłynąć na stopień bezpieczeństwa systemu pokaże na przykładzie ustawień skanowania nośników wymiennych.
W większości rozwiązań zabezpieczających dostępnych na rynku są one defaultowo wyłączone.
Zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego tak w ogóle jest?
Nie?
To nie jest zła wola twórców oprogramowania zabezpieczającego, wręcz przeciwnie jest to właśnie optymalizacja pod kątem zaobserwowanych zachowań użytkowników.
Większość osób pamięta o tak podstawowych czynnościach jak zabezpieczenie się przed wirusami które mogą zaatakować nas podczas przeglądania stron www, pobierania plików czy też sprawdzania poczty. Bardziej doświadczeni dodatkowo przechowują ważne dane w zaszyfrowanych sejfach, a zbędne pliki usuwają przy pomocy niszczarek.
Jednak spora ich część zapomina lub lekceważy zagrożenia, które potrafią skrywać nośniki wymienne. Zwykle wyłączając opcje automatycznego skanowania nie są zawsze świadomi na co tak naprawdę się narażają. Główna przyczyna takiego zachowania jest spowodowana spowolnieniem odczytu związanym ze skanowaniem.
Jak to działa?
Wraz ze spadkiem cen nośników wymiennych oraz miniaturyzacją i ciągłym wzrostem pojemności swobodnie wyparły z rynku płyty CD/DVD stając się głównym nośnikiem służącym do przenoszenia danych.
W przeciwieństwie do starszego rodzeństwa pozwalają nie tylko na swobodny odczyt, ale i zapis danych dzięki czemu mogą w szybki sposób przenosić infekcje. Prawie każdy z nas posiada co najmniej jeden taki nośnik np.: pendrive’a. Używa go w środowiskach o różnych poziomach bezpieczeństwa w: domu, pracy, szkole.
Czym to grozi?
Złośliwe oprogramowanie znajdujące się na nośnikach wymiennych może w skuteczny sposób utrudnić nam życie, próbując przejąć władze nad naszym systemem i znajdującymi się w nim danymi.
Jak to zrobić?
W dalszej części postaram się pokazać jak skonfigurować rozwiązanie AVG i jeszcze bardziej zwiększyć przez to poziom bezpieczeństwa naszego systemu.
Zwiększenie Ochrony Rezydenta
1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.
2. Klikamy w prawym górnym rogu na Opcje i z rozwijanej listy wybieramy Ustawienia zaawansowane.
3. W drzewie nawigacyjnym odnajdujemy zakładkę Ochrona komputera, rozwijamy ją przechodzimy do zakładki AntiVirus i wybieramy Ustawienia zaawansowane.
4. W oknie dialogowym zaznaczmy pole Skanuj wszystkie pliki i dla potwierdzenia ustawień klikamy Zastosuj.
*Przy tych ustawieniach dodatkowo możemy zdefiniować pliki wykluczone ze skanowania, lecz lepiej tego nie robić.
Co daje zmiana ustawień Ochrony Rezydenta?
Przy defaultowych ustawieniach ochrona rezydenta skanuje tylko pliki infekowalne i określone typy dokumentów. Po zmianie ustawień zacznie skanować wszystkie pliki.
Zwiększenie Ochrony Sieci
1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.
2. Klikamy w prawym górnym rogu na Opcje i z rozwijanej listy wybieramy Ustawienia zaawansowane.
3. W drzewie nawigacyjnym odnajdujemy zakładkę Ochrona przeglądania sieci, rozwijamy ją przechodzimy do zakładki Ochrona Sieci i wybieramy Ustawienie zaawansowane.
4. Przy defaultowych ustawieniach zaznaczone są pola drugie i czwarte.
5. Dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa dodatkowo zaznaczamy pole pierwsze (Sprawdzaj archiwa) i trzecie (Raportuj udoskonalony zestaw potencjalnie niechcianych programów) i dla potwierdzenia ustawień klikamy Zastosuj.
Co daje zmiana ustawień Ochrona Sieci
Zaznaczanie pierwszego pola Sprawdzaj archiwa pozwoli na skanowanie wewnątrz archiwów przed ich pobraniem. Zaznaczenie trzeciego pola umożliwi wykrycie większych ilości oprogramowania szpiegującego, które po zakupie/instalacji bezpośrednio od producenta jest całkowicie nieszkodliwe, ale później może zostać użyte niezgodnie z przeznaczeniem, w celu wyrządzenia szkody (np. różne paski narzędzi).
*Możliwość zmiany ustawień ochrony sieci możliwa jest w: AVG AntiVirus 2014 oraz AVG Internet Security 2014.
** Ta funkcja detekcji stanowi uzupełnienie poprzedniej opcji, dlatego w celu zapewnienia ochrony przed podstawowymi rodzajami oprogramowania szpiegującego poprzednie pole wyboru powinno być zawsze zaznaczone.
*UWAGA* Funkcja ta może jednak blokować prawidłowo działające programy, dlatego też domyślnie była wyłączona.
Zwiększenie ochrony przez włączanie skanowania urządzeń wymiennych
1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.
2. Klikamy w prawym górnym rogu na Opcje i z rozwijanej listy wybieramy Ustawienia zaawansowane.
3. W drzewie nawigacyjnym odnajdujemy zakładkę Skany, rozwijamy ją i wybieramy Skanowanie urządzeń wymiennych.
4. Przy defaultowych ustawieniach jest ono wyłączone.
5. Włączamy je przez zaznaczenie pola Włącz skanowanie urządzeń wymiennych, dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwa w Ustawienia skanowania zaznaczmy pole piąte Skanuj wewnątrz archiwów i dla potwierdzenia ustawień klikamy Zastosuj .
Co daje zmiana ustawień skanowania urządzeń wymiennych?
Włączenie funkcji automatyczne skanowanie wymiennych nośników danych, zapewnia rozszerzoną ochronę systemu. Od momentu jej włączenia po podłączeniu nośnika wymiennego będzie on automatycznie skanowany w tle przez oprogramowanie AVG w celu zapewnienia jak najwyższego bezpieczeństwa.
Zachęcam serdecznie do komentowania i dzielenia się przemyśleniami oraz propozycjami na kolejne wpisy.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź dobry antywirus AVG Internet Security. Idealny jeżeli potrzebujesz profesjonalnej ochrony domowego komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Jeszcze jedna opcja w ustawieniach ochrony rezydentnej jest domyślnie wyłączona – chodzi o skanowanie plików przy zamykaniu. Zaznaczyłem ją oczywiście i żadnego spowolnienia działania systemu nie zauważyłem, a skoro tak to na pewno warto tę opcję zaznaczać.
http://artykuly.softonic.pl/avg-antivirus-2015-free-jak-optymalnie-skonfigurowac-program-antywirusowy
tutaj jest lepszy poradnik. Jak ustawie w ochronie rez. wszystkie pliki to kmp bedzie mulic. pelno w tym poradniku jest takich podobnych wpadek…
Jeszcze jedna opcja w ustawieniach ochrony rezydentnej jest domyślnie wyłączona – chodzi o skanowanie plików przy zamykaniu. Zaznaczyłem ją oczywiście i żadnego spowolnienia działania systemu nie zauważyłem, a skoro tak to na pewno warto tę opcję zaznaczać.
http://artykuly.softonic.pl… tutaj jest lepszy poradnik. Jak ustawie w ochronie rez. wszystkie pliki to kmp bedzie mulic. pelno w tym poradniku jest takich podobnych wpadek…