Współczesne telefony to nie proste urządzenia, służące do odbierania wiadomości tekstowych i wykonywania połączeń głosowych z bliskimi. To przenośne komputery, na których gromadzimy wiele poufnych i prywatnych danych, obsługujemy pocztę e-mail oraz przeprowadzamy operacje bankowe. Przynajmniej z tych kilku powodów dobry program antywirusowy na telefon to w 2022 roku podstawa.
Dobry antywirus na smartfon – cechy
Obecnie w sklepach z aplikacjami, takimi jak Google Play czy App Store znajdziemy wiele różnego rodzaju programów antywirusowych na telefon. Czy wiesz, jak spośród bardziej i mniej znanych aplikacji wybrać tę najlepszą?
Wybierając program antywirusowy na telefon, przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, na jakie zagrożenia w największej mierze jesteśmy narażeni. Z raportu firmy Allot, jednego z międzynarodowych liderów w branży cyberbezpieczeństwa, zatytułowanego „Cyber Threat Report H2 2021” wynika, że w drugiej połowie 2021 roku 74% wszystkich działań cyberprzestępców stanowiły próby zainfekowania komputerów i telefonów programami adware. To jasno pokazuje, że wyszukiwanie i blokowanie adware powinno być jednym z głównych zadań każdego dobrego antywirusa.
Co poza tym? Niezbędna jest funkcja automatycznego i ręcznego skanowania plików z urządzenia oraz pamięci zewnętrznej, rozpoznawanie zagrożeń w postaci aplikacji i riskware oraz ochrona poczty e-mail przed spamem i phisinhgiem. Inne praktyczne funkcje to blokowanie dostępu do aplikacji, skaner stron internetowych oraz ochrana aparatu i mikrofonu.
Jaki program antywirusowy na telefon wybrać – darmowy czy płatny?
W sklepach z aplikacjami znajdziemy wiele antywirusów – zarówno darmowych, jak i płatnych. Który lepiej zainstalować? Cóż, generalnie należy uznać, że na ochronie telefonu i prywatnych danych nie warto specjalnie oszczędzać.
Jednak w praktyce może się okazać, że wystarczy nam podstawowa, darmowa ochrona. Tak naprawdę wiele zależy tu od tego, w jaki sposób korzystamy ze smartfonu i czy gromadzimy na nim dane, które mogą narazić nas na finansowe czy wizerunkowe konsekwencje.
Z drugiej strony, zwróćmy uwagę na to, że wysokiej jakości płatny program antywirusowy na telefon wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Spójrz na przykład na ofertę firmy GDATA – znajdziesz w niej dobry antywirus dedykowany dla systemów operacyjnych Android i iOS. GDATA Mobile Security Android kosztuje około 45 złotych za roczną ochronę – w czasach, gdy za serwisy streamingowe płacimy 50 złotych miesięcznie, taka kwota naprawdę nie wydaje się wygórowaną.
Pamiętajmy też, że wiele firm oferuje darmowe antywirusy z ograniczonymi funkcjami oraz możliwością wykupienia dodatkowego, bardziej zaawansowanego pakietu w dowolnym momencie. Testowanie płatnego, dobrego antywirusa przez pewien okres również jest korzystnym wyjściem – w ten sposób łatwo sprawdzić, czy faktycznie potrzebujemy bardziej zaawansowanej ochrony. Niezależnie od tego, jaki program antywirusowy wybierzesz, pamiętaj – ochrona smartfonu to podstawa!
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!