7 sekretów Windows 10 Anniversary Edition

2

Wielkimi krokami zbliża się rocznica wypuszczenia na rynek Windows 10 oraz aktualizacja nawiązująca do tego wydarzenia – Anniversary Edition. W związku z tym niektóre rzeczy w systemie zmienią się na lepsze, inne niestety na gorsze.

Na początek złe wieści: od 29 lipca Windows 10 nie będzie już dostępny w ramach darmowego upgrade’u. Będzie można zakupić go w sklepie tak jak każdy inny rodzaj oprogramowania (lub w sprzedaży łączonej np. przy zakupie nowego laptopa). Jeśli więc do tej pory nie zaktualizowałeś Windowsa 7 i 8.1 na wszystkich swoich urządzeniach, teraz najwyższa pora to zrobić.

Dobre wieści: rocznicowa aktualizacja Windows 10 różni się od tych standardowych, pojawiających się do tej pory. Najnowsza aktualizacja obejmie nie tylko mało istotne zmiany kosmetyczne, ale pojawią się nowe      i ulepszone funkcjonalności, a błędy poprzedniego systemu zostaną naprawione. A to wszystko zupełnie bezpłatnie.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


Najciekawsze zmiany w Windows 10

Poniżej znajdziesz 7 ciekawostek, które już niedługo znajdziesz w zaktualizowanym Windows 10 i które będziesz mógł osobiście przetestować na Twoim komputerze.

  1.  Przycisk start powróci na dobre??  

   Ciągle mam w głowie pomruki niezadowolenia, gdy Microsoftowy przycisk Start został zastąpiony w Windowsie 8 Ekranem Startowym. Mieszanina kafelek i brak niezastąpionego przycisku Start, tak bardzo nie spodobała się użytkownikom, że w Windows 10 Menu Start powróciło na dobre.

   Najwidoczniej jednak Microsoft ciągle jeszcze nie jest całkiem zadowolony z tego menu, więc nastąpią tutaj niewielkie zmiany.Wszystkie 3 opcje w Menu Start: Wszystkie Aplikacje, Zasilanie i Ustawienia zostaną jedynie ikonkami, co może być znaczącym utrudnieniem dla początkujących użytkowników. Ale dla tych zaawansowanych oznacza to z kolei więcej miejsca na ich spersonalizowane ustawienia Menu.

   Nowe będą również interaktywne kafelki, np. kafelka z pogodą nie tylko będzie pokazywała informację, ale po kliknięciu możesz poznać więcej szczegółów. Nie są to zmiany rewolucyjne, ale jak widać Microsoft ciągle pracuje nad Menu Start.

  2.  Nowe Centrum Akcji 

   Po kliknięciu na dymek tekstowy w prawym dolnym rogu rozwinie się bardzo mocno zmienione Centrum Akcji. Narzędzie to służy do sporządzania podręcznych notatek, zapisywania powiadomień oraz umożliwia dostęp do najczęściej używanych aplikacji, a także spersonalizowanie najbardziej przydatnych przycisków (quick-action buttons) również w prawym dolnym rogu: Korzystając z tego menu można również podpiąć swój telefon i otrzymywać powiadomienia np. o przychodzących wiadomościach i od razu odpowiedzieć na nie, klikając wygodnie na klawiaturze komputera.

   Ogromna wygoda, zwłaszcza dla pracujących głównie na komputerze.Również nowa przeglądarka Microsoftu – Edge wyświetli powiadomienia o aktualizacjach na Twoich ulubionych stronach. A dodatkowo nie zapomnisz o żadnym umówionym spotkaniu, gdyż odpowiednio wcześniej otrzymasz przypomnienie.

  3.  Tryb Dark Mode 

   Dla wszystkich wielbicieli ciemności i podobnych klimatów, Microsoft ma niespodziankę. W aktualizacji Windows 10 Anniversary Edition będzie możliwość włączenia ciemnego trybu (Dark Mode), w którym aplikacje i niektóre części interfejsu użytkownika będą czarne. Niektórym na pewno przypadnie do gustu ten nieco bardziej elegancki wygląd, ale też świetnie dopasuje się do interfejsu wielu innych aplikacji np. produktów AVG lub Adobe’s Creative Suite.Takie rozwiązanie świetnie eksponuje treść na ekranie, która użytkownika interesuje, a nie interfejs samego Windowsa. Po zainstalowaniu Windows 10, wejdź w Ustawienia → Personalizacja → Tryb Ciemny.

  4.  Linux + Windows = Bash! 

   Jeśli jesteś nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem komputera, być może zainteresuje Cię, że na Windowsie 10 będzie można uruchomić Linuksa. Umożliwi to powłoka Bash wraz z narzędziami uniksowymi. Nie oznacza to, że będzie można pracować na pełnoprawnej wirtualnej maszynie Linuksowej, ale raczej skorzystać z wielu użytecznych komend i zautomatyzować pracę. Jeśli korzystasz z narzędzi zarówno Windowsowych jak i Linuksowych, zajrzyj koniecznie na bloga Scott’a Hanselmanna z Microsoftu i zobacz jak to działa.

  5.  Ulepszona przeglądarka Edge 

   Edge, czyli domyślna przeglądarka Windows 10, również zostanie ulepszona i być może więcej użytkowników zdecyduje się w końcu porzucić Chrome lub IE. Przede wszystkim Edge będzie wspierał rozszerzenia, co jest wspaniałą wiadomością, jeśli korzystasz np. z LastPass, Google Analitycs lub Dysku Google. Jeszcze bardziej ucieszysz się pewnie z wiadomości, że Edge będzie wstrzymywał wtyczki Adobe Flash, jeśli nie są one ważne dla treści strony, którą przeglądasz.

   Oznacza to, że nie będziesz musiał oglądać irytujących reklam lub animacji, które dodatkowo obciążają procesor i generują większe zużycie energii.Dodatkowo w Edge dostępny będzie w tle podgląd otwartych zakładek, co umożliwi kontrolowanie na bieżąco zmian bez konieczności odrywania się od strony obecnie czytanej.

  6.  Oszczędzanie baterii, czyli Battery Saver 2.0 

   Jeśli dużo przebywasz z laptopem poza domem, na pewno skorzystasz z możliwości nowego Battery Saver. Ta pomocna aplikacja pokaże, które z używanych przez Ciebie programów najbardziej wyczerpują baterię. Windowsowy Battery Saver zasugeruje „uśpienie” konkretnych programów, żeby wydłużyć czas działania baterii. Aplikację znajdziesz w Ustawienia → Urządzenia → Bateria.

   A dodatkowo polecam zainstalować również aplikację AVG Performance w trybie ekonomicznym, co pozwoli jeszcze efektywniej wykorzystać czas pracy na baterii.

  7.  Sprytniejsza Cortana 

   Sterowana głosem asystentka Cortana będzie jeszcze mądrzejsza. Do tej pory z jej usług można było korzystać głównie w zakresie plików lokalnych i wyszukiwania online (Bing). Teraz będzie można wykorzystać większość aplikacji Windowsowych, kalendarz, skrzynkę mailową i aplikacje Office’a.Cortana będzie reagować na bardziej wyszukane komendy głosowe, np. „ Wyślij Michałowi dokument tekstowy, na którym pracowałem godzinę temu”. Dodatkowo wirtualna asystentka samodzielnie będzie wyłuskiwała z wiadomości e-mailowych dane, które zamieści następnie w kalendarzu np. nadchodzące spotkania.


Antywirus dla domu bez limitu stanowisk


Tak prezentuje się w skrócie 7 najciekawszych zmian w nadchodzącej aktualizacji Windows 10. Jeśli jeszcze nie jesteś użytkownikiem Windows 10, pamiętaj że to ostatni dzwonek na darmowy upgrade.

Widać, że potentat postawił na rozwiązania kosmetyczne, ale znaczące pod kątem użyteczności oprogramowania.     W końcu najważniejsze jest zadowolenie użytkownika. Z drugiej strony, możliwość odpalenia Linuxa jest dużym ukłonem w stronę komputerów Geeków, którzy stawiają na dużą swobodę.

Wciąż takie rozwiązania jak komendy głosowe Cortana czy blokada animacji flashowych to smaczki, z których ucieszy się każdy użytkownik, od Geeka komputerowego po codziennego internautę.

Co sądzisz o zmianach zaoferowanych przez Microsoft? Czy wpłyną Twoim zdaniem na użyteczność oprogramowania? Jeśli masz własne propozycje, co jeszcze powinno zostać zmienione w Windows 10 – czekamy na Twój komentarz 😉

Żródło: //now.avg.com/7-secrets-in-the-windows-10-anniversary-edition/

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

 • Zdzich

  Cortana będzie reagować na bardziej wyszukane komendy głosowe, np. „Wyślij Michałowi dokument tekstowy, na którym pracowałem godzinę temu” – znaczy się Windows 10 Anniversary Edition zawiera wreszcie polską Cortanę?

  • Arkadiusz Zakrzewski

   Niestety nie ma na ten temat żadnych szczegółowych informacji ale raczej nie ma na to szans. Przekład wyżej jest tekstem z angielskiego bloga AVG i tam zmiany w Cortanie zostały wymienione jako ważne, u nas Cortany w ogóle nie ma więc punkt 7 polskich użytkowników pewnie nie będzie dotyczył.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku