Zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój iPad lub iPhone jest wystarczająco bezpieczny?
W dzisiejszym świecie coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych i coraz częściej ludzie pytają nas, jaki jest najlepszy (i najprostszy) sposób na zabezpieczenie swoich telefonów. Nie ma się co dziwić. W końcu przechowujemy na nich bardzo dużą ilość cennych danych osobistych, a także informacji finansowych!
Poniżej znaleźć można 6 prostych sposobów, które pozwolą Wam zwiększyć bezpieczeństwo swojego urządzenia mobilnego:
Jak chronić swojego Iphoina lub Ipada? Przedstawiamy 6 skutecznych sposobów
Spis treści
- 1. Ustaw kod dostępu
- 2. Włącz automatyczną blokadę
- 3. Zablokuj podgląd SMS
- 4. Korzystaj ostrożnie z usług lokalizacyjnych
- 5. Aktualizuj urządzenie na bieżąco
- 6. Unikaj otwartych sieci WiFi
1. Ustaw kod dostępu
Może wydawać się to głupie, ale zaskakujące jest to, jak wiele osób zapomina o tym podstawowym kroku ostrożności!
Ustawienie na swoim telefonie prostego kodu zabezpieczającego jest wymaganiem minimalnym. Oznacza to, że przy każdym włączeniu, odblokowaniu lub ponownym uruchomieniu urządzenia, wymagane będzie podanie 4-cyfrowego kodu. Opcję tą można znaleźć klikając Ustawienia > Główne > Blokada kodem.
Wysil się trochę podczas wymyślania swojego kodu bezpieczeństwa. Należy unikać kodów takich jak te 10 najgorszych kodów na świecie oraz tych, które mogą być z Tobą łatwo skojarzone – np. data urodzenia. Upewnij się także, iż limit czasowy wprowadzania kodu ustawiony jest w pozycji “Natychmiast” lub “Po 1 minucie”.
Dla tych z Was, którzy chcą jeszcze bardziej zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa (do czego oczywiście gorąco zachęcamy!), możliwe jest zastosowanie dłuższego, literowo-cyfrowego ciągu znaków – zwanego też hasłem.
2. Włącz automatyczną blokadę
Używanie kodu dostępu, czy też hasła nie ma najmniejszego sensu, jeżeli telefon, który dostanie się w czyjeś ręce jest niezablokowany! Włącz funkcję automatycznej blokady wybierając Ustawienia > Główne > Automatyczna blokada.
3. Zablokuj podgląd SMS
Podgląd wiadomości SMS (pierwsza linijka tekstu otrzymanej wiadomości) wyświetlana jest bez konieczności wprowadzania kodu lub hasła. Dobrze jest zatem wyłączyć tą opcję, aby maksymalnie chronić swoją prywatność.
Zablokuj podgląd SMS wybierając Ustawienia > Powiadomienia > Wiadomości , a następnie przełączając wskaźnik na pozycję “WYŁĄCZONY”.
4. Korzystaj ostrożnie z usług lokalizacyjnych
Pomimo, że funkcje usług lokalizacyjnych mogą być naprawdę przydatne – np. podczas szukania trasy na Apple Maps lub lokalizowania zgubionego urządzenia za pomocą narzędzia Find My iPhone – możesz nie być świadomy tego, jak inne aplikacje śledzą Twoją lokalizację.
Na przykład, każde zdjęcie zrobione za pomocą aparatu Twojego urządzenia zawiera informację o Twojej lokalizacji geograficznej (tzw. geotagging), chyba że zdążyłeś już tą opcję dezaktywować. Trochę przerażające, nieprawdaż?
Warto się zastanowić, czy na pewno chcesz, by wszyscy Twoi znajomi (lub szef!) byli poinformowani o tym, co, gdzie i kiedy robisz.
Możesz ustawić, które aplikacje mają dostęp do Twojej lokalizacji geograficznej, wybierając Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacyjne.
5. Aktualizuj urządzenie na bieżąco
Jest to konieczne w przypadku urządzeń podłączonych do internetu. Korzystanie z najnowszej wersji system iOS daje pewność, że Twoje urządzenie nie jest narażone na żadne błędy i eksploity odkryte przez cyber-przestępców.
Możesz sprawdzić, czy używasz aktualnego Oprogramowania wybierając Ustawienia > Główne > Aktualizacja oprogramowania.
6. Unikaj otwartych sieci WiFi
Korzystanie z darmowych sieci WiFi może być kuszące, ale nie warto ryzykować! Publiczne sieci bezprzewodowe nie posiadają zazwyczaj odpowiednich zabezpieczeń chroniących Twoje dane podczas ich transmisji. Oznacza to, że sprytni cyber-przestępcy mogą przechwycić pewne informacje i uzyskać dostęp do Twoich danych, a także ukraść Twoje hasła!
Korzystaj z sieci WiFi, którym ufasz i jesteś w pełni przekonany, iż są one bezpieczne (np. chronione hasłem). Upewnij się również, że Twoje urządzenie nie łączy się automatycznie z otwartymi sieciami WiFi, aktywując funkcję Pytaj do dostęp do sieci. Można to uczynić, wybierając Ustawienia > Wi-Fi.
Pamiętaj, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące bezpieczeństwa w internecie możesz zapytać w komentarzu pod tym wpisem, na naszym Facebooku lub Forum AVG. Odpowiedzi udzielą Ci specjaliści z laboratorium AVG.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!