AVG regularnie przeprowadza ankiety wśród użytkowników, pytając o najistotniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Pod koniec 2013 roku zapytaliśmy rodziców o ich stosunek do kupowania sprzętu elektronicznego i ilości czasu jakie najmłodsze pociechy spędzają ze smartfonem lub tabletem w ręce.
Wyniki są… niepokojące.
73% respondentów jest skłonnych podarować dziecku urządzenie, którego sami wcześniej nie obsługiwali,
26% z nich korzysta ze specjalnego profilu lub strefy dziecka na urządzeniach swoich pociech – pomimo tego, iż 82% jest świadomych o istnieniu takiej opcji (to bardzo dużo. Winne zatem jest… lenistwo).
40% badanych rodziców przyznaje się, że czują oni „niepokojący przymus” ze strony zarówno swojego dziecka (68%), jak i jego rówieśników (52%).
Wnioski? Nie będę odkrywczy. Większość problemów wynika z faktu, że smartfon lub tablet ma się stać „zapychaczem czasu” – rodzice kupują je w nadziei, że dziecko samo się będzie bawić, dając im święty spokój.
Tym samym tracą kontrolę nad tym co dziecko ogląda i z jakich programów korzysta.
Czy jest światełko w tunelu? Zdecydowanie tak. Obserwujemy, że od kilku lat systematycznie rośnie świadomość rodziców dotycząca nowości i gadżetów elektronicznych.
Coraz młodsze osoby zostają świeżo upieczonymi rodzicielami, a nowinki techniczne nie są dla nich tak przerażające, jak dla 10-20 lat starszych pokoleń:
- 89% wyszukuje informacji o urządzeniu przed jego kupnem
- 75% z nich twierdzi, że technologia powinna być dozwolona od pewnego wieku,
- 53% zawsze czyta instrukcje kupionego urządzenia
- 62% z nich zawsze pomaga w jego konfiguracji
- 95% rozmawiało lub planuje porozmawiać ze swoim dzieckiem o bezpieczeństwie w sieci.
Więcej informacji znajdziecie na poniższej infografice:
Jak zapobiec zatem internetowej samowoli najmłodszych? Warto w tym miejscu przytoczyć wypowiedź Arka Zakrzewskiego, specjalistę pomocy technicznej AVG (zamieściliśmy ją w wysłanej notce prasowej):
„Tablet lub smartfon w rękach dzieci może być nie tylko zabawką ale i pomocą dydaktyczną. Odpowiednio dobrane aplikacje edukacyjne i rozrywkowe do wieku dziecka mogą sprawić, że urządzenie przenośne stanie się wartościowym dodatkiem. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinno one angażować dziecka bez reszty i być jego ulubioną zabawką oraz powinno być odpowiednio dla dziecka przygotowane – od konfiguracji urządzenia po zainstalowanie i skonfigurowanie pakietu kontroli rodzicielskiej, która zablokuje dostęp do innych niż określonych przez rodzica programów i zawartości online. Dziecięca ciekawość nie zna granic, warto mieć nad tym kontrolę, gdy dziecko korzysta z tabletu”.
Sama ankieta była przeprowadzona wśród rodziców w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Przepytano 1000 osób.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!