10 rad dotyczących bezpiecznych zakupów w internecie

18

Coraz popularniejsze nad Wisłą zakupy online, choć szybkie i wygodne, mogą stać się przyczyną porcji niezłych kłopotów.

To co może wydawać się wygodne dla jednych, staje się niebezpieczne dla innych. Dzieje się tak, ponieważ zakupy przez Internet niosą ze sobą pewne ryzyko:

Oszustwa z kartami kredytowymi – głównie poprzez dokonywanie płatności na niezabezpieczonych stronach internetowych, ale też co raz częściej przez wykradzione dane z kont w sklepach, do których się włamano. 

Fałszywe sklepy internetowe – w tym nielegalne witryny i nieprawdziwe oferty e-mail. Choć mało się o tym mówi, nierzadkim procederem jest przejmowanie zamkniętych sklepów online i podszywanie się pod nie.

Mylne opisy przedmiotów – gdy otrzymany przez użytkownika produkt nie pasuje do opisu ze strony internetowej, uwaga zwłaszcza na piękne zdjęcia przedmiotów. 

Śledzenie działalności internetowej poprzez „zombie cookies”, które powodują wyświetlanie reklam w przeglądarce użytkownika.

10 rad na bezpieczne zakupy w internecie

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


Pomimo tego, iż bycie świadomym tych zagrożeń jest sprawą bardzo istotną, to z pewnością nie powinny one powstrzymywać użytkownika przed zakupami online w ogóle. Postępowanie według naszych 10 złotych rad powinno pomóc każdemu w trzymaniu się od niebezpieczeństw z daleka. Oto nasze wskazówki:

Zasada nr 10: Rozeznaj się

Zamawiaj produkty tylko w znanych sklepach internetowych. Poszukaj kilku informacji, które pomogą wam zatwierdzić wiarygodność sklepu, w którym zamierzasz robić zakupy. Można to uczynić, wyszukując opinie o danym sklepie i jego produktach, a także weryfikując adres i numer telefoniczny danej firmy. Sprawdź czy adres jest pełen, czy znajduje się na stronie NIP oraz KRS. Jeśli dawno nie robiłeś zakupów w jakimś sklepie najlepiej upewnij się czy wciąż istnieje. 

Zasada nr 9: Nie ufaj niespodziewanym wiadomościom e-mail

Oszuści wykorzystują naiwność osób, które odpowiadają na fałszywe wiadomości e-mail. Jeżeli kiedykolwiek otrzymasz wiadomość e-mail od firmy, której ofert nie subskrybujesz, po prostu ją skasuj. Nie warto ryzykować, tym bardziej dlatego, że tego typu wiadomości e-mail mogą zawierać linki do zainfekowanych stron. Ostatnio bardzo dużo pojawia się wiadomości, które wyglądają jak prawdziwe listy przewozowe firm kurierskich. Wystrzegajmy się ich i bądźmy czujni, nawet jeśli coś ostatnio zamawialiśmy. Metodą podejrzenia linku możemy zweryfikować czy jest on identyczny z wypisanym w wiadomości i czy to faktycznie prawdziwy e-mail. Niestety jest to jedyna metoda, gdyż reszta jest idealnie podrobiona.

Pamiętaj też, żeby nigdy nie wyjawiać szczegółów swojej karty kredytowej jakiejkolwiek firmie poprzez wiadomość zwrotną e-mail. Pomyśl nad inną formą płatności w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Nie podawaj też hasła celem weryfikacji konta. Żadna firma nigdy, ale to nigdy nie poprosi was o przesłanie hasła pocztą elektroniczną. 

Zasada nr 8: Nie klikaj w co popadnie!

Nie klikaj bezmyślnie w każdy link, który zobaczysz w swojej skrzynce odbiorczej, reklamie, Tweeterze czy też Facebook’u – chyba, że jesteś w 100% przekonany o jego wiarygodności. Oferty będące zbyt piękne, żeby być prawdziwe, zazwyczaj takie nie są, a cyberprzestępcy używają ich jako przynęty do kliknięcia w niebezpieczny link.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, jest najechanie wskaźnikiem myszy lub przytrzymanie palcem odnośnika w przypadku korzystania z urządzenia mobilnego. Pozwoli to na wyświetlenie adresu, do którego prowadzi link i zdecydowanie czy naprawdę chcemy się tam udać.  Najczęściej też w ten sposób można podejrzeć, że w spreparowanej wiadomości, pod linkiem napisanym wyraźnie na przykład www.yahoo.com kryje się coś kompletnie innego i bardzo długiego. To oznacza, że klikając w niego zostaniemy zaatakowani.

Zasada nr 7: Szukaj oznak bezpieczeństwa

Jeżeli zamierzasz podać w sklepie online swoje dane osobowe, dobrze było by wiedzieć jak wygląda bezpieczna strona internetowa. Szukaj następujących rzeczy:

  • symbol kłódki w pasku adresu przeglądarki internetowej,
  • adres strony rozpoczynający się od “https://” – literka “s” informuje o bezpiecznym połączeniu,
  • pasek adresu lub nazwa strony  w kolorze zielonym.

Jeżeli strona nie posiada żadnej z powyższych informacji, nie wprowadzaj na niej swoich danych.

Upewnijcie się również, iż przekierowano was do odpowiedniego systemu płatności. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj powtórzyć całą procedurę. Nie tak dawno temu głośno było o błędzie w zabezpieczeniach OpenSSL. Pozwalał on podejrzeć hasło do konta innego użytkownika serwisu. Nasza rada? Choć trwa to dłużej, nie pozostawiajcie zapisanych danych kart płatniczych na swoim koncie. Łatwiej zmienić hasło niż dochodzić swych praw w banku. 

Pasek adresu lub nazwa strony w kolorze zielonym to również dobry znak.

W adresie strony rozpoczynający się od “https://” – literka “s” informuje o bezpiecznym połączeniu.

Zasada nr 6: Strzeż się niezabezpieczonych sieci WiFi

Korzystanie z publicznych sieci bezprzewodowych do zakupów przez Internet (oraz do bankowości online) na pewno pozwoli wam zaoszczędzić sporo czasu, lecz w niektórych przypadkach może kosztować cię dużo pieniędzy! Zastanów się dobrze, zanim użyjesz jakiejkolwiek niezabezpieczonej sieci do wykonania ważnej transakcji. Takie sieci umożliwiają bardzo łatwe przechwycenie danych jakie przesyłasz ze swojego urządzenia, gdyż nie mają odpowiednich zabezpieczeń. Pamiętaj o tym, gdy siedząc w kawiarni będziesz przeglądać produkty w sklepie. Lepiej zapisz je sobie na później, a z samymi zakupami wstrzymaj się do powrotu do domu. Pamiętaj, okazja czyni złodzieja!

Zasada nr 5: Używaj różnych haseł

Niektóre strony internetowe, proponują użytkownikowi założenie własnego konta, tak aby w przypadku ponownego korzystania z serwisu, nie musiał on wprowadzać swoich danych osobowych jeszcze raz. Mimo tego, iż może to zaoszczędzić odrobinę czasu (szczególnie wtedy, gdy użytkownik ma zamiar korzystać z danego sklepu w przyszłości), raczej powinniśmy unikać takich opcji.

Jeżeli strona nie pozostawia nam wyboru i jesteśmy zmuszeniu do założenia takiego konta, upewnijmy się, że używamy do tego całkowicie nowego i unikalnego hasła. nigdy wcześniej nie było nigdzie stosowane. Na pewno jednak nie podawajmy hasła, którego używamy również do poczty elektronicznej powiązanej z tym kontem. 

Zasada nr 4: Zawsze sprawdzaj szczegóły zamówienia

Przed potwierdzeniem płatności, sprawdź jeszcze raz wszystkie szczegóły zamówienia, w tym:

  • Koszty wysyłki i obsługi
  • Termin płatności (przed czy po wysyłce)
  • Termin wysyłki przedmiotu
  • Możliwość śledzenia lokalizacji przesyłki
  • Możliwość zwrotu przedmiotu (oraz kto ponosi koszty przesyłki)

W przypadku zakupów na zagranicznych stronach internetowych, sprawdź wcześniej walutę w jakiej będziesz płacić, kurs tej waluty oraz wszelkie jakie będą nałożone na towar w czasie przesyłki.

Ważne jest także wiedzieć, co dokładnie zamawiasz i jakie są tego wymiary. Szkoda było by otrzymać przedmiot, który w rzeczywistości jest o wiele za mały lub za duży, w porównaniu to tego co sobie wyobrażaliśmy. Opłaca się dokładnie przeczytać opis produktu i nie ufać wyłącznie zdjęciom, ponieważ mogą być one złudne. Dla pewności weź miarę i naocznie sprawdź wymiary. 

W końcu, zachowaj ostrożność podczas wprowadzania danych w trakcie zakupu. Upewnij się, że ilość, kod produktu oraz wasze dane adresowe są poprawne. Zawsze przejrzyj te dane jeszcze raz, przed potwierdzeniem zamówienia.

Nie oszczędzaj na nierejestrowanej przesyłce. Może wam się wydawać, że przecież nikt nie ukradnie przedmiotu za 5 zł. Otóż jest to bardziej prawdopodobne niż ci się wydaje. Lepiej zapłacić złotówkę, dwa drożej, ale mieć możliwość reklamacji. Gdy przesyłka jest nierejestrowana żaden sklep nie zwróci ci pieniędzy. 

Zasada nr 3: Nie wyrzucaj potwierdzenia zakupu

Mimo tego, iż zakupy przez Internet nie zapewnią nam żadnej fizycznej formy potwierdzenia, nie oznacza to, że nie powinniśmy prowadzić elektronicznego rejestru zamówień.

Nie można polegać jedynie na wiadomości e-mail zawierającej rachunek wystawiony przez sklep. W praktyce, dobrze jest wydrukować sobie potwierdzenie, którym to może być na przykład strona zawierająca treści takie jak „Dziękujemy za zakup” lub „Potwierdzenie zamówienia”. Będzie to dowód waszej transakcji, zawierający też adres strony internetowej, który może się przydać później jako podstawa do wszelkich reklamacji.

Po zakupie, sprawdź dokładnie stan swojego konta, aby upewnić się, że pobrana została z niego prawidłowa kwota.


Kup w promocji antywirus AVG Internet Security


Zasada nr 2: Korzystaj z karty płatniczej (to bezpieczniejsze niż myślisz)

Wiele osób może być zdziwione faktem, iż płacenie kartą kredytową zapewnia większe bezpieczeństwo niż pozostałe metody płatności. Spowodowane jest to tym, że środki pieniężne nie są pobierane bezpośrednio z konta bankowego użytkownika, a w przypadku oszustwa, właściciel karty tak naprawdę nic nie traci. Wystarczy bowiem skontaktować się ze swoim bankiem, aby dokonać cofnięcia płatności. Wydawcy kart kredytowych oraz banki są w tej kwestii bardzo pomocne.

Zaleca się również korzystanie z osobnej karty kredytowej do zakupów przez Internet. Pozwoli to na zmniejszenie skutków ewentualnego oszustwa i ułatwi śledzenie zamówienia. Karty kredytowe posiadają też zabezpieczenia w postaci limitu płatności. Często też można cofnąć transakcję dzwoniąc do banku. Wiele banków posiada w swojej ofercie kartę przedpłaconą. Dodajemy na nią środki z góry by później móc wydać tylko tyle ile jest na niej pieniędzy. Co więcej takie karty możemy ponownie doładowywać.

Jeżeli nie używasz kart kredytowych, system PayPal jest innym bezpiecznym systemem płatności, który możesz wykorzystać. Oprócz PayPala bardzo bezpiecznym sposobem na przelanie pieniędzy są usługi takie jak PayU i Przelewy24, z których korzystają duże sklepy internetowe.

Unikaj stron, które nalegają na dokonanie płatności w mało znanych systemach płatności lub wyłącznie poprzez przelew bankowy. Często jest to znak, iż nie działają one zgodnie z prawem i zapewne będą przyczyną oszustwa!

Zasada nr 1: Zabezpiecz swój komputer oraz urządzenia mobilne

Największy wpływ na bezpieczeństwo zakupów przez internet ma bez wątpienia komputer lub urządzenie mobilne, z którego korzystasz. Upewnij się, że posiadasz odpowiedni pakiet ochrony antywirusowej, także na smartfonie i tablecie!

Przestrzegając tych 10 prostych zasad, poczujesz się bardziej pewny i bezpieczny w świecie internetowych zakupów.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.
antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

PR & Marketing Manager. Pasjonat wszelakich ewolucji, wynalazków i mutacji ochrzczonych mianem e-commerce. Z wykształcenia filolog. Miłośnik gier strategicznych i solidnej fantastyki. Uzależniony od systemu walki Krav Maga.

18
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Tomasz WasiewiczmichalRadek KlimekJurerElka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Celina
Gość
Celina

Dzięki za wspaniałe rady!

Joanna
Gość
Joanna

Porady w „trybie awaryjnym” jak zwykle bardzo pomocne. Dziękuję szczególnie za przypomnienie o fałszywych sklepach online.

Andrzej jajko
Gość
Andrzej jajko

Dzięki za rady większość znam rad. Ale polacam wasze rady może komuś się przydadzą. Ja mam potwierdzenia zakupów nawet bardzo bardzo długo. I ich nie wyrzucam bo nie ma sensu wyrzucać potwierzeń zakupów. Jak by ktoś z rodziny zrobił długi i komornik przyszedł to takie potwierdzenia zakupu to dowód że towar należy do mnie.

Elka
Gość
Elka

Dziękuję za zbiór porad. Ja także większość z nich już znałam, ale nigdy czujności nie za dużo. Jednak czasami przy zakupach za granicą wymagana jest karta kredytowa w PAYPAL innych nie chcą honorować. Może ta karta Prepaid pozwoli na większe bezpieczeństwo płatności – muszę dopytać się w banku.

Jurer
Gość
Jurer

Dzięki za porady na pewno się przydadzą. Ja mam swoją żelazną zasadę, że nigdy nie płacę z góry zawsze przy odbiorze i zawsze jest ok.Polecam i pozdrawiam Jurek.

Celina
Gość
Celina

Dzieki za wspaniale rady!

Joanna
Gość
Joanna

Porady w „trybie awaryjnym” jak zwykle bardzo pomocne. Dziekuje szczegolnie za przypomnienie o falszywych sklepach online.

Andrzej jajko
Gość
Andrzej jajko

Dzieki za rady wiekszosc znam rad. Ale polacam wasze rady moze komus sie przydadza. Ja mam potwierdzenia zakupow nawet bardzo bardzo dlugo. I ich nie wyrzucam bo nie ma sensu wyrzucac potwierzen zakupow. Jak by ktos z rodziny zrobil dlugi i komornik przyszedl to takie potwierdzenia zakupu to dowod ze towar nalezy do mnie.

Elka
Gość
Elka

Dziekuje za zbior porad. Ja takze wiekszosc z nich juz znalam, ale nigdy czujnosci nie za duzo. Jednak czasami przy zakupach za granica wymagana jest karta kredytowa w PAYPAL innych nie chca honorowac. Moze ta karta Prepaid pozwoli na wieksze bezpieczenstwo platnosci – musze dopytac sie w banku.

Radek Klimek
Gość
Radek Klimek

Dziekujemy za komentarz, takie informacje sa dla nas bardzo cenne 🙂

Radek Klimek
Gość
Radek Klimek

Dzieki za komentarz, cieszymy sie, ze te porady sa dla Ciebie pomocne 😉

Jurer
Gość
Jurer

Dzieki za porady na pewno sie przydadza. Ja mam swoja zelazna zasade, ze nigdy nie place z gory zawsze przy odbiorze i zawsze jest ok.Polecam i pozdrawiam Jurek.

Radek Klimek
Gość
Radek Klimek

Dziekujemy za komentarz i porade 🙂 Czekamy na kolejne podpowiedzi w kolejnych artykulach 🙂

michal
Gość

fajny artykul dzieki za rady przeczytalem calosc

Tomasz Wasiewicz
Editor

Bardzo nam miło, dziękujemy za komentarz! Polecamy inne artykuły.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku