Jakie procedury wewnętrzne wprowadzić w firmie zakresie poprawy bezpieczeństwa?

0

Nie bójcie się słowa procedura. Nie jest ono tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, bardzo szybko okazuje się, że tak wiele rzeczy można dzięki niemu uprościć. Dodatkowo nowi pracownicy, którzy przyjdą do pracy będą mieli ułatwione zadanie i zaskoczą was tym jak szybko są w stanie wejść w przetarte szlaki.


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź


1.Jak dbacie o bezpieczeństwo nieaktualnych danych?

Zastanówcie się czy regularnie usuwacie niepotrzebne informacje. Czy niszcząc stare dokumenty używacie odpowiedniej niszczarki? Te mają różne parametry, odpowiednie dla stopnia poufności danych. Czy fizycznie niszczycie dyski twarde, oczyszczacie urządzenia przenośne, wyciągacie i niszczycie karty pamięci i SIM ze smartfonów oraz innych urządzeń, których zamierzcie się pozbyć lub sprzedać?

Nie zawsze trzeba to robić w ten sposób. Można bezpiecznie wyczyścić nośniki przy użyciu niszczarki plików. Przeanalizujcie dane, które zwykle gromadzicie. Pozostawcie jedynie te, których faktycznie używacie lub które są wymagane przez prawo. Inne zniszczcie fizycznie bądź cyfrowo. Zróbcie to jednak w sposób dający wam pewność, że nikt ich nie odczyta.

2.Czy interesowaliście się jak sprawa bezpieczeństwa jest traktowana przez waszych partnerów biznesowych?

Jeśli w grę wchodzą dane wrażliwe, to każdy podmiot zewnętrzny winien podpisać z wami klauzulę poufności zapewniając im pełnię bezpieczeństwa. Idealnie, jeśli firmy te również stosują odpowiednią politykę bezpieczeństwa. Warto się z nią jednak wcześniej zapoznać, w celu sprawdzenia czy nie lepiej dodać jakiegoś punktu do waszej umowy, który rozwiąże wasze wątpliwości.

Rozejrzyjcie się również poza firmą. Osoby trzecie, w tym partnerzy biznesowi, sprzedawcy, pośrednicy są przyczyną wielu naruszeń polityki bezpieczeństwa. W szczególności, sprzedawcy byli zamieszani w przynajmniej 1/3 poważnych zdarzeń naruszających bezpieczeństwo danych. Współpracujcie ściśle ze swoimi partnerami i pośrednikami. Upewnijcie się, że dane opuszczające waszą firmę są nadal właściwie chronione.

3.Czy rozważyliście ograniczenie Internetu poprzez blokadę określonych stron?

Wprowadzenie ograniczenia w surfowaniu po sieci na firmowych komputerach i smartfonach, to dobry sposób na to, żeby pracowników nie kusiło, aby zamiast pracować oglądać zdjęcia kotków. Jeśli jednak wam to nie przeszkadza zawsze możecie ograniczyć się do stworzenia listy zakazanych, ryzykownych witryn, które uznane są za niebezpieczne ze względu na zawartość wirusów, malware i innych „przyjemności”.

Oczywiście nie jest tak, że z blokadą, na przykład Facebooka, zaradny pracownik sobie nie poradzi. Nie mniej jednak samo to, że trzeba się wysilić, może zniechęcić większość próbujących. Czarna lista zaś to bardzo ważna rzecz w firmowej sieci. Na takie strony często nie trafia się celowo. W ten sposób nastąpi automatyczna blokada i zaoszczędzicie sobie nerwów.


Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się


4.Podsumowanie

To tylko wierzchołek góry lodowej. Procedur może być znacznie więcej. Nie muszą też one wiązać się bezpośrednio z bezpieczeństwem. Ustalcie, że domyślnie druk będzie dwustronny i monochromatyczny – oszczędność papieru i kolorowego tuszu. Nakłońcie pracowników do wykonywania telefonów z komórek służbowych, które mają bezpłatne połączenia, zamiast z telefonów stacjonarnych, gdzie za każdą rozmowę się płaci. To tylko przykłady pierwsze z głowy.

Pamiętajcie, te reguły są po to, by ułatwić pracę. Jeśli potrzebujecie porady w jakieś kwestii, to dajcie nam znać w komentarzach, chętnie pomożemy.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź najlepszy program antywirusowy AVAST Ultimate. Kompleksowa ochrona, polepszona wydajność komputera i prywatność w sieci dzięki jednemu programowi.

antywirus avast logo

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku