Jak działa i czym jest VPN?

0

Wirtualna Sieć Prywatna jest doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Usługa zapewnia anonimowość, chroni poufne dane, strzeże przez atakami cyberprzestępców i pomaga poradzić sobie z cenzurą. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak działa VPN.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Korzystaj bezpiecznie z internetu dzięki VPN

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Co to jest VPN?

Wirtualna Sieć Prywatna (z ang. Virtual Private Network) to zaszyfrowane połączenie pomiędzy użytkownikiem i siecią. Wirtualna, ponieważ sieć nie istnieje fizycznie i nie jest połączona za pomocą przewodów. Prywatna, ponieważ dostęp do niej mają tylko upoważnione osoby.

Dzięki VPN każdy użytkownik jest chroniony podczas wymiany danych, przesyłania plików czy surfowania w internecie. Zapewnia anonimowość oraz bezpieczeństwo działań online.

Co to jest tunel VPN?

Za połączenia z internetem odpowiada specjalnie skonfigurowany serwer VPN. Pomiędzy nim a urządzeniem użytkownika (komputer, tablet, smartfon) powstaje zaszyfrowany tunel do bezpiecznego pobierania i przesyłania danych. Dostęp do niego jest ograniczony i zabezpiecza aktywność w sieci.

Twój prawdziwy adres IP staje się niewidoczny i nikt nie może zobaczyć Twoich ruchów w internecie. VPN pozwala łączyć się z setkami zdalnych serwerów zlokalizowanych na całym świecie, całkowicie omijając cenzurę. Stanowi również doskonałe zabezpieczenie przed atakami hakerów.

Jak działa VPN?

W momencie nawiązania połączenia ze specjalnym serwerem otrzymujesz zmieniony adres IP, dzięki czemu Twoja tożsamość jest chroniona, a lokalizacja znajduje się się tam, gdzie urządzenie z którego korzystasz. Utożsamiasz się z adresem IP dostawcy usług VPN, zaś inni użytkownicy widzą tylko, że nawiązałeś z nim połączenie.

Reszta informacji pozostaje całkowicie niedostępna. Dobre sieci VPN są intuicyjne w obsłudze oraz nie wymagają skomplikowanej konfiguracji. Łącze poprzez VPN automatycznie zapewnia anonimową komunikację w sieci.

Co daje VPN?

VPN jest najskuteczniejszym narzędziem do zabezpieczania działań online.

Zyskujesz:

 • Prywatność w internecie poprzez zmianę adresu IP
 • Pełne bezpieczeństwo podczas aktywności w internecie
 • Dostęp do ocenzurowanych treści
 • Dostęp do usług ograniczonym zasięgu geograficznym
 • Ochronę przed cyberprzestępcami
 • Bezpieczne korzystanie z usług Peer-to-peer (np. torrenty)

Czy VPN zapewnia bezpieczeństwo w sieciach publicznych?

VPN jest idealnym zabezpieczeniem dla wszystkich, którzy często korzystają z publicznych Wi-Fi. Hotspoty w miejscach ogólnie dostępnych (np. kawiarnie, lotniska, parkingi, hotele) są polem do działań cyberprzestępców i stanowią duże zagrożenie wycieku wrażliwych danych.

Ochrona hasłem na poziomie routera nie wystarczy, ponieważ nie szyfruje aktywności w sieci. Dzięki posiadaniu VPN działania online są zaszyfrowane i anonimowe, a wszystkie dane chronione przed atakami z zewnątrz.

Czym jest i jak działa VPN?

Dzięki VPN skorzystasz bezpiecznie z każdej publicznej sieci.

Korzyści VPN w podróży

VPN przyda się także przy problemach z cenzurą w internecie. Rządy poszczególnych Państw blokują dostęp do niektórych witryn (np. Chiny blokują dostęp do Facebooka, Google czy Youtube). Ponadto możesz stracić możliwość oglądania serwisów strumieniowych, za które opłacasz abonament (np. Netflix).

Na szczęście VPN poradzi sobie również z tym problemem. Zmienia lokalizację i adres IP, przez co umożliwia korzystanie z ocenzurowanych serwisów oraz gwarantuje dostęp do stron oglądanych w domu.

Korzyści VPN w sieci domowej

VPN idealnie sprawdzi się w domowym użytkowaniu. Pozwala swobodnie korzystać z poczty e-mail, bankowości online czy po prostu surfować w sieci. Umożliwia bezpieczne połączenie się z Internetem i przesyłanie lub pobieranie danych z prywatnej chmury na serwerze lub dysku sieciowym.

Bez względu na miejsce przebywania, nikt z zewnątrz ich nie przechwyci. VPN zmienia adres IP, przez co utrudnia serwisom wysyłanie reklam na podstawie lokalizacji. Dobry VPN jest również świetną opcją dla streamerów i fanów gier online, gdyż pozwala oglądać filmy i seriale z najszybszą prędkością i nieograniczonym transferem na dowolnym urządzeniu.

Korzyści VPN w sieci firmowej

Firmowe komputery przechowują ogrom wrażliwych danych i poufnych informacji. Zawierają całą księgowość, loginy do bankowości internetowej czy korespondencję e-mailową pracowników. Wystarczy, że jeden z pracowników podczas wyjazdu służbowego skorzysta z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi i mogą trafić w ręce cyberprzestępców.

W jednej chwili tracisz wszystkie dane i dostępy, nie wspominając o trudnościach w ich odzyskaniu czy ogromnych konsekwencjach finansowych lub prawnych. Dzięki sieci VPN komunikacja w internecie będzie bezpieczna.

Dodatkowo usługi dla biznesu proponują rozwiązania wzmacniające ochronę, jak np.: dedykowany serwer, dedykowany adres IP (pracownicy mają dostęp do serwera z każdego miejsca na świecie), silne szyfrowanie na poziomie wojskowym, połączenie dla wielu urządzeń, brak logów czy opcja centralnej kontroli połączenia i ustawień wszystkich pracowników.

Podsumowanie

Usługa VPN jest rozwiązaniem uniwersalnym i zapewnia bezpieczeństwo oraz pełną anonimowość w sieci. Niezależnie od tego czy korzystasz z internetu w domu, w podróży, w czy w pracy, jesteś narażony na ataki hakerów.

Jeśli obawiasz się wycieku poufnych informacji, niech chcesz być śledzony i udostępniać swoich danych innym, korzystaj z sieci VPN. To niezbędne narzędzie do swobodnej komunikacji online oraz inwestycja, która na prawdę się opłaca.

Sprawdź – lista najlepszych VPN

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku