Choć Internet bywa nazywany globalną wioską, wcale nie oznacza to, że jest przestrzenią bez granic. Twórcy serwisów internetowych stawiają bowiem bariery w postaci geo-ograniczeń.
Z tego artykułu dowiecie się, czym one są. Przekonacie się też, jakie są sposoby na ich pokonanie.
Czym jest geo-blokowanie?
Jak podaje Techopedia, geo-blokowanie to „proces ograniczania dostępu użytkownika do Internetu na podstawie jego lokalizacji”. Ograniczenia geograficzne mogą dotyczyć stron internetowych, serwisów społecznościowych, aplikacji i oprogramowania.
Z technicznego punktu widzenia, po połączeniu się ze stroną lub aplikacją, wykrywa ona twoją fizyczną lokalizację sieci komputerowej z której korzystasz. Na podstawie tych śladów które pozostawiasz, mogą zostać wprowadzone ograniczenia.
Co ciekawe, ten problem stał się tak poważny, że dostrzegła go nawet Komisja Europejska. W 2015 roku ta organizacja podjęła plan ustawowego zdjęcia geo-blokowania. Jak na razie wiele z tego jednak nie wyszło, dlatego jest to wciąż aktualne zagadnienie.
Jakie rodzaj geo-ograniczeń możesz spotkać?
Ograniczenia geograficzne nie są wcale rzadkie i szkodzą odbiorcom. Geo-limity można podzielić na kilka grup, które przedstawiamy poniżej.
Ograniczenia dostępu do treści multimedialnych
To najczęściej spotykane ograniczenie, które dotyka odbiorców na całym świecie. Szczególnie często spotkamy się z nimi w usługach VOD albo streamingu muzyki. Choć w Polsce funkcjonuje większość ważnych platform cyfrowych, to nie oznacza to jednak, że uzyskasz do nich pełny dostęp.
Zarówno Netflix, Amazon Prime, jak i HBO oferują tu ograniczoną ofertę programową. Jak zastrzega sam Netflix, „Nasz katalog filmów, seriali i programów różni się w zależności od kraju.”. Niestety, dla telewidza z Polski oznacza to, że będzie miał mniejszy wybór.
Oferta filmów i seriali Netflixa jest u nas znacznie uboższa, właśnie przez geo-ograniczenie. W 2020 roku Netflix udostępniał w naszym kraju 3398 produkcji, natomiast w USA to już 5879 tytułów.
Ograniczenia sprzedaży w sklepach internetowych
Niektóre sklepy zastrzegają sobie możliwość sprzedaży. Dotyczy to szczególnie dóbr cyfrowych, których nie możesz nabyć ze względu na geo-ograniczenia. Kupujący może więc natrafić na ograniczenie, zabraniające na dokonanie mu zakupów online, tylko ze względu na lokalizację jego serwera.
Ograniczenia geograficzne serwerów gier
Najbardziej popularne gry online, aby zmniejszyć latencję i ping, wprowadzają ograniczenia geograficzne dla graczy. Łączą one serwery według kontynentów albo grup krajów. Dotyczy to między innymi serwerów tak znanej gry online jak League of Legends.
Domyślnie nie możesz więc pograć z kolegami na przykład ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ jesteś ograniczany geograficznie. Serwery gier w różnych krajach mogą różnić się też ogólną wydajnością, a czasem nawet funkcjonalnościami.
Ograniczenia geograficzne wpływające na ceny produktów i usług
Ograniczenia nałożone na kraj użytkownika mogą nas też kosztować – i to dosłownie. Dostosowywanie cen w zależności od lokalizacji znajdziemy w porównywarkach cen biletów lotniczych czy w wypożyczalniach samochodów. To dość niecna taktyka, która ma na celu zawyżenie ceny od użytkowników z regionów, które są bogatsze, albo w których dostępność tych usług nie jest tak duża.
Zobaczmy zatem, co można zrobić, aby pokonać te ograniczenia. Rozwiązanie jest dostępne na wyciągnięcie ręki.
VPN: Niezawodna pomoc na geo-ograniczenia

Jak zatem zwiększyć sobie dostęp do treści filmowych czy muzyki, zagrać na normalnie niedostępnych serwerach gier online czy wreszcie skończyć z zawyżaniem cen ze względu na lokalizację? Wystarczy skorzystać z sieci VPN.
VPN co to? Zgodnie z definicją podaną przez firmę Microsoft, VPN (ang. „Virtual Private Network”, „Wirtualne Sieci Prywatne”),„umożliwia bezpieczniejsze łączenie się i korzystanie z sieci firmowej i Internetu (na przykład podczas pracy w kawiarni lub podobnym publicznym miejscu).” Zapewnia też ukrywanie adresu IP, chroniąc twoją tożsamość i dane osobowe w sieci.
Łącząc się z siecią VPN, zyskujesz dodatkową warstwę ochrony i zwiększasz bezpieczeństwo. Uchronisz się tym przed licznymi zagrożeniami. Przede wszystkim jednak, zmieniasz kraj połączenia, widoczny dla serwisu internetowego.
VPN pozwalają na wybór dziesiątek lokalizacji z całego świata. Pozwoli wam to na szybkie przełączanie się z jednego regionu geograficznego na drugi. Dla końcowego komputera, serwera obsługującego ruch na stronę internetową, będziecie widoczni jako goście z wybranego kraju, a nawet miasta.
W ten sposób serwer zaliczy cię jako gościa z USA, Wielkiej Brytanii, Wietnamu czy Indii. Wybór zależy od preferencji użytkownika, a także od aktualnie dostępnych lokalizacji w usłudze VPN. Zmiana lokalizacji jest prosta i polega tylko na wyborze jej z listy.
Podsumowując
Blokady geograficzne występują więc powszechnie. Ograniczają dostęp użytkowników tylko na podstawie jego fizycznej lokalizacji. Można na nie natrafić w sklepach internetowych, grach online czy serwisach streamingowych.
Serwery VPN to jednak prosty sposób na zdjęcie blokad geograficznych. To także metoda niedroga i banalnie łatwa w użytkowaniu. Wystarczy zainstalować oprogramowanie dostępne między innymi pod Windows, Android i iOS.
Przekonaj się, jak wygodnie korzysta się z VPN i wypróbuj jego możliwości. Odblokuj niedostępne lub ograniczone w Polsce usługi i korzystaj z nich na komputerze, telefonie i tablecie.
Artykuł partnera
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!