Jak wybrać termometr elektroniczny?

0

Temperatura ciała to podstawowa informacja, którą sprawdzamy gdy podejrzewamy chorobę. Dlatego w każdej domowej apteczce jest termometr. Jednak jego wygląd i funkcje zmieniły się na przestrzeni lat. Jak wybrać termometr dla dziecka, a jak dla dorosłego?

Rodzaje termometrów

Stare termometry rtęciowe, które trzeba było trzymać 10 minut pod pachą, już odchodzą do lamusa. Na ich miejsce przychodzi pomiar cyfrowy. Jak działa termometr elektroniczny? Zamiast rtęci, która pod wpływem temperatury rozszerzała się, termometry elektroniczne wykorzystują czujnik fal promieniowania podczerwonego.

Wyróżnia się dwa ich rodzaje – dotykowy (który musi mieć kontakt z ciałem) oraz termometr elektroniczny bezdotykowy (wystarczy skierować go na np. czoło by zmierzyć temperaturę). Pomiar na obu wyświetla się na ekranie LCD.

Na rynku znaleźć można również inne rodzaje termometrów np. paskowe (w formie paska naklejanego na czoło).

Jak wybrać termometr?

Bezdotykowy termometr jest idealnym wyborem dla dziecka, któremu ciężko usiedzieć na miejscu przez dłuższy czas. Jest dokładny (+/-0,1°C) i pokazuje wynik w kilka sekund. Niemowlętom można kupić specjalne termometry np. w smoczku.

Dorośli mogą korzystać z każdego rodzaju urządzeń. Dotykowy termometr elektroniczny jest dokładny tak samo jak bezdotykowy, ale sam pomiar trwa nieco dłużej (ok. minuty).

Funkcje termometrów elektronicznych

Producenci termometrów starają się uatrakcyjnić swoje produkty, by były jeszcze wygodniejsze w użyciu i bardziej funkcjonalne. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić co jeszcze może termometr elektroniczny:

  • Czy dobrze mierzy? Dokładność jest podstawową cechą. Większość termometrów sprzedawanych w aptekach ma dokładność pomiaru do 0,1°C (jedynie paskowe mogą mieć większe rozbieżności).
  • Historia pomiarów. Termometr zapamiętuje poprzednie wyniki, co pozwala monitorować przebieg choroby.
  • Sygnały dźwiękowe rozpoczęcia i zakończenia pomiaru. Przydatna funkcja, dzięki której nie trzeba co chwilę zerkać na zegarek.
  • Podświetlony ekran. Doskonale sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach np. w nocy, przy mierzeniu dziecku temperatury.
  • Naładowanie baterii. Informacja o naładowaniu baterii pomaga wymienić ją na czas.
  • Gwarancja. Im dłuższa – tym lepiej. W razie awarii będzie można reklamować sprzęt i wymienić go na nowy lub naprawić za darmo.

Przed użyciem warto sprawdzić również takie dane jak miejsce dokonywania pomiaru oraz odległość wymagana do prawidłowego odczytu temperatury.

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku