Telefon nosimy codziennie przy sobie. Nie trudno o to, aby niepowołana osoba odczytała nasze ważne lub prywatne dane, zapisane w pamięci telefonu, bądź na karcie microSD. Zabezpieczyć pliki można poprzez szyfrowanie smartfonu. Sprawdźcie jak to zrobić.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
1. Szyfrowanie smartfonu z systemem Android
Jedna z funkcji systemu Android, która służy do szyfrowania wszystkich danych na telefonie. Przy każdym włączaniu telefonu użytkownik zostanie poproszony o podanie ustalonego pinu w celu odszyfrowania. Dla niektórych może to być najdogodniejsze rozwiązanie, bo nie wymaga ciągłej interakcji użytkownika. Nowo powstające dane są szyfrowane w czasie rzeczywistym.
Niektóre telefony oferują też możliwość zaszyfrowania karty pamięci. Warto dodać, że taka karta wyjęta z telefonu nie będzie odczytywana poprzez czytniki kart microSD. Telefon jest jedynym urządzeniem, które po podaniu hasła odszyfruje dane. W przypadku awarii telefonu, aby odzyskać dane, musimy naprawić telefon.
Ta opcja systemu Android jest polecana dla tych, którzy mają dużo ważnych danych na smartfonie, zapisują hasła i cenią wygodę. Użytkownicy nie szyfrują pojedynczych plików, bo funkcja systemu Android szyfruje wszystko sama.
Zalety:
• automatyczne szyfrowanie wszystkich danych,
• łatwa obsługa programu,
• program dostarczony przez system Android – kompatybilność, nie trzeba instalować dodatkowych programów
Wady:
• spowalnia telefon, ponieważ dane są szyfrowane w czasie rzeczywistym
2. SSE – Universal Encryption App
Bezpłatna aplikacja, która pozwala nam: przechowywać zaszyfrowane hasła w sejfie, szyfrować pliki na telefonie, generować mocne hasła, szyfrować tekst.
Gdy chcemy zaszyfrować plik wskazujemy go w programie. Program tworzy nowy plik – zaszyfrowany. Mamy również możliwość skorzystania z opcji kryptograficznych. Możemy zaszyfrować tekst i wysłać go odbiorcy informując o metodzie i celu szyfrowania go. Mając problemy z wymyśleniem mocnego hasła, warto skorzystać z wbudowanego generatora haseł. Aplikacja oferuje też przechowywanie ważnych informacji, np. haseł i numerów do kart płatniczych, informacji osobowych, kont do serwisów internetowych, notatek i innych w specjalnym szyfrowanym sejfie. Wadą aplikacji jest domyślne pozostawianie oryginalnych źródeł plików. Można to zmienić w ustawieniach. Twórcy aplikacji przygotowali także narzędzie na systemy: Windows, Linux, Mac OS X służące do odszyfrowywania plików. Czyni to aplikację niezawodną i umożliwia np. przełożenie karty microSD z zaszyfrowanymi plikami do komputera.
Zalety:
• szyfrowanie wybranych plików, brak zbędnego obciążania telefonu,
• program ma wiele przydatnych i użytkowych funkcji,
• opcje kryptograficzne
Wady:
• domyślnie, po szyfrowaniu, pozostawia oryginalny plik (można to zmienić w ustawieniach)
do pobrania: SSE
3. Crypto Ghost- File Encryption
Prosta i darmowa aplikacja, za pomocą której nie da się wyrządzić szkód. Po zarejestrowaniu/zalogowaniu, należy wskazać plik do zaszyfrowania. Plik po tym procesie nie zmienia swojej lokalizacji. Przy próbie otwarcia pliku ukaże się okno programu i poprosi o podanie wcześniej ustalonego hasła. Program ceni się za prostotę. Sprawę pinu do odszyfrowywania plików rozwiązano następująco. Hasło do konta jest naszym pinem. Plik można zaszyfrować na dwa sposoby. Pierwszy z nich (for myself) używamy, gdy chcemy zachować zaszyfrowany plik na naszym urządzeniu. Drugi (for friend) używamy, gdy szyfrujemy plik, który następnie chcemy wysłać, np. znajomemu. Tylko sposób nr. 2 pozwala na odczytanie pliku na innym urządzeniu po podaniu utworzonego, nowego hasła, ale nie do konta głównego.
Zalety:
- prostota
Wady:
- hasło do konta głównego, jest zarazem hasłem do plików
do pobrania: Crypto Ghost
4. Encryption Manager Lite
Darmowa i rozbudowana aplikacja. Ukrywa zaszyfrowane pliki, co jest zaletą. Te pliki dostępne są tylko w oknie programu po podaniu prawidłowego hasła. Posiada zabezpieczenia przed ujawieniem pinu przy wpisywaniu, na wypadek ingerencji programów szpiegujących. Ponadto obsługuje niektóre chmury (Dropbox, Google Drive) i sama tworzy kopie zapasowe na nich.
W porównaniu do innych aplikacji, ma ważną zaletę. Użytkownik może otwierać, podglądać pliki w oknie programu, oczywiście po podaniu prawidłowego kodu. Przy większej ilości plików, przy zdjęciach ma to swoje uzasadnienie. Nie trzeba odszyfrowywać i szukać każdego pliku z osobna.
Zalety:
• Obsługa chmur,
• podgląd zaszyfrowanych plików w oknie programu
Wady:
Nie zauważono
do pobrania: Encryption Manager Lite
5. AVG Ultimate
To kompleksowe rozwiązanie, które dba o każde urządzenie. AVG Ultimate to całkiem nowe podejście do klienta końcowego. Otrzymuje on produkt, który wykorzysta dosłownie na każdym urządzeniu: komputerach z systemem Windows lub MacOS, oraz smartfonach i tabletach z Android lub iOS. Kupując wersję na wiele urządzeń, użytkownik może objąć ochroną do 10 urządzeń i w jednej cenie zabezpieczyć, komputery, telefony i tablety swoje, oraz swoich bliskich. AVG Ultimate to nie tylko antywirus. To kilkadziesiąt funkcji z 4 różnych programów.
Na Androidzie umożliwia szyfrowanie zdjęć, za pomocą modułu Przechowalnia w aplikacji AVG AntiVirus. Zaszyfrowane zdjęcia nie będą już dostępne w galerii, ale w przechowalni. Aby uzyskać dostęp do Przechowalni, trzeba podać kod PIN ustalany przez użytkownika.
To jedna z wielu użytkowych opcji AVG Ultimate. Dzięki pakietowi, nie trzeba instalować dodatkowych programów. Wszystko odbywa się w obrębie jednej aplikacji- jest łatwe i szybkie.
Zalety:
• łatwe i szybkie szyfrowane danych,
• multum innych funkcji i bezpieczeństwo w jednym programie,
• wydawca związany jest z bezpieczeństwem, instalujemy znaną aplikację bez reklam
do kupienia: AVG Ultimate