Szyfrowanie danych w systemie Android

0

Telefon nosimy codziennie przy sobie. Nie trudno o to, aby niepowołana osoba odczytała nasze ważne lub prywatne dane, zapisane w pamięci telefonu, bądź na karcie microSD. Zabezpieczyć pliki można poprzez szyfrowanie smartfonu. Sprawdźcie jak to zrobić.


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

1. Szyfrowanie smartfonu  z systemem Android

Jedna z funkcji systemu Android, która służy do szyfrowania wszystkich danych na telefonie. Przy każdym włączaniu telefonu użytkownik zostanie poproszony o podanie ustalonego pinu w celu odszyfrowania. Dla niektórych może to być najdogodniejsze rozwiązanie, bo nie wymaga ciągłej interakcji użytkownika. Nowo powstające dane są szyfrowane w czasie rzeczywistym.

Niektóre telefony oferują też możliwość zaszyfrowania karty pamięci. Warto dodać, że taka karta wyjęta z telefonu nie będzie odczytywana poprzez czytniki kart microSD. Telefon jest jedynym urządzeniem, które po podaniu hasła odszyfruje dane. W przypadku awarii telefonu, aby odzyskać dane, musimy naprawić telefon.

Ta opcja systemu Android jest polecana dla tych, którzy mają dużo ważnych danych na smartfonie, zapisują hasła i cenią wygodę. Użytkownicy nie szyfrują pojedynczych plików, bo funkcja systemu Android szyfruje wszystko sama.

Zalety:
• automatyczne szyfrowanie wszystkich danych,
• łatwa obsługa programu,
• program dostarczony przez system Android – kompatybilność, nie trzeba instalować dodatkowych programów

Wady:
• spowalnia telefon, ponieważ dane są szyfrowane w czasie rzeczywistym

2. SSE – Universal Encryption App

Bezpłatna aplikacja, która pozwala nam: przechowywać zaszyfrowane hasła w sejfie, szyfrować pliki na telefonie, generować mocne hasła, szyfrować tekst.

Gdy chcemy zaszyfrować plik wskazujemy go w programie. Program tworzy nowy plik – zaszyfrowany. Mamy również możliwość skorzystania z opcji kryptograficznych. Możemy zaszyfrować tekst i wysłać go odbiorcy informując o metodzie i celu szyfrowania go. Mając problemy z wymyśleniem mocnego hasła, warto skorzystać z wbudowanego generatora haseł. Aplikacja oferuje też przechowywanie ważnych informacji, np. haseł i numerów do kart płatniczych, informacji osobowych, kont do serwisów internetowych, notatek i innych w specjalnym szyfrowanym sejfie. Wadą aplikacji jest domyślne pozostawianie oryginalnych źródeł plików. Można to zmienić w ustawieniach. Twórcy aplikacji przygotowali także narzędzie na systemy: Windows, Linux, Mac OS X służące do odszyfrowywania plików. Czyni to aplikację niezawodną i umożliwia np. przełożenie karty microSD z zaszyfrowanymi plikami do komputera.

Zalety:
• szyfrowanie wybranych plików, brak zbędnego obciążania telefonu,
• program ma wiele przydatnych i użytkowych funkcji,
• opcje kryptograficzne

Wady:
• domyślnie, po szyfrowaniu, pozostawia oryginalny plik (można to zmienić w ustawieniach)

do pobrania: SSE

3. Crypto Ghost- File Encryption

Prosta i darmowa aplikacja, za pomocą której nie da się wyrządzić szkód. Po zarejestrowaniu/zalogowaniu, należy wskazać plik do zaszyfrowania. Plik po tym procesie nie zmienia swojej lokalizacji. Przy próbie otwarcia pliku ukaże się okno programu i poprosi o podanie wcześniej ustalonego hasła. Program ceni się za prostotę. Sprawę pinu do odszyfrowywania plików rozwiązano następująco. Hasło do konta jest naszym pinem. Plik można zaszyfrować na dwa sposoby. Pierwszy z nich (for myself) używamy, gdy chcemy zachować zaszyfrowany plik na naszym urządzeniu. Drugi (for friend) używamy, gdy szyfrujemy plik, który następnie chcemy wysłać, np. znajomemu. Tylko sposób nr. 2 pozwala na odczytanie pliku na innym urządzeniu po podaniu utworzonego, nowego hasła, ale nie do konta głównego.

Zalety:

 • prostota

Wady:

 • hasło do konta głównego, jest zarazem hasłem do plików

do pobrania: Crypto Ghost

4. Encryption Manager Lite

Darmowa i rozbudowana aplikacja. Ukrywa zaszyfrowane pliki, co jest zaletą. Te pliki dostępne są tylko w oknie programu po podaniu prawidłowego hasła. Posiada zabezpieczenia przed ujawieniem pinu przy wpisywaniu, na wypadek ingerencji programów szpiegujących. Ponadto obsługuje niektóre chmury (Dropbox, Google Drive) i sama tworzy kopie zapasowe na nich.

W porównaniu do innych aplikacji, ma ważną zaletę. Użytkownik może otwierać, podglądać pliki w oknie programu, oczywiście po podaniu prawidłowego kodu. Przy większej ilości plików, przy zdjęciach ma to swoje uzasadnienie. Nie trzeba odszyfrowywać i szukać każdego pliku z osobna.

Zalety:
• Obsługa chmur,
• podgląd zaszyfrowanych plików w oknie programu

Wady:
Nie zauważono

do pobrania: Encryption Manager Lite

5. AVG Ultimate

To kompleksowe rozwiązanie, które dba o każde urządzenie. AVG Ultimate to całkiem nowe podejście do klienta końcowego. Otrzymuje on produkt, który wykorzysta dosłownie na każdym urządzeniu: komputerach z systemem Windows lub MacOS, oraz smartfonach i tabletach z Android lub iOS. Kupując wersję na wiele urządzeń, użytkownik może objąć ochroną do 10 urządzeń i w jednej cenie zabezpieczyć, komputery, telefony i tablety swoje, oraz swoich bliskich. AVG Ultimate to nie tylko antywirus. To kilkadziesiąt funkcji z 4 różnych programów.

Na Androidzie umożliwia szyfrowanie zdjęć, za pomocą modułu Przechowalnia w aplikacji AVG AntiVirus. Zaszyfrowane zdjęcia nie będą już dostępne w galerii, ale w przechowalni. Aby uzyskać dostęp do Przechowalni, trzeba podać kod PIN ustalany przez użytkownika.

To jedna z wielu użytkowych opcji AVG Ultimate. Dzięki pakietowi, nie trzeba instalować dodatkowych programów. Wszystko odbywa się w obrębie jednej aplikacji- jest łatwe i szybkie.

Zalety:
• łatwe i szybkie szyfrowane danych,
• multum innych funkcji i bezpieczeństwo w jednym programie,
• wydawca związany jest z bezpieczeństwem, instalujemy znaną aplikację bez reklam

do kupienia: AVG Ultimate

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku