Jak działa Sejf Danych AVG?

2

Spokojnym krokiem wprowadzamy was w zagadnienia tworzenia backupu danych. Prezentujemy zewnętrzne programy służące szyfrowaniu. W końcu tłumaczmy co kryje się pod samym terminem szyfrowanie. W tym tekście przedstawimy narzędzie dostępne w płatnych wersjach oprogramowania AVG czyli Sejf Danych. Służy on do zabezpieczenia i zaszyfrowania wszystkich tych plików, które nie chcemy by wpadły w niepowołane ręce.

Jak działa sejf danych AVG krok po kroku? Film

Jak to wygląda?

Aby to zrobić wydzielamy z wolnej przestrzeni na dowolnie wybranym dysku obszar, który zamieniamy jakby w nowy wolumin. Z tą różnicą, że dostęp do niego uzyskamy tylko poprzez podanie hasła. Co więcej możemy posiadać kilka takich sejfów, każdy zawierający inne dane. Ręczne zablokowanie dostępu do nich, bądź restart komputera spowoduje, że tylko osoba znająca hasło uzyska do nich dostęp. Nie musimy się już na przykład martwić o to czy na pewno zamknęliśmy dostęp do sejfu przed wyłączeniem komputera. Jak to działa?

Jeśli korzystacie z AVG Zen to uruchomcie go i kliknijcie albo w Internet Security bądź w PC TuneUp.

Okno główne AVG Zen.

Z poziomu AVG Zen przechodzimy do AVG Internet Security.

Następnie interesuje nas to co znajduje się w części dotyczącej Komputera. Klikamy pierwszą ikonę.

Wybieramy Komputer.

Aby dotrzeć do miejsca, gdzie zarządza się sejfem wchodzimy w opcje powiązane z pozycją Komputer.

Dalej klikamy przycisk Utwórz Sejf.

Wybieramy Utwórz sejf.

W celu zarządzania sejfami danych wchodzimy w jego opcje poprzez przycisk Utwórz Sejf.

Nadajemy mu nazwę i wybieramy dla niego hasło. Prosty wskaźnik mocy hasła podpowie nam czy jest ono wystarczająco dobre. Na koniec podajemy podpowiedź, która tylko nam powinna pomóc w odgadnięciu zapomnianego ciągu znaków.

Nazywamy swój sejf i podajemy hasło do niego.

Przypominamy, że hasło winno mieć minimum 8 znaków, zawierać małe i duże litery oraz cyfry i znaki specjalne. Dobrze byłoby gdyby nie składało się z całych słów.

Musimy teraz określić, z którego dysku wyodrębnimy przestrzeń pod nasz sejf oraz jak dużo danych będzie w stanie pomieścić.

Wybór lokalizacji oraz wielkości sejfu.

Dostępna przestrzeń pod sejf wynika z wolnego miejsca na danej partycji. Jeśli chcemy stworzyć większą warto wybrać inny dysk.

Na sam koniec możemy wybrać wolną literę pod jaką nasz nowo powstały sejf będzie funkcjonował.

Wybór litery dla nowego woluminu.

Po wyborze litery dla nowego sejfu klikamy przycisk Otwórz teraz.

Jeśli wszystko poszło dobrze to ukażą nam się dwa okna. Jedno będzie otwartym sejfem w postaci partycji w Eksploratorze. Drugie to panel zarządzania sejfami AVG. Do tego pierwszego możemy swobodnie przerzucać pliki metodą przesuń i upuść bądź skrótami na kopiowanie / wycinanie i wklejanie. W drugim możemy utworzyć nowy sejf, edytować już posiadane lub któryś usunąć.

Poprawne zakończenie procesu tworzenia sejfu.

W przypadku gdy wszystko się udało możemy zarządzać swoim sejfem.

Gdy jednak zablokujemy do niego dostęp klikając w zielony przełącznik Eksplorator powiadomi nas o tym, że nie możemy się dostać do sejfu. Restart komputera z kolei sprawi, że zaszyfrowana partycja nie będzie się nawet wyświetlać na liście.

Nieudana próba wejścia do zamkniętego sejfu.

W przypadku zablokowania dostępu do sejfu nikt nie otworzy stworzonej nowej partycji.

Chcąc na nowo odblokować dostęp musimy podać hasło utworzone w procesie powstawania sejfu.

Dostęp do sejfu po podaniu hasła.

Wymagane jest hasło, by na powrót móc korzystać z plików zapisanych w sejfie czy dodawać nowe.

To już koniec. Teraz pozostaje wam tylko korzystać z dobrodziejstw szyfrowania, jakie oferuje oprogramowanie AVG. W razie pytań zachęcamy do ich zadawania w komentarzach.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku