Komputer, która włącza się w żółwim tempie to zdecydowanie jedna z bardziej frustrujących rzeczy, z którą stykamy się na co dzień. Jeżeli również Twój laptop lub komputer potrzebuje dużo czasu na uruchomienie systemu, to nie jest to normalna sytuacja – oznacza to, że coś coś się z nim dzieje. W artykule wyjaśnię, co może być przyczyną tego problemu, w jaki sposób możesz sobie samodzielnie poradzić z tą sytuacją lub po jakie gotowe narzędzia warto sięgnąć.
Co zrobić, by komputer uruchamiał się szybciej? – jak to zrobić dowiesz się z tego artykułu
Spis treści
- Dlaczego komputer uruchamia się tak wolno?
- Zrób to sam – przyspiesz uruchamianie się systemu
- Wersja łatwiejsza
- Aktualizacja do Windows 10
- Zamontuj dysk SSD
Dlaczego komputer uruchamia się tak wolno?
Przede wszystkim Windows powinien uruchamiać się super szybko, wersja systemu operacyjnego nie ma tutaj aż tak wielkiego znaczenia. Tak naprawdę to działania użytkownika sprawiają, że komputer zwalnia i włącza się bardzo powoli. Do najczęstszych przyczyn zbyt wolnego uruchamiania się komputera należą:
- Nowe sterowniki. Sterowniki kontrolują pracę podzespołów komputera, np. to dzięki nim karta dźwiękowa odtwarza Twoje ulubione pliki MP3 lub dźwięk w filmikach z YouTube. Jeżeli jednak sterowniki nie działają poprawnie, mogą powodować poważne opóźnienia w uruchamianiu komputera.
- Oprogramowanie. Im więcej programów instalujesz (np. takich jak PhotoShop lub i Tunes), tym wolniejszy będzie Twój komputer. Dzieje się tak, ponieważ te programy również uruchamiają różnego rodzaju procesy w tle i zazwyczaj startują równolegle z uruchamianiem się całego systemu. Niektóre procesy możesz zaobserwować na pasku zadań, inne są niewidoczne.
- Aktualizacje. Wiele aplikacji automatycznie sprawdza, czy są dostępne aktualizacje i zazwyczaj ma to miejsce, gdy włączasz komputer. Nawet Microsoft czasami w ten sposób aktualizuje system.
- Złośliwe oprogramowanie: Wirusy, trojany, programy szpiegujące i inne złośliwe oprogramowanie mogą bardzo znacząco spowolnić uruchamianie się komputera. Upewnij się, więc że posiadasz najnowszą wersję programu antywirusowego.
Aby dowiedzieć się, co spowalnia Twój komputer możesz skorzystać z Windowsowego narzędzia Podgląd Zdarzeń. Narzędzie to monitoruje, które programy znacząco spowalniają uruchamianie się systemu. Możesz je następnie usunąć np. za pomocą Menedżera zadań.
Wszystkie te narzędzia są częścią systemu, ale korzystanie z nich może być nieco skomplikowane. Będziesz musiał przeskakiwać z jednego okienka do drugiego, żeby wydobyć interesujące Cię informacje. Na pewno łatwiej byłoby skorzystać z bardziej zintegrowanego narzędzia, jakim jest np. AVG PC TuneUp, które od razu wykrywa aplikacje i procesy najbardziej spowalniające pracę komputera. Zaledwie jednym kliknięciem będziesz mógł takie aplikacje wyłączyć. Najlepiej wypróbuj wersję testową – jest całkowicie darmowa.
Omówimy teraz, w jaki sposób można przyspieszyć uruchamianie się komputera. Pierwsza wersja to coś dla miłośników dłubania w ustawieniach (DIY approach), a druga to skorzystanie z gotowego narzędzia.
Zrób to sam – przyspiesz uruchamianie się systemu
Zdecydowanie sposób dla tych, którzy lubią sobie poklikać i pobawić się narzędziami w panelu sterowania. W ten sposób nie tylko dowiesz się, co zrobić by przyspieszyć uruchamianie się komputera, ale też po prostu lepiej poznasz swój sprzęt.
Na początek musisz się dowiedzieć, ile konkretnie trwa uruchomienie Twojego komputera. W tym celu:
- Przytrzymaj klawisz Windows i naciśnij R.
- Pojawi się menu Uruchamianie: Wpisz: Eventvwr.msc i kliknij OK.
- Rozwiń następujące foldery: Dzienniki Aplikacji i usług, Microsoft, Windows, Diagnostics-Performance and Operational.
Szukaj zdarzenia z identyfikatorem 100. To właśnie on pokaże ile trwało uruchomienie Twojego komputera. W tym przykładzie to 35 sekund. Zdarzenie 101 z kolei zawiera informacje, które aplikacje spowalniają komputer, np.:
Na załączonym przykładzie widać, że ładowanie oprogramowania NVIDIA zajęło 6,5 sekundy, czyli o 1,5 sekundy więcej niż poprzednim razem, więc najwyraźniej trzeba się temu przyjrzeć. Sterowniki NVIDIA są potrzebne do bardziej zaawansowanych graficznie czynności, jak np. gry komputerowe. Zazwyczaj nie potrzebujesz żeby te sterowniki ładowały się w czasie uruchamiania systemu, więc możesz je bez problemu wyłączyć w menedżerze uruchamiania systemu.
W tym celu przytrzymaj klawisz Windows i naciśnij R ponownie. Tym razem wpisz msconfig, naciśnij ENTER i przejdź do zakładki Uruchamianie. Teraz możesz odznaczyć konkretne aplikacje lub jeśli korzystasz z Windows 8 lub 10 przejdź do Menedżera Zadań i klikając prawym przyciskiem myszy, odznacz niepotrzebne programy.
Jak już zdążyłeś zaobserwować nie jest to może najtrudniejsze zadanie, ale dosyć żmudne i czasochłonne. Musisz przeanalizować i ręcznie odłączyć kilkanaście pozycji z listy.
Wersja łatwiejsza
Korzystanie Dziennika Aplikacji i niezawodnej opcji „Uruchom” na pewno zadziała, ale nie jest to metoda łatwa i wygodna, i pewnie też nie dla każdego. Jest też czasochłonna. Dlatego warto wziąć pod uwagę narzędzia, które całą tą żmudną pracę wykonają za Ciebie. W bardzo łatwy sposób zlokalizujesz i odłączysz aplikacje, które spowalniają uruchamianie się komputera przy pomocy AVG PC TuneUp suite.
1. Po uruchomieniu AVG PC TuneUp przejdź do sekcji Przyspiesz i spójrz na pasek postępu optymalizacji.
Na jednej części pasku zobaczysz Wyłącz programy uruchamiania. Kliknij Pokaż i zobaczysz listę wszystkich aplikacji, które spowalniają komputer przy starcie systemu. Część z nich będzie niezbędna, a reszta opcjonalna. Zamiast skomplikowanych nazw folderów wyświetlą się pełne nazwy aplikacji np. Microsoft Office czy Skype, tak że od razu wiesz o jaki program chodzi. Dodatkowo podkreślone są niedawno instalowane aplikacje.
2. Przy aplikacjach, które nie są niezbędne przy starcie przesuń suwak i wyłącz je. Proste.
I jeszcze kilka porad dodatkowych.
Aktualizacja do Windows 10
Jeżeli ciągle jeszcze korzystasz z Windows Vista, 7 lub 8, naprawdę polecam przejście na Windows 10. W nowym systemie operacyjnym udało się przyspieszyć czas uruchomienia się i można w ten sposób zaoszczędzić kilka lub nawet kilkanaście sekund.
Zamontuj dysk SSD
Jeżeli rozglądasz się właśnie za nowym komputerem, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model posiada dysk SSD, działający w oparciu o pamięć flash, a nie tradycyjny dysk twardy (HDD). Komputery z dyskiem SSD uruchamiają się niesamowicie szybko i prawie natychmiastowo odczytują zapisane dane.
Różnica w uruchamiania się komputera z dyskiem SSD, a tradycyjnym dyskiem twardym jest kolosalna, więc to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić, jeśli chcesz zredukować czas uruchamiania się systemu.
Obecnie na rynku jest mnóstwo tanich laptopów, które są wyposażone w dyski SSD. Jeśli jesteś odważny i lubisz się bawić w informatyka, bez problemu możesz sobie taki dysk samodzielnie zamontować w swoim laptopie, ale to już temat na kolejny artykuł.
Źródło: //now.avg.com/how-to-speed-up-boot-time-on-your-pc-or-laptop/
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP najlepszy program do oczyszczania komputera. Masz już dość wolno działającego komputera? Dzięki temu programowi przywrócisz mu dawną formę.
Bardzo przydatny artykuł.
Niestety u mnie po otwarciu Podglądu zdarzeń a następnie zakładki Dziennik aplikacji i usług w każdym punkcie mam zero zdarzeń !
Na jakiej dokładnie wersji systemu? Możesz zrzut ekranu np na imgur wrzucić?
Bardzo przydatny artykul.
Niestety u mnie po otwarciu Podgladu zdarzen a nastepnie zakladki Dziennik aplikacji i uslug w kazdym punkcie mam zero zdarzen !
Na jakiej dokladnie wersji systemu? Mozesz zrzut ekranu np na imgur wrzucic?
Nie kupujcie dysków SSD. To nie działa. Przed zamontowaniem dysku SSD ADATA SU900 Windows 10 startował w 1,5 minuty. Po zamontowaniu w 4 minuty. Przewinięcie strony internetowej trwa 3 sekundy. Otwarcie katalogu 13 sekund. Windows 98 w 2001 r. był otwierany przez Durona 1,3 GHz w 50 sekund, Windows xp w 2010 r przez Sempron LE1100 w 45 sekund. Windows 10 po zamontowaniu SSD – 4 minuty. Otwarcie panelu ustawień-40 długich sekund. Nie dajcie się nabrać na SSD. Lepsze jest wrogiem dobrego.
Obawiam się, że problem leży gdzie indziej. Dyski SSD pracują szybciej, a co za tym idzie te same czynności muszą działać szybciej. Ciężko mi powiedzieć, co jest przyczyną tutaj. Czy po zmianie dysku postawiony był czysty system?
U mnie win 10 włacza się wolno choć nawet nie włączenie jest długie tylko pojawienie się ekranu logowania. Z reguły po hibernacji. W win 8.1 było wiele szybciej.
Może to być spowodowane zapchaniem dysku lub jego zużyciem. Opisany proces wymaga szybkiego dostępu i załadowania plików. U mnie na Win 10 bije na głowę ładowanie 8.1 Polecam sprawdzić dysk.
Wszystko zrobiłam co tu jest napisane i jest coraz gorzej (mam win10)
najpierw po zakupieniu latopa otwierało mi się w 13s
po paru miesiącach otwierało się 27s
a teraz otwiera się w 1min 18s
resetowałam laptopa ale też nic.
ja mam windows 7 , dysk ssd , i nie wiem co jest grane,uruchamia się szybko w 24 sek , ale problem jak się ukaże pulpit,wcześniej tego nie miałem , aby uruchomić zaraz program to muszę poczekać aż się ładowanie zakończy karty sieciowej ,kiedy się zakończy mogę każdy program uruchomić,to tak jakby żadnego programu bez internetu nie można by było uruchomić ,to jest dziwne,wyłączyłem usługi i procesy wiele ,aby się nie ładowały z systemem,nadal to samo