Unia Europejska zacieśnia regulacje związane z cyberbezpieczeństwem. W październiku 2024 r. zacznie obowiązywać dyrektywa NIS2, która nałoży na wybrane firmy i organizacje obowiązek wzmocnienia zabezpieczeń swojej infrastruktury informatycznej. Sposób osiągnięcia tego celu nie jest jednak odgórnie narzucony. Produkty antywirusowe Avast i AVG będą więc dla firm nieocenionym wsparciem w wypracowaniu własnych praktyk w tym zakresie.
Spis treści
- Czym jest dyrektywa NIS2?
- Kogo NIS2 będzie obowiązywać?
- Produkty Avast i AVG pomocne w wypracowaniu odpowiednich praktyk bezpieczeństwa
- Wzmocnij higienę cyfrową w swojej firmie
Czym jest dyrektywa NIS2?
Dyrektywa NIS2 to regulacja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Przyjęta w 2022 roku, rozszerza obowiązki na podmioty, które są kluczowe dla funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa, w tym dostawców usług cyfrowych oraz operatorów infrastruktury krytycznej.
Jej głównym celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego poprzez wprowadzenie jednolitych standardów, wymogów dotyczących raportowania incydentów oraz wspieranie współpracy między krajami w zakresie wymiany informacji o zagrożeniach. NIS2 ma więc za zadanie zminimalizować ryzyko związane z cyberatakami oraz zwiększyć odporność na incydenty w obszarze cyfrowym.
„
Dyrektywa NIS2 to regulacja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Kogo NIS2 będzie obowiązywać?
NIS2 dotyczy podmiotów, które mają kluczowe znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa. Obowiązki wynikające z dyrektywy spoczywają na operatorach infrastruktury krytycznej, takich jak dostawcy energii, transportu czy opieki zdrowotnej, a także na dostawcach usług cyfrowych, jak platformy internetowe czy usługi chmurowe.
Nowe regulacje muszą zostać wdrożone w firmach i przedsiębiorstwach, które zatrudniają przynajmniej 50 pracowników. Mniejsze podmioty teoretycznie będą więc zwolnione z tych obowiązków, ale w praktyce może się okazać inaczej. Wystarczy, że większy kontrahent, z którym współpracują, wywrze na nich taki wymóg, gdyż sam musi spełniać te warunki.
Produkty Avast i AVG pomocne w wypracowaniu odpowiednich praktyk bezpieczeństwa
NIS2 nie wskazuje, w jaki sposób podmioty objęte dyrektywą mają wypracować odpowiednie zasady zabezpieczania swojej infrastruktury i reagowania na ewentualne incydenty. Nie podaje też narzędzi, z jakich należy korzystać. Liczy się tylko finalny efekt.
Z tego względu wiele przedsiębiorstw może mieć problemy z wypracowaniem odpowiednich mechanizmów, szczególnie jeśli nie posiadają w swoich strukturach dedykowanych oddziałów IT.
W takich przypadkach sprawdzą się m.in. rozwiązania antywirusowe, które od lat spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. Produkty od Avast i AVG znane są ze swojej skuteczności, co potwierdzają liczne nagrody branżowe. Mogą więc być nieocenioną pomocą we wdrażaniu dyrektywy NIS2 w firmie i fundamentem, na którym zbudowane zostaną dalsze mechanizmy reagowania na ewentualne incydenty cybernetyczne.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Wzmocnij higienę cyfrową w swojej firmie
NIS2 może przerażać przedsiębiorstwa potencjalnie objęte jej zakresem. Kierunek dyrektywy jest jednak słuszny – wzmocnić bezpieczeństwo informatyczne w newralgicznych sektorach krajów Unii Europejskiej. Dla mniejszych firm to natomiast dobra okazja do wypracowania odpowiednich praktyk i wzmocnienia higieny cyfrowej w swoich strukturach. Produkty Avast i AVG oferują narzędzia, które umożliwią realizację tego celu.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Źródło zdjęć: depositphotos.com
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!