Wielu z Nas zapomina o podstawowych czynnościach konserwacyjnych, które mogą w prosty sposób zoptymalizować pracę sytemu operacyjnego. W drugiej odsłonie cyklu „AVG krok po kroku” publikowanej na łamach blog.avg.pl przyjrzymy się bliżej możliwościom oprogramowania optymalizacyjnego AVG PC TuneUp. Zaczniemy od prostych, a zarazem ważnych czynności takich jak: czyszczenie i defragmentowanie rejestru, usuwanie zbędnych plików z dysku, czy defragmentowanie dysku.
Czyszczenie rejestru
Czym jest rejestr?
Rejestr systemu Windows jest swoistą hierarchiczną bazą danych opartą o strukturę drzewa.
W rejestrze możemy wyróżnić trzy podstawowe elementy:
- 1 – sekcje
- 2 – podsekcje
- 3 – klucz rejestru
Jakie dane są w nim przechowywane?
Dane w nim przechowywane zawierają informacje na temat:
- – ustawień właściwości programów, ikon, folderów,
- – wyglądu systemu,
- – poleceń zawartych w menu kontekstowym,
- – jego charakterystycznych parametrów,
- – ustawień profili użytkowników,
- – informacje o zainstalowanych programach i skojarzeniach z nimi powiązanymi,
- – zainstalowanych sterownikach oraz ich konfiguracji.
Po co go czyścić?
Wielokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniami, że czyszczenie rejestru nie wpływa na wydajność systemu i prowadzi jedynie teoretycznie do usunięcia miejsca zajmowanego przez wpisy rejestru, które zostały po odinstalowanych programach.
Cóż dobry program do czyszczenia rejestru nie tylko usuwa błędne wpisy, ale także nieprawidłowe pozycje autostartu, zbędne wpisy menu kontekstowego, nieprawidłowe i zbędne ścieżki instalacyjne programów, błędne skojarzenia plików z programami, powodujące często problemy podczas otwierania plików, błędne wpisy na liście zainstalowanych programów, które uniemożliwiające poprawne odinstalowanie bądź ponowne zainstalowanie programu.
Jak to robić?
Najprostszym sposobem usuwania niepotrzebnych wpisów rejestru jest kliknięcie w lewym dolnym rogu na menu start, a następnie wpisanie w polu Wyszukaj programy i pliki komendyREGEDIT (Windows 7). Jednak ta metoda ma swoje wady w przypadku wielu nieprawidłowych kluczy rejestru jest ona bardzo czasochłonna, w przypadku mniej zaawansowanych użytkowników nieumiejętne usuwanie błędnych kluczy rejestru może mieć fatalne skutki: doprowadzić do nieprawidłowego działania lub nawet uszkodzenia sytemu operacyjnego. Najlepiej oddać sprawy w ręce specjalistów i używać odpowiedniego programu optymalizacyjnego takiego jak AVG PC TuneUP wyposażonego w inteligentny moduł optymalizacyjny AVG Registry Claner.
Jak oczyścić rejestr przy pomocy AVG PC TuneUp?
1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.
2. W pasie zakładek odnajdujemy zakładkę Optymalizuj i przechodzimy do niej.
3. Zakładka została podzielona na dwie sekcje narzędziowe po, lewej zestaw narzędzi do Zmniejszania obciążenia sytemu, po prawej zestaw narzędzi do Zoptymalizowania rejestru i wydajności.
4. W zestawie narzędzi do Zoptymalizowania rejestru i wydajności odnajdujemy przycisk opisany, jako Oczyść rejestr i klikamy na niego.
5. W następnym kroku powinno uruchomić się okno AVG Registry Claner.
Przy wyborze analizy zostawiamy kropeczkę przy domyślnym znaczeniu Skanowanie kompletne i klikamy Dalej. (Ten typ skanowania jest zalecany dla mniej zaawansowanych użytkowników).
6. W następnym kroku zostaną wyświetlone wyniki skanowania. Aby móc obejrzeć raport o problemach zostawiamy domyślne znaczenie kropką przy Pokaż problemy, jeśli chcemy od razu usunąć problemy znaczymy kropką przy polu Od razu rozwiąż problemy i klikamy na dalej.
7. Jeśli wybraliśmy pierwszą opcje możemy swobodnie przejrzeć problemy, jakie powstały w naszym systemie.
8. Jeśli chcemy dokończyć proces odnajdujemy na tablicy ponad problemami przycisk Rozpocznij czyszczenie klikamy na niego.
9. W następnym kroku otworzy się nowe okno, w którym musimy potwierdzić operacje klikając na Dalej.
10. Po zakończeniu operacji klikamy na Zastosuj.
11. Zamykamy okno AVG Registry Claner oraz AVG PC TuneUp.
//youtu.be/EgJC4SU0ASg
Defragmentacja rejestru
W poprzednim kroku dokonaliśmy operacji czyszczenia rejestru z niepotrzebnych, nieaktualnych wpisów, co zaowocowało powstaniem luk, wolnych przestrzeni między wpisami. Jeśli często instalujemy i odinstalowujemy programy liczba błędnych kluczy radykalnie się zwiększa, co owocuje sztucznym puchnięciem rejestru, a co za tym idzie coraz wolniejszą jego pracą. Spowodowaną większą ilością czasu potrzebnego na odczytanie rejestru. Samo wyczyszczenie rejestru nie wystarczy trzeba go jeszcze przyśpieszyć, przez defragmentacje.
Dlaczego tak jest?
Rejestr automatycznie nie reorganizuje wolnego miejsca powstałego w miejscu błędnych lub usuniętych wpisów, lecz dodaje je na końcu bazy. Ponieważ rejestr sytemu Windows jest, jakby swoistą bazą danych przyjmuje też właściwości typowej bazy danych. Jak wiadomo każda baza danych, o którą nie dba się w należyty sposób, nie usuwa się nieprawidłowych wpisów, nie reorganizuje rekordów z czasem staje się bardzo powolna i nieefektywna.
Jak działa defragmentacja?
Program do defragmentacji (przepisuje) rejestr (centralną bazę danych systemu Windows), optymalizując wydajność komputera przez: redukowanie fragmentów, naprawianie błędów strukturalnych, odzyskiwanie niewykorzystanego miejsca w pamięci.
Jak defragmentować rejestr sytemu?
Ręczne defragmentowanie rejestru jest praktycznie niewykonalne. Do takich czynności najlepiej użyć profesjonalnego zaawansowanego i zaufanego oprogramowania wyposażonego w odpowiednie narzędzie/moduł. W dalszej części pokaże Wam jak dzięki AVG PC TuneUp i zintegrowanemu z nim modułowi AVG Registry Defrag możemy w prosty i szybki sposób przeprowadzić tą dość skomplikowaną czynność.
Jak defragmentować rejestr przy pomocy AVG PC TuneUP?
1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.
2 W pasie zakładek odnajdujemy zakładkę Optymalizuj i przechodzimy do niej.
3. Zakładka została podzielona na dwie sekcje narzędziowe, po lewej zestaw narzędzi do Zmniejszania obciążenia sytemu, po prawej zestaw narzędzi do Zoptymalizowania rejestru i wydajności.
4. W zestawie narzędzi do Zoptymalizowania rejestru i wydajności odnajdujemy przycisk Defragmentuj rejestr i klikamy na niego.
5. W nowo otwartym oknie AVG Registry Defrag odnajdujemy przycisk Dalej i klikamy na niego.
6. Następnie pokazuje się okno z wiadomościom o potrzebie zamknięcia wszystkich zbędnych aplikacji, jeśli pracowaliśmy nad czymś w między czasie warto zapisać efekt naszej pracy, a następnie kliknąć na przycisk OK.
7. Ekran zostaje zamrożony, a w centralnej jego części wyświetla się okno informując o postępie analizy.
8. Czekamy cierpliwie na zakończenie procesu.
9. W efekcie analizy dostaniemy wiadomość zwrotną.
W zależności od kondycji sytemu operacyjnego możemy dostać jedną z dwóch wiadomości:
- a)
Rejestr został przeanalizowany. Rejestr został zoptymalizowany.
- (W tym przypadku w następnym kroku zamykamy AVG Registry Defrag i główne okno aplikacji.)
//youtu.be/EgJC4SU0ASg
- b)
Można zoptymalizować rejestr. Program AVG Registry Defrag może zredukować rozmiar rejestru o ….
- Z dwóch dostępnych opcji wybieramy Uruchom ponownie i zoptymalizuj.
* Uwaga przy wyborze opcji b należy zapisać wcześniej wszystkie ważne dokumenty, aby nie utracić efektów pracy.
10. Zostanie wyświetlony komunikat informujący o potrzebie ponownego uruchomienia systemu, należy kliknąć na Tak.
11. System zostaje ponownie uruchomiony.
12. System będzie wstawał dwa razy. Za pierwszym razem zostanie uruchomiony moduł optymalizacji AVG Regisrty Defrag. Za drugim razem normalnie system. Drugie uruchomienie systemu może trwać dłużej niż normalnie.
13. Po zalogowaniu do systemu zostanie wyświetlony raport optymalizacji rejestru.
14. W ostatnim kroku klikamy na Ok.
//youtu.be/ECCGmuCcxbU
Zachęcam serdecznie do komentowania i dzielenia się przemyśleniami oraz przeglądania drugiej odsłony powstającej serii „AVG krok po kroku”.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP najlepszy program do oczyszczania komputera. Masz już dość wolno działającego komputera? Dzięki temu programowi przywrócisz mu dawną formę.
Autor nie ma pojęcia jak działa rejestr. Gdyby dało się go przyśpieszyć defragmentacją to można by to było zrobić spod działającego systemu. Rejestr jest w całości (no prawie) ładowany w momencie startu systemu do pamięci RAM. A jak wiemy pamięć RAM jest jednym z szybszych mediów. Pamięci RAM nie dotyczy defragmentacja i czas odczytu i zapisu wszystkich komórek są identyczne. Defragmentacja rejestru pomaga w czasie uruchamiania systemu – mniej operacji odczytu z dysku – oszczędzimy może 1 sekundę (w dyskach SSD defragmentacja nie ma sensu). Owszem w XP problem z optymalizacją rejestru występował, ale to prehistoria. Co do optymalizacji –… Czytaj więcej »
Autor nie ma pojecia jak dziala rejestr. Gdyby dalo sie go przyspieszyc defragmentacja to mozna by to bylo zrobic spod dzialajacego systemu. Rejestr jest w calosci (no prawie) ladowany w momencie startu systemu do pamieci RAM. A jak wiemy pamiec RAM jest jednym z szybszych mediow. Pamieci RAM nie dotyczy defragmentacja i czas odczytu i zapisu wszystkich komorek sa identyczne. Defragmentacja rejestru pomaga w czasie uruchamiania systemu – mniej operacji odczytu z dysku – oszczedzimy moze 1 sekunde (w dyskach SSD defragmentacja nie ma sensu). Owszem w XP problem z optymalizacja rejestru wystepowal, ale to prehistoria. Co do optymalizacji –… Czytaj więcej »