Rosnąca liczba użytkowników kryptowalut sprawia, że coraz więcej inwestorów zastanawia się, jak bezpiecznie gromadzić bitcoina, ethereum i inne tokeny. W dzisiejszym tekście omawiamy najlepsze sposoby na przechowywanie kryptowalut.
Spis treści
- Rodzaje portfeli
- Portfele sprzętowe w formie dysku USB
- Portfele fizyczne ze stali nierdzewnej
- Papierowe portfele sprzętowe
- Portfel kryptowalutowy w postaci aplikacji na komputer lub telefon
- Zapamiętanie kluczy prywatnych i publicznych
- Przechowywanie kryptowalut w portfelu internetowym
- Przechowywanie kryptowalut na giełdzie kryptowalutowej i możliwość uzyskiwania dochodu pasywnego
Rodzaje portfeli
Zasadniczym elementem związanym z przechowywaniem walut cyfrowych jest klucz prywatny. Służy on do identyfikowania zakodowanych i umieszczonych w blockchainie informacji o kryptowalutach przypisanych do danego adresu. To właśnie klucz prywatny umożliwia dostęp do kryptoaktywów w łańcuchu blockchain. Istnieje szereg sposobów na jego przechowywanie. Najpopularniejszymi z nich są:
- portfele sprzętowe na dyskach USB,
- fizyczne portfele ze stali nierdzewnej,
- sprzętowe rozwiązania wykonane z papieru,
- programowe portfele kryptowalutowe,
- zagraniczne i polskie giełdy kryptowalut.
Istnieją również specjalnie zaprojektowane portfele internetowe oraz… możliwość przechowywania krypto, a właściwie kluczy prywatnych i publicznych „w głowie”! Teoretycznie ten ostatni sposób można uznać za najbezpieczniejszy. W praktyce może okazać się jednak najbardziej zawodny.
Portfele sprzętowe w formie dysku USB
Jednym z popularnych sposobów na przechowywanie kryptowalut są portfele sprzętowe w formie dysku USB lub innego rodzaju przenośnej pamięci masowej. Sprzęt umożliwia bezpieczne magazynowanie kluczy prywatnych portfela kryptowalutowego. Środki wirtualne powiązane z kluczem są w ten sposób chronione przed atakami cyberprzestępców czy kradzieżą poprzez złośliwe skrypty na stronach internetowych.
Istotą działania tego rodzaju sprzętu jest przesyłanie krypto z hot wallet na adres publiczny powiązany z portfelem sprzętowym (lub na odwrót). Przesyłanie środków pomiędzy użytkownikami odbywa się przy użyciu specjalnego oprogramowania, poprzez Internet. Rozwiązanie to jest bezpieczne, choć wadą portfela sprzętowego kryptowalut jest możliwość jego uszkodzenia mechanicznego lub kradzież.
Portfele fizyczne ze stali nierdzewnej
Uznawane za niezniszczalne portfele fizyczne ze stali nierdzewnej to kolejna metoda na gromadzenie wirtualnych środków. Jednym z producentów rozwiązań typu cold wallet jest firma Cryptosteel. Ich zaletą jest ogromna wytrzymałość mechaniczna wynikająca ze specyfiki konstrukcji i zastosowanych materiałów. Metalowe portfele kryptowalut są ognioodporne i nie wymagają do działania dostępu do Internetu czy sieci elektrycznej.
Wadą portfeli fizycznych na kryptowlauty cold wallet marki Cryptosteel jest możliwość ich kradzieży lub zagubienia. Nie są one zatem dobrym wyborem jako podstawowa forma przechowywania kryptoaktywów. Klucz prywatny i publiczny są ogólnodostępne dla każdego, kto zyska „wzrokowy dostęp” do narzędzia. Produkty mogą być natomiast wykorzystywane jako swoisty backup, czyli dodatkowa kopia zapasowa kluczy prywatnych i publicznych.
Papierowe portfele sprzętowe
Łatwe w wykonaniu i przede wszystkim darmowe paperwallet, czyli papierowe portfele sprzętowe, to kolejny sposób na magazynowanie aktywów kryptowalutowych. Niektórzy uważają “papierowego bitcoina czy ethereum” za najprostszą metodę przechowywania kryptowalut. W istocie paper wallet to po prostu kluczy prywatny portfela kryptowalutowego zapisany ręcznie lub wydrukowany na kartce.
Nietrudno wywnioskować, że papierowe portfele sprzętowe mogą bardzo łatwo ulec zniszczeniu. Są podatne na działanie ognia, wody czy rozerwanie oraz – w zależności od zastosowanej technologii druku – wyblaknięcie wskutek ekspozycji na promieniowanie UV.
Ich zaletą jest to, że wykonany z papieru portfel kryptowalutowy może zostać spersonalizowany i zaprojektowany graficznie zgodnie z upodobaniami użytkownika.
Portfel kryptowalutowy w postaci aplikacji na komputer lub telefon
Często spotykanym rozwiązaniem jest portfel kryptowalutowy w postaci aplikacji na komputer lub telefon. Portfele webowe (online) posiadają interfejs przypominający aplikacje służące do obsługi bankowości internetowej. Mobilne cold wallet umożliwiają skuteczne zabezpieczenie klucza prywatnego, dzięki dodatkowym zabezpieczeniom programowym i sprzętowym obecnym w tablecie, komputerze czy smartfonie.
Kryptowalutowe portfele w aplikacji umożliwiają zwykle płacenie bitcoinem w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, które respektują takie transakcje. Oprogramowanie do przechowywania kryptowalut pozwala również na ich wymianę oraz kupno pomiędzy użytkownikami. Jednocześnie portfel w formie aplikacji ma mniejsze możliwości niż konto na giełdzie kryptowalut. Jego bezpieczeństwo jest zależne od zabezpieczeń urządzenia.
Zapamiętanie kluczy prywatnych i publicznych
Interesującą metodą na przechowywanie kryptowalut jest również zapamiętanie kluczy prywatnych i publicznych! Tak, wielu użytkowników uważa, że jedynie brak fizycznego zapisu wspomnianych numerów na jakimkolwiek nośniku – poza ich własną głową – jest skutecznym sposobem na ochronę kryptoaktywów. Uważamy jednak, że w praktyce rozwiązanie jest niewygodne i niesie za sobą ryzyko utraty aktywów w wyniku problemów z pamięcią.
Przechowywanie kryptowalut w portfelu internetowym
Jednym z ostatnich sposobów, o których wspominamy, jest przechowywanie kryptowalut w portfelu internetowym. Wiele osób uważa tę metodę za mało bezpieczną. W praktyce warto pamiętać, iż miliony ludzi przechowują waluty fiducjarne na kontach bankowych, stanowiących analogię internetowego portfela kryptowalutowego. Takie rozwiązania oferują również użytkownikom szersze możliwości niż portfele sprzętowe offline.
Przechowywanie kryptowalut na giełdzie kryptowalutowej i możliwość uzyskiwania dochodu pasywnego
Ostatnim rozwiązaniem jest przechowywanie kryptowalut na giełdzie kryptowalutowej. Warto wspomnieć, iż ta metoda oferuje użytkownikom możliwość uzyskiwania dochodu pasywnego. Na wyróżnienie zasługuje polska giełda kryptowalut Kanga Exchange.
Platforma umożliwia inwestorom nie tylko handel bitcoinem, ethereum czy innymi kryptowalutami, lecz również zarabianie na programie afiliacyjnym oraz staking kryptowalut (analogia tradycyjnego konta oszczędnościowego).
Wśród zalet giełdy kryptowalutowej Kanga Exchange warto również wymienić możliwość zakupu i sprzedaży stablecoinów – kryptowalut, których kurs jest ściśle powiązany z wahaniami wartości odpowiednich walut fiducjarnych.
Serwis zapewnia również szerokie możliwości kontaktu z konsultantami. Wsparcie klienta jest dostępne w wielu kanałach (telefon, e-mail, czat na Facebooku czy Telegramie).
Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na bezpieczne przechowywanie kryptoaktywów, to polska giełda kryptowalut Kanga Exchange zaskoczy Cię szerokim wachlarzem oferowanych możliwości!
Załóż bezpłatne konto w serwisie Kanga Exchange i zyskaj dostęp do dziesiątek kryptowalut oraz możliwości uzyskiwania dochodu pasywnego dzięki mechanizmom Proof-Of-Stake oraz rozbudowanemu programowi afiliacyjnemu.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
[…] – artykuł 3 – https://trybawaryjny.pl/najlepsze-sposoby-na-przechowywanie-kryptowalut/ […]