Poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie, przyspiesza spalanie tkanki mięśniowej i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne – to tylko niektóre z zalet biegania. Aby ułatwić sobie uprawianie tego sportu czy wręcz rozpocząć przygodę z bieganiem, warto skorzystać z aplikacji, która będzie monitorować postępy, wyznaczać cele i gromadzić przydatne statystyki. Którą aplikację do biegania wybrać? W naszym rankingu przedstawiamy najlepsze propozycje, przeznaczone zarówno dla początkujących biegaczy, jak i tych, dla których kilkanaście kilometrów to zaledwie przebieżka.
Spis treści
- Po co korzystać z aplikacji do biegania?
- Jakie funkcje powinna mieć dobra aplikacja do biegania?
- Ranking najlepszych aplikacji do biegania – TOP 10
- Podsumowanie
Po co korzystać z aplikacji do biegania?
Biegać można oczywiście bez dedykowanych aplikacji, robiąc postępy i odnosząc kolejne sukcesy. W końcu ludzie biegają od zawsze, a programy tego typu pojawiły się na rynku kilkanaście lat temu. Po co więc z nich korzystać?
Między innymi po to, aby zoptymalizować swoje postępy. Odpowiednio zaplanowany trening przyczyni się do lepszych osiągów, a aplikacja pozwala je dokładnie zmierzyć. Wiedząc, z jakim tempem biegniemy i jaką liczbę kilometrów mamy już za sobą, możemy skuteczniej zrealizować zamierzony plan.
Aplikacja do biegania będzie też czynnikiem motywującym. Użytkownik może w łatwy sposób analizować statystyki, by zobaczyć, jakie robi postępy i jak poprawia się jego kondycja. Świadomość osiąganych wyników jest dla wielu osób wystarczającym powodem, by kontynuować trening.
Wiele aplikacji oferuje też gotowe plany treningowe, które są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Dzięki nim można biegać zgodnie z programami opracowanymi przez ekspertów, co zwiększa efektywność treningu.
Aplikacje do biegania często posiadają również funkcje społecznościowe, które umożliwiają dzielenie się swoimi wynikami, śledzenie aktywności znajomych i uczestniczenie w wirtualnych wyzwaniach. To może dostarczać dodatkowego wsparcia i motywacji.
„
Wiele aplikacji oferuje też gotowe plany treningowe, które są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.
Jakie funkcje powinna mieć dobra aplikacja do biegania?
Dobra aplikacja do biegania powinna oferować rozwiązania, które ułatwiają użytkownikom monitorowanie, analizę i poprawę aktywności biegowych. Oto kluczowe funkcje, które powinny znaleźć się w aplikacji do biegania.
- Śledzenie GPS – absolutna podstawa. Dzięki temu aplikacja potrafi zmierzyć liczbę przebytych kilometrów i przedstawić trasę biegu po treningu.
- Monitorowanie parametrów biegu – aplikacja powinna rejestrować nie tylko dystans, ale także tempo, czas trwania, prędkość, pokonane przewyższenia, liczbę spalonych kalorii, a nawet kadencję.
- Integracja z urządzeniami – dobrze, jeśli aplikację można sparować z zewnętrznymi urządzeniami, takimi jak pas do pomiaru tętna czy smartwatch.
- Plany treningowe – użytkownik powinien mieć dostęp do gotowych planów treningowych podzielonych na stopień zaawansowania czy cel (np. przebiegnięcie maratonu).
- Dane i statystyki – zebrane przez aplikację dane powinny być łatwo dostępne do analizy użytkownika.
- Funkcje społecznościowe – nic tak nie motywuje do biegania, jak możliwość dzielenia się wynikami ze znajomymi, śledzenie aktywności innych użytkowników czy rywalizacja w wirtualnych wyzwaniach.
- Powiadomienia – aplikacja do biegania powinna przypominać o nadchodzących treningach, motywując tym samym do aktywności.
- Bezpieczeństwo – dobre aplikacje umożliwiają udostępnienie swojej lokalizacji innym użytkownikom, by czuć się bezpieczniej. Pożądaną funkcją są też alerty bezpieczeństwa wysyłane do awaryjnego numeru, gdy wykryte zostanie zdarzenie (np. upadek).
- Wirtualny trener – dzięki tej funkcji użytkownik może otrzymywać wskazówki odnośnie treningu w trakcie biegu.
Ranking najlepszych aplikacji do biegania – TOP 10
Poniżej prezentujemy najlepsze naszym zdaniem aplikacje do biegania. Pozycje do rankingu dobieraliśmy w taki sposób, aby spełniały oczekiwania zarówno amatorów, jak i nieco bardziej zaawansowanych biegaczy. Skupiliśmy się zarówno na podstawowych narzędziach, które oferują bazowe funkcje, jak i rozbudowanych programach o sporych możliwościach. Uwzględniliśmy również nieco bardziej nietypowe programy do biegania, które mają zupełnie odmienne podejście do tego sportu.
1. Adidas Running by Runtastic
Aplikacja Adidas Running niegdyś znana była jako Runtastic. To narzędzie, które na start oferuje wszystko, co potrzeba do rozpoczęcia bardziej poważnej przygody z bieganiem. Aplikacja mierzy oczywiście przebyty dystans, oblicza liczbę spalonych kalorii czy wskazuje tempo i segmenty, w których byliśmy najszybsi i najwolniejsi. Posiada też przemyślane plany treningowe, możliwość udostępniania aktywności w mediach społecznościowych i śledzenia poczynań innych osób. Nie brakuje wirtualnych wyzwań i eventów. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zbierania punktów za aktywności, które następnie można wymienić na nagrody, w tym np. na członkostwo premium, oferujące dodatkowe funkcje i plany treningowe. Dużym atutem jest kompatybilność z zegarkami i usługami popularnych producentów, takich jak Garmin, Polar, Huawei, Amazfit czy Wahoo.
Strona internetowa: runtastic.com
Cena: za darmo, premium od 42,99 zł/mc lub 259,99 zł/rok
Zalety
- Sporo statystyk i zaawansowanych funkcji.
- Wyzwania i wydarzenia społecznościowe.
- Możliwość wyznaczania własnych celów.
- Zbieranie punktów, które wymienia się na nagrody.
- Możliwość zakupu premium za zebrane punkty.
- Synchronizacja z popularnymi smartwatchami i usługami.
Wady
- Część funkcji wymaga wykupienia premium.
- Wysoka cena premium.
2. Strava
Choć Strava kojarzona jest głównie jako aplikacja dla kolarzy, oferuje też rozbudowane funkcje dla biegaczy. Mowa oczywiście o śledzeniu aktywności wraz z szeregiem statystyk. Mocnym punktem tego narzędzia jest rozbudowana społeczność, która publikuje swoje aktywności i motywuje się nawzajem. Do tego dochodzą uwielbiane przez użytkowników wirtualne segmenty, czyli odcinki na trasie, na których można rywalizować o najlepszy czas. Do tego dochodzą szczegółowe statystyki, możliwość dołączania do klubów i wyzwań czy analizowanie najpopularniejszych tras biegowych w okolicy. Nie przez przypadek Strava jest przez wielu nazywana Facebookiem dla sportowców. Niestety część funkcji (np. plany treningowe) jest dostępna wyłącznie po wykupieniu premium, choć z aplikacji można z powodzeniem korzystać także za darmo. Podobnie jak Adidas Running, Strava także umożliwia synchronizację treningów z innych usług i aplikacji.
Strona internetowa: strava.com
Cena: za darmo, premium od 19,99 zł/mc lub 148,99/rok
Zalety
- Wiele funkcji społecznościowych.
- Kluby i wyzwania.
- Segmenty i ranking najlepszych.
- Mapy z najpopularniejszymi trasami.
- Synchronizuje się z ogromną liczbą innych aplikacji.
Wady
- Plany treningowe tylko w premium.
3. Runkeeper
Runkeeper to aplikacja rozwijana przez inną znaną markę sportową – ASICS. Skupiona jest przede wszystkim na bieganiu i oferuje wszystko, co potrzeba, by śledzić swoje postępy. Narzędzie gromadzi więc statystyki o naszym średnim tempie, wyznacza cele i pozwala zbierać osiągnięcia. Ciekawą funkcją są treningi z wirtualnym trenerem, podczas których otrzymujemy głosowe wskazówki odnośnie biegania. Nie brakuje oczywiście funkcji społecznościowych oraz przygotowanych przez ekspertów planów treningowych. Dostęp do tych ostatnich jest jednak płatny, a subskrypcja aplikacji jest stosunkowo droga. Minusem jest także funkcja śledzenia naszej pozycji przez znajomych, która jest dostępna wyłącznie w płatnym planie. Rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa powinny być ogólnodostępne.
Strona internetowa: runkeeper.com
Cena: za darmo, premium od 11,99 USD/mc lub 39,99 USD/rok
Zalety
- Głosowe wskazówki podczas biegania.
- Przydatne plany treningowe.
- Funkcje społecznościowe.
Wady
- Darmowa wersja mocno ograniczona.
- Udostępnianie pozycji dostępne w wersji premium.
4. Runna
Runna wyróżnia się na tle innych aplikacji do biegania w naszym rankingu swoim podejściem. Nie jest to narzędzie dla osób, które po prostu chcą monitorować swoje aktywności sportowe. Aplikacja przeznaczona jest dla sportowców przygotowujących się do zawodów. Oferuje spersonalizowane plany treningowe dla dystansów od 5 km do maratonu. Treningi są dostosowane do naszych możliwości i aktualnych predyspozycji. Ich dokładne opisanie pozwala zrozumieć, dlaczego właśnie takie etapy przygotowawcze nam zaproponowano i jak przełożą się na poprawę wyników. Runna może więc zastąpić kontakt z prawdziwym trenerem personalnym. Aplikacja ma wiele pozytywnych opinii potwierdzających skuteczność treningów. Dużym atutem jest synchronizacja z zegarkami sportowymi Garmina, Suunto, Coros czy Apple Watch. Niestety narzędzie dostępne jest wyłącznie w drogiej, płatnej wersji.
Strona internetowa: runna.com
Cena: za darmo przez pierwszy tydzień, premium od 99,99 zł/mc lub 599,99 zł/rok
Zalety
- Spersonalizowane, sprawdzone plany treningowe.
- Przykłady ćwiczeń wzmacniających dla biegaczy.
- Synchronizacja z zegarkami sportowymi.
Wady
- Bardzo droga.
- Brak darmowej wersji – dostępny tylko okres próbny.
5. Nike Run Club
W kontraście do Runna proponujemy Nike Run Club, która jest całkowicie darmowa. To jedna z najlepszych propozycji dla osób, które chcą monitorować swoje biegi i korzystać z podstawowych planów treningowych bez wydania ani złotówki. Użytkownicy aplikacji mogą monitorować swoje tempo, czas czy puls (po sparowaniu z kompatybilnym urządzeniem), wyznaczać ambitne cele, brać udział w wyzwaniach czy udostępniać swoje treningi w serwisach społecznościowych. Ciekawą funkcją jest możliwość korzystania z audioprzewodnika podczas biegu, który podsunie przydatne wskazówki i pozwoli w zdrowy sposób osiągnąć założone cele. Aplikacja synchronizuje się także z zegarkami Garmina oraz Apple Watch i jest kompatybilna z usługami muzycznymi Spotify oraz Apple Music.
Strona internetowa: nike.com/pl/aplikacja-nrc
Cena: za darmo
Zalety
- Całkowicie za darmo.
- Biegi z audioprzewodnikiem.
- Kompatybilność ze sportowymi zegarkami.
Wady
- Brak funkcji dla bardziej zaawansowanych biegaczy.
6. Map My Run
Map My Run to z kolei aplikacja rozwijana przez firmę sportową Under Armour. Z jej pomocą biegacze mogą śledzić swoje treningi, mierząc przebyty dystans, czas czy prędkość. Narzędzie jest kompatybilne z szeregiem zewnętrznych zegarków (m.in. Apple Watch), sensorów (głównie pasy do pomiary tętna), a także usług służących do monitorowania odżywiania. Do tego dochodzą komunikaty głosowe podczas biegu oraz udostępnianie swojej lokalizacji, ale niestety są to funkcje dostępne w wersji premium. Ciekawostką jest możliwość sparowania wybranych inteligentnych butów Under Armour bezpośrednio z aplikacją, by automatycznie mierzyły one trening. Minusem są natomiast reklamy w darmowej wersji.
Strona internetowa: mapmyrun.com
Cena: za darmo z reklamami, premium 5,99 USD/mc lub 29,99 USD/rok
Zalety
- Plany treningowe i wskazówki głosowe.
- Kompatybilność z zegarkami i sensorami.
- Możliwość sparowania wybranych butów z aplikacją przez Bluetooth.
Wady
- Reklamy w darmowej wersji.
- Plany treningowe tylko w płatnej wersji.
- Udostępnianie lokalizacji jako funkcja premium.
7. Pacer Pedometer & Step Tracker
Pacer Pedometer & Step Tracker to prosta aplikacja, która do działania nie wymaga nawet zakładania konta. Może też funkcjonować w trybie offline, zapisując wszystkie informacje bezpośrednio w telefonie. Narzędzie służy do liczenia kroków i monitorowania treningów biegowych, analizując takie dane, jak czas, przebyty dystans czy tempo. Emituje też informacje głosowe podczas treningu. Oprócz tego narzędzie na bieżąco mierzy liczbę przebytych kroków, posiada liczne wyzwania oraz społeczność. Użytkownik może określić własne cele (np. utrata wagi) i skrupulatnie do nich dążyć. Usługa jest kompatybilna z Google Fit, a także zegarkami Fitbit, Apple Watch i Garmin, choć skorzystanie z synchronizacji z tymi ostatnimi wymaga konta premium. W ramach subskrypcji otrzymujemy też plany treningowe, a nawet instrukcje wideo do wykonywania ćwiczeń.
Strona internetowa: mypacer.com
Cena: za darmo z reklamami, premium 19,99 zł/mc
Zalety
- Za darmo i bez logowania.
- Kompatybilność z popularnymi zegarkami.
- Możliwość ustalania celów i dążenia do nich.
- Funkcje związane z ogólną poprawą zdrowia.
Wady
- Reklamy w darmowej wersji.
- Plany treningowe tylko w płatnej wersji.
8. Garmin Connect
W naszym zestawieniu najlepszych aplikacji do biegania nie mogło oczywiście zabraknąć Garmin Connect. To darmowe narzędzie przeznaczone głównie dla posiadaczy zegarków sportowych tej firmy. Aplikacja automatycznie synchronizuje się ze sprzętami i wyświetla szereg przydatnych statystyk. To między innymi podstawowe dane, takie jak przebyty dystans, tempo, tętno czy ślad na mapie, ale także bardziej zaawansowane informacje: natlenienie krwi, poziom stresu, stan wytrenowania czy czas treningu spędzony w poszczególnych strefach tętna. W aplikacji znajdziemy też plany treningowe, wyzwania, osiągnięcia do zdobycia czy możliwość udostępniania treningów. Garmin Connect synchronizuje się też z innymi usługami, np. ze Stravą. Niestety jest nieprzydatny dla osób, które nie posiadają zegarka lub innego urządzenia od Garmina, gdyż wewnątrz aplikacji nie można rozpocząć treningu.
Strona internetowa: connect.garmin.com/start
Cena: za darmo
Zalety
- Za darmo.
- Dostępne plany treningowe.
- Zaawansowane statystyki dla biegaczy.
- Synchronizacja ze Stravą.
Wady
- Tylko dla posiadaczy zegarków Garmina.
9. Zwift
Zwift jest kojarzony głównie jako aplikacja dla kolarzy, ale oferuje też funkcjonalności dla biegaczy. To świetna propozycja dla osób, które szczególnie w okresie zimowym biegają na bieżni wewnątrz pomieszczenia. Synchronizując takie urządzenie za pomocą Bluetooth ze Zwiftem, można przenieść się do jednego z sześciu wirtualnych światów, biegając wraz z innymi użytkownikami w treningach, a nawet biorąc udział w oficjalnych wyścigach. Narzędzie samo w sobie jest też rozbudowaną platformą społecznościową dla sportowców i oferuje wiele planów treningowych czy wyzwań. Co ciekawe, dzięki kompatybilnym zegarkom lub dedykowanym czujnikom prędkości do aplikacji można podłączyć niemal każdą bieżnię, nawet tę, która nie posiada modułu Bluetooth. Dobrą informacją jest także fakt, że moduł biegania w Zwifcie jest obecnie darmowy. Subskrypcja wymagana jest jedynie do kolarstwa.
Strona internetowa: zwift.com/eu/run
Cena: za darmo (tylko bieganie)
Zalety
- Za darmo dla biegaczy.
- Dostępne plany treningowe.
- Rozbudowane opcje społecznościowe.
- Możliwość biegania z innymi użytkownikami bez wychodzenia z domu.
Wady
- Do działania wymaga kompatybilnego sprzętu – m.in. bieżni.
10. ZRX: Zombies Run
ZRX: Zombies Run to nietypowe podejście do biegania, które łączy treningi z grą rozgrywaną w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez zombie. Użytkownicy podczas biegu mogą słuchać opowieści, poznawać historie ze świata i odblokowywać nowe misje. Niekiedy przyjdzie im przyspieszyć biegu, by uciec przed przeciwnikiem i zdobyć cenne zasoby do budowania własnej bazy. Aplikacja oferuje oczywiście statystyki związane z bieganiem i plany treningowe, ale całość obudowana jest we wciągającą historię, która mobilizuje do dalszego biegania. Oprócz modułu Zombies Run dostępny jest również pakiet misji z superbohaterami Marvela oraz przygody w ramach zestawu Venture. Niestety za każdy z nich trzeba zapłacić osobną miesięczną subskrypcję.
Strona internetowa: zrx.app
Cena: za darmo w ograniczonej formie, 34,99 zł/mc lub 249,99 zł za moduł Zombies Run oraz 40,99 zł/mc lub 389,99 zł/rok za moduł Marvel
Zalety
- Bieganie połączone z grą.
- Wciągające historie i wciąż dodawane scenariusze.
- Moduł z superbohaterami Marvela.
- Dostępna za darmo w ograniczonej formie.
Wady
- Reklamy w darmowej wersji.
- Każdy z modułów wymaga osobnej subskrypcji.
Podsumowanie
W internecie można znaleźć wiele interesujących aplikacji, które zmotywują do biegania i poprawiania własnych osiągnięć. W zależności od upodobań dostępne są proste i darmowe programy lub rozbudowane narzędzia z przemyślanymi treningami, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Aby urozmaicić sobie treningi, warto też skorzystać z aplikacji, która oprócz śledzenia naszych treningów oferuje wciągającą historię, a w okresie zimowym spróbować swoich sił w Zwifcie.
Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com