A co w przypadku… śmierci?

4

Coraz większą rolę w naszym życiu towarzyskim, i nie tylko, odgrywają portale społecznościowe. Za ich pośrednictwem kontaktujemy się ze znajomymi, rodziną – informujemy ich o wydarzeniach z naszego życia, dzielimy się zdjęciami, tworzymy rodzinne albumy. Nasze konta zaczynają przybierać postać pamiętników, które zawierają mniej lub bardziej poufne dane, wiadomości, zapisy rozmów. Niejednokrotnie są to materiały, którymi nawet po naszej śmierci, nie chcielibyśmy się dzielić z naszymi bliskimi.

Jak zatem wyglądają procedury najpopularniejszych portali w przypadku śmierci użytkownika? Czy możemy pomyśleć o niektórych rzeczach podobnie jak o testamencie i zadbać o ważne ustawienia przed naszym zgonem? Przyjrzałem się najpopularniejszym witrynom i postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Jak przygotować konta społecznościowe do naszej śmierci?

Każdy z serwisów do tematu podchodzi inaczej. Natomiast większość z nich traktuje sprawę śmierci poważnie i odpowiednie procedury postępowania znajdziemy w regulaminach. Poniżej przybliżę sposób postępowania dla poszczególnych portali.

Facebook

Ochrona konta zmarłej osoby została tutaj rozwiązana na dwa sposoby:

 • oznaczenie konta statusem „In memoriam”
 • usunięcie konta

Aby dokonać odpowiedniego zgłoszenia możemy skorzystać z odpowiedniego wpisu w pomocy – jak zgłosić śmierć użytkownika Facebook.

Statusu „In memoriam” nadaje kontu kilka istotnych cech, m. in.:

 • blokuje możliwość zalogowania się,
 • blokuje modyfikowanie konta w jakikolwiek sposób,
 • znajomi nie będą informowani o zbliżającym się dniu urodzin,
 • wszystkie dotychczasowe wpisy, zdjęcia, materiały oraz ich ustawienia wyświetlania pozostają niezmienione.

Aby nadać statusu „In memoriam” lub usunąć konto warto przygotować skan aktu zgonu, który przesyłamy wraz ze zgłoszeniem.

Google

To co bardzo ważne, to o losie naszego konta musimy zadecydować przed naszą śmiercią. Aby tego dokonać należy skorzystać z Menadżera kont nieaktywnych.

Najważniejsze cechy konfiguratora:

 • Za jego pomocą określamy po jakim okresie od ostatniego logowania konto staje się nieaktywne.
 • Przed jego upływem zostanie wysłane nam powiadomienie SMS lub e-mail (o ile podaliśmy adres pomocniczy) o zbliżającym się terminie.
 • Dodamy zaufane osoby, które również otrzymają powiadomienie. Opcjonalnie można udostępnić tym osobom nasze dane.
 • Umożliwia wybranie opcji usunięcia konta po okresie braku nieaktywności.

Konfigurując pamiętajmy, że nasze konto Google to nie tylko portal społecznościowy, to również skrzynka Gmail, konto YouTube, Picassa, Blogger.

Nasza-klasa – NK.pl

Portal krótko i zwięźle określa postępowanie w przypadku śmierci użytkownika. Na stronie pomocy znajdziemy informację, że w chwili śmierci użytkownika wygasa umowa pomiędzy NK a użytkownikiem, w związku z czym konto zostaje usunięte.

Aby dokonać zgłoszenia, możemy wykorzystać formularz kontaktowy. Z listy wybieramy Usunięcie konta osoby zmarłej i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Warto przygotować skan aktu zgonu, ponieważ administrator będzie musiał zweryfikować zgłoszenie. Po pozytywnej weryfikacji, konto zostaje usunięte w ciągu 30 dni.

Twitter

Sytuacja tutaj wygląda podobnie, jak na Facebooku. Twitter po śmierci użytkownika umożliwia usunięcie konta lub jego pozostawienie. Przy drugiej opcji, jest kilka różnic z Facebookiem:

 • konto pozostaje bez zmian – można przeglądać je jak każde inne,
 • pozostali użytkownicy mogą dopisywać konto do obserwowanych.

Zgłoszenie wysyłamy administratorom za pomocą e-maila wraz ze skanem aktu zgonu lub linkiem do publicznie dostępnej klepsydry. Warto odnotować, że należy podać stopień pokrewieństwa.

Podsumowanie

Dzisiaj dzień zaczynamy i kończymy od przejrzenia wydarzeń na Facebooku; w jego trakcie – komentujemy rzeczywistość na Twitterze; na Youtubie publikujemy filmy z wakacji – często są to rodzinne pamiątki; warto przemyśleć co będzie dalej działo się z naszym kontem po naszej śmierci. Jak widać każdy z portali społecznościowych ma gotowe procedury w przypadku śmierci użytkownika.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Toli
Joanna Toli
7 lat temu

Hej. W opisie dot. facebooka są literówki „znajomi nie będę informowania o zbliżającym się dniu urodzin”. Pozdrawiam 🙂

Michał Staniecko
Michał Staniecko
7 lat temu
Reply to  Joanna Toli

Dzięki za spotrzegawczość 🙂
już poprawione.

pozdrawiam 🙂

Joanna Toli
Joanna Toli
3 lat temu

Hej. W opisie dot. facebooka są literówki „znajomi nie będę informowania o zbliżającym się dniu urodzin”. Pozdrawiam 🙂

Michał Staniecko
Michał Staniecko
3 lat temu

Dzięki za spotrzegawczość :-)już poprawione.pozdrawiam 🙂

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku