Kiedy i jak powstał Internet?

0

Koncepcja Internetu narodziła 1962 roku. To Paul Baran, informatyk polskiego pochodzenia, na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych, opublikował projekt sieci cyfrowych transmisji danych.

Spodziewano się wówczas III wojny światowej, dlatego projektowane sieci miały być wytrzymałe i przetrwać wojnę.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


I stało się. W 1964 roku powstała ARPANET. Jest to sieć, w której nie ma wyróżnionego punktu centralnego. Funkcjonowałaby pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Na tej koncepcji działają współczesne sieci. Dlatego ARPANET jest uważana za bezpośredniego przodka Internetu.

Jednak nie była to jeszcze nam znana ogólnoświatowa sieć. Przed nią powstały protokoły: TCP/IP i system DNS.

Warto wspomnieć, że protokoły TCP/IP gwarantowały przesłanie danych do celu pomimo usterki w sieci. Zwyczajnie informacja omijała uszkodzony fragment sieci i trafiała inną drogą do celu.

System DNS wiązał numery IP komputerów z nazwami domen internetowych. Dzięki niemu możemy wpisać w pole adresu strony, np. google.pl zamiast 172.217.20.163 . Zadaniem systemu było dotarcie do komputera z IP przypisanym tej domenie.

Wkrótce do powszechnego użycia wszedł termin Internet.

Internet przejęły uniwersytety i organizacje naukowe. Wprowadzono zakaz używania go do celów komercyjnych. Jednak szybko dostrzeżono, że zaburza to jego rozwój. Zakaz zniesiono.

Ostatecznie powstała World Wide Web, w skrócie WWW.


Licencja bez limitu stanowisk.


WWW to sieć dokumentów hipertekstowych, czyli takich które są niezależne i połączone znanymi nam powszechnie linkami. Trzeba pamiętać, że WWW jest usługą internetową, elementem całego Internetu. Używamy jej najczęściej. To wcześniej wymienione dokumenty hipertekstowe są wyświetlane na naszych ekranach komputerów, smartfonów.

Jeśli artykuł Ci się spodobał lub masz jakieś pytania – zostaw komentarz.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Internetu
https://pl.wikipedia.org/wiki/ARPANET

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP to rewelacyjny program do naprawy wydajności komputera. Zestaw narzędzi do oczyszczenia, naprawienia i przyspieszenia komputera w jednym miejscu.

antywirus avg logo

 

 

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Breyson
Gość
Breyson

Ja mam internet od firmy Elbonet i jestem z niego zadowolony. Świetna prędkość, jakość, 0 problemów – czego chcieć więcej?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku