Sztuczna inteligencja to niewątpliwie jedna z najgorętszych innowacji dostępnych na rynku. Firmy na całym świecie prześcigają się w implementacji innowacyjnych rozwiązań napędzanych AI, jednak w pogoni za technologicznymi trendami łatwo stracić z oczu ryzyka związane z niekontrolowanym rozwojem i bezkrytycznym wdrożeniem tej technologii. Na jakie obszary musisz zwrócić szczególną uwagę?
Spis treści
- Sztuczna inteligencja: szanse czy zagrożenia?
- Jak rozmawiać z AI, by zminimalizować ryzyko błędów?
- Regulacje prawne i plagiat niezamierzony: nieoczywiste zagrożenia ze strony AI
Sztuczna inteligencja: szanse czy zagrożenia?
Błędy w algorytmach, niejasne mechanizmy podejmowania decyzji, podatność na ataki hakerskie, a nawet możliwość dyskryminacji – to tylko niektóre z zagrożeń, z jakimi wciąż mierzy się większość modeli AI. Bez odpowiednich zabezpieczeń i przemyślanej strategii jej wdrożenie w procedury firmy i nadanie zbyt szerokich uprawnień może otworzyć prawdziwą puszkę Pandory!
Największym zagrożeniem jest błędne działanie algorytmów. Nawet najmniejszy błąd może prowadzić do poważnych konsekwencji – wystarczy wspomnieć przypadek chatbota Tay stworzonego przez Microsoft, który w ciągu zaledwie 24 godzin nauczył się produkować rasistowskie i seksistowskie treści, które następnie publikował na Twitterze.
Niepokój budzą też niejasne mechanizmy podejmowania decyzji, co rodzi pytania o odpowiedzialność za błędy. Jakby tego było mało, stronniczość danych, którymi „nakarmimy” AI może skutkować utratą obiektywności.
Można posłużyć się tutaj prostym przykładem: gdyby izolowany, uruchomiony w środowisku lokalnym model wyposażyć w ogromną bazę wiedzy, gdzie w każdym pliku znajdowałaby się wzmianka o tym, że ziemia jest kwadratowa, to… AI po pewnym czasie przyjęłaby tę kwestię za fakt. A to tylko wierzchołek góry lodowej, o zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji przeczytasz na Firmove.pl.
Jak rozmawiać z AI, by zminimalizować ryzyko błędów?
Wdrażanie rozwiązań opartych na AI wymaga nie tylko świadomości potencjalnych zagrożeń, ale też umiejętności odpowiedniego komunikowania się z tą technologią. Kluczowe znaczenie mają instrukcje, jakie przekazuje się narzędziu – o tym, jak konstruować takie prompty dla ChatGPT dowiesz się z tego artykułu: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/ai-w-biznesie/zautomatyzowane-prompty-dla-chat-gpt-pojecia-i-gotowe-przyklady.
Takie prawidłowo sformułowane komendy powinny precyzyjnie określać pożądany rezultat, a jednocześnie zawierać ograniczenia i wytyczne etyczne. Należy unikać niejasnych sformułowań, które mogą prowadzić do nieoczekiwanych i potencjalnie niebezpiecznych zachowań systemu. Równie istotne jest regularne testowanie i monitorowanie działań AI.
Pamiętaj o tym, że nawet najlepsze modele sztucznej inteligencji nie mają świadomości ani intencji, a jedynie odtwarzają wzorce z danych treningowych. To właśnie dlatego trzeba zachować czujność i krytycznie podchodzić do generowanych przez nie treści. Sytuacje, kiedy AI kłamie lub źle interpretuje dane, wcale nie należą do rzadkości.
Regulacje prawne i plagiat niezamierzony: nieoczywiste zagrożenia ze strony AI
Jednym z mniej oczywistych, ale równie istotnych zagrożeń związanych z AI są kwestie prawne i etyczne. Obecnie regulacje dotyczące sztucznej inteligencji dopiero powstają. Jest dość prawdopodobne, że kluczowe będą:
- AI Act – Rozporządzenie (UE) 2024/1689,
- polska ustawa o AI, nad którą już trwają prace.
Tym, co zaskakuje wielu przedsiębiorców, jest tzw. plagiat niezamierzony. Systemy AI trenowane są na ogromnych zbiorach danych, w tym na istniejących tekstach, kodach czy projektach graficznych. Istnieje ryzyko, że wygenerują one treści łudząco podobne do tych, do których wcześniej miały dostęp.
Może to realnie narazić Twoją firmę na posądzenie o splagiatowanie czyjegoś dzieła i naruszenie autorskich praw osobistych i majątkowych. Więcej o tym, kto może korzystać z tego, co wytworzyła sztuczna inteligencja (także w celach komercyjnych), przeczytasz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/ai-w-biznesie/korzystanie-z-wytworow-ai.
Jak widzisz, potencjalnych zagrożeń jest sporo. Firmy decydujące się na wdrożenie tej technologii zawsze powinny kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Filarami bezpiecznego i efektywnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji muszą być:
- przemyślana strategia,
- regularne monitorowanie systemów,
- weryfikacja danych treningowych modelu i ciągła optymalizacja promptów.
Źródło zdjęć: freepik.com


Materiał przygotowany przez partnera serwisu.