Wzrastająca liczba oraz zmieniające się oczekiwania użytkowników urządzeń mobilnych przyczyniły się do zwiększenia popularności aplikacji typu PWA (Progressive Web App), czyli progresywnych aplikacji internetowych. Czym dokładnie jest aplikacja PWA i jakie technologie umożliwiają ich tworzenie? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Aplikacje PWA — definicja
Aplikacje PWA to aplikacje internetowe, które wykorzystują nowoczesne technologie sieciowe w celu dostarczenia użytkownikom doznań podobnych do tych, jakie oferują natywne aplikacje mobilne. W rzeczywistości, korzystając z aplikacji PWA na urządzeniach mobilnych korzysta się z aplikacji webowych czy sklepów lub stron internetowych, które przypominają natywną aplikację mobilną.
W tym celu wyklucza się elementy charakterystyczne dla przeglądarki, takie jak np. pasek wyszukiwania, aby uzyskać spójniejsze i bardziej pozytywne wrażenia. Podobnie jak aplikacje mobilne, aplikacje PWA umożliwiają utworzenie skrótu na ekranie urządzenia, co pozwala na łatwy dostęp i korzystanie z większości funkcji nawet w trybie offline. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązań można dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców niż w przypadku tradycyjnych stron internetowych.
Zalety aplikacji PWA
Wśród zalet aplikacji PWA warto wymienić:
- Szybka instalacja i automatyczna aktualizacja – aplikacje PWA mogą być dodawane do ekranu głównego urządzenia bezpośrednio z przeglądarki, bez konieczności korzystania ze sklepu z aplikacjami, ich aktualizacja jest automatyczna – dzieje się bez świadomości użytkownika.
- Dostępność na wielu platformach – aplikacje PWA działają na różnych systemach operacyjnych i urządzeniach (wystarczy przeglądarka internetowa), dzięki czemu użytkownicy nie muszą szukać różnych wersji aplikacji dla różnych platform.
- Responsywność – aplikacje PWA mogą być używane zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Ich interfejs dostosowuje się do wielkości ekranu, co gwarantuje spójny wygląd na różnych urządzeniach.
- Szybkość działania – techniki cache’owania i leniwego ładowania zasobów (lazy loading) mogą znacząco przyspieszyć działanie aplikacji PWA.
- Obsługa powiadomień push — aplikacje PWA mogą korzystać z powiadomień typu push, co ma ogromne znaczenie, np. w e-commerce.
- Działanie w offline – aplikacje PWA umożliwiają pracę w trybie offline podobnie jak aplikacje natywne.
- Bezpieczeństwo – dzięki wymogowi używania HTTPS, PWA są generalnie bardziej bezpieczne niż tradycyjne strony internetowe.
- Mniejsze zużycie pamięci – aplikacje PWA zajmują zwykle mniej miejsca na dysku w porównaniu do natywnych aplikacji, co jest korzystne dla urządzeń z ograniczoną pamięcią.
- Integracja z urządzeniem/systemem – choć w mniejszym stopniu niż aplikacje natywne, PWA mogą również korzystać z funkcji urządzenia, takich jak kamery, powiadomienia push i geolokalizacja.
- SEO – ponieważ PWA są w zasadzie aplikacjami webowymi, sklepami czy stronami internetowymi, są one indeksowane przez wyszukiwarki, co może pomóc w promocji i pozycjonowaniu.
- Niższy koszt realizacji– w związku z działaniem aplikacji PWA w przeglądarce i na wielu platformach, nie ma konieczności tworzenia osobnych wersji na różne urządzenia.
Artykuł sponsorowany. CORE - polski dystrybutor antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony/ firmy.