Oczyszczacze powietrza z aplikacją. Czy warto je wybierać?

0

W dobie smartfonów, aplikacji, bezprzewodowej łączności, sterowanie wyposażeniem domu z poziomu kanapy zdaje się być bardzo kuszącą propozycją. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba producentów oczyszczaczy powietrza wyposaża swój sprzęt w moduły wi-fi czy systemy bluetooth, programując do nich dedykowane aplikacje. Kiedy warto wybrać model oczyszczacza powietrza z aplikacją? Jak one działają? Które modele są godne uwagi?

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Aplikacja mobilna w oczyszczaczu powietrza – konieczność czy zbytek?

Coraz bardziej wymagająca klientela i dynamiczny rozwój rynku wymuszają na producentach sięganie po coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania, które mają na celu przyciągnąć uwagę klientów. Z punktu widzenia konsumentów to zawsze dobra wiadomość, pod warunkiem, że rozwój w jednym z obszarów nie oznacza zaniedbań w drugim. Jak jest w przypadku oczyszczaczy powietrza?

Wielokrotnie oczyszczacze posiadające dedykowane aplikacje to godne polecenia urządzenia, mające szereg funkcji, ułatwiających użytkownikowi codzienne korzystanie ze sprzętu. Z drugiej strony należy zadać sobie pytanie: na czym zależy nam kupując oczyszczacz powietrza? Fani pragmatycznego podejścia być może uznają zdalne sterowanie z poziomu aplikacji za zbytek, skupiając się bardziej na wydajności urządzenia, jego trybach pracy czy głośności, jaką generuje. 

Dlatego też oprócz wygody użytkowania, warto zwrócić uwagę również na inne parametry, warunkujące użyteczność danego modelu. W tym celu pomocne mogą okazać się różnego rodzaju portale poświęcone tematyce oczyszczaczy powietrza, jak np. wybierzoczyszszczacz.pl z rankingiem oczyszczaczy.

Na co oprócz aplikacji mobilnej warto zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

1. Wydajność i dopasowanie do pomieszczenia – określana za pomocą współczynnika CADR, wydajność oczyszczacza oznacza ile metrów sześciennych powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Optymalnie przyjmuje się, że oczyszczacz powietrza winien być w stanie wymienić powietrze w pomieszczeniu 3 razy na godzinę.

Dlatego też mając oczyszczacz o określonej wydajności, łatwo jest oszacować powierzchnię, na jakiej sprzęt się sprawdzi. Aby dopasować oczyszczacz do powierzchni, najłatwiej jest obliczyć kubaturę pokoju (pole powierzchni x wysokość), a następnie pomnożyć otrzymaną wartość przez 3. Uzyskany wynik łatwo porównać ze współczynnikiem CADR, aby stwierdzić, czy dany sprzęt sprawdzi się na danej powierzchni.

2. Zastosowane filtry – w zależności od producenta, spotkać można różnego rodzaju filtry, zintegrowane lub kilkuczęściowe, w których skład wchodzą z reguły filtr HEPA, węglowy oraz wstępny. Filtr HEPA oraz wstępny odpowiadają za powstrzymywanie cząstek stałych zanieczyszczeń. Ten pierwszy zatrzymuje bardzo drobne frakcje, dlatego też świetnie radzi sobie z pyłami zawieszonymi, benzopirenem, bakteriami, alergenami czy drobnoustrojami.

Filtr wstępny zaś ma za zadanie blokować wszelkie większe elementy, takie jak włosy, kurz czy sierść. Filtry HEPA mogą różnić się skutecznością filtracji, w zależności od której wyróżnia się kilka klas filtrów – od E10 do H14, przekładające się na skuteczność od 85% do 99,95%. Za wystarczające dla oczyszczaczy powietrza uznaje się filtry EPA E11 o skuteczności na poziomie 95%.

Nieco inna jest rola filtra węglowego. Złożony z granulek węgla aktywnego, którego 1 gram ma aż 1500 m2 powierzchni aktywnej, pochłania wszelkie zanieczyszczenia gazowe, na czele z lotnymi związkami organicznymi.

3. Tryby automatyczny – kilka trybów pracy to obecnie standard w prawie każdym oczyszczaczu powietrza. Ważne, aby wśród nich znalazł się też tryb automatyczny. Dobrze skorelowany z normami jakości powietrza, zapewni użytkownikowi skuteczną ochronę przed smogiem, automatycznie dopasowując intensywność pracy sprzętu do warunków otoczenia.

4. Głośność – wyrażana w dB, głośność pracy oczyszczacza jest równie ważnym kryterium wyboru, szczególnie jeśli planujemy zakup do sypialni lub pokoju dziecka. W najniższych trybach prędkości (trybach nocnych), urządzenia te generują około 20-30 dB, co daje efekt ledwo słyszalnego szumu gdzieś za oknem. W przypadku najwyższych trybów pracy jest to 60-70 dB, co można porównać do głośności rozmowy.

5. Pobór prądu – aspekt niemniej ważny od pozostałych, bo wpływający na koszt eksploatacji oczyszczacza powietrza. Na szczęście te nie należały nigdy do urządzeń pobierających duże ilości prądu. Ok. 50-70W przy najbardziej intensywnej pracy to wynik, który można porównać do poboru mocy żarówki.

Jakie korzyści daje aplikacja mobilna?

 1. Pozwala wygodnie sterować urządzeniem będąc nawet z dala od domu
 2. Często umożliwia bardziej zaawansowaną konfigurację, aniżeli jest to możliwe z poziomu urządzenia
 3. Wyświetla dodatkowe informacje, niedostępne na urządzeniu (statystyki zanieczyszczeń w danym okresie czasu, pomiary temperatury, wilgotności etc.)
 4. W przypadku posiadania większej liczby urządzeń danego producenta, umożliwia stworzenie zsynchronizowanej sieci urządzeń (jak np. MiHome w Xiaomi)

Oczyszczacze powietrza sterowane aplikacją, które warto rozważyć

 • Xiaomi Air Purifier 3H – MiHome

Nowy model wśród oczyszczaczy Xiaomi ma za zadanie udoskonalić popularne modele 2H i 2S. Urządzenie wyróżnia się imponującym jak na swoją cenę (niecałe 700 zł) współczynnikiem CADR. 380 m3/h pozwala oczyścić max. powierzchnię 47 m2.

Do tego Xiaomi AP 3H wykorzystuje nowoczesny laserowy czujnik pyłów zawieszonych PM2,5. Dużym minusem modelu może być natomiast łagodne podejście do tematyki smogu. Pomimo bardzo dobrego czujnika, sprzęt zaprogramowany jest na azjatyckie normy jakości powietrza (dużo mniej restrykcyjne od europejskich).

Konieczna jest więc manualna konfiguracja sprzętu przez użytkownika, która na szczęście w modelu Xiaomi Air Purifier 3H została znacznie udoskonalona względem poprzedników, pozwalając użytkownikom europejskim dostosowywać intensywność oczyszczania do zanieczyszczenia otoczenia. Więcej o modelu Xiaomi AP 3H w recenzji wybierzoczyszczacz.pl

 • Philips AC2889/10 – aplikacja AirMatters

Philipss AC2889/10 to brat bliźniak oczyszczacza AC2887/10, z tą że różnicą, iż w modelu AC2889/10 znajdziemy również moduł wi-fi, umożliwiający łączenie się z urządzeniem za pomocą dedykowanej aplikacji  AirMatters. Oprócz zdalnego sterowania oczyszczaczem, AirMatters prezentuje aktualne informacje o poziomie zanieczyszczenia powietrza oraz natężeniu pylenia (przydatne dla alergików).

Poza tym oczyszczacz Philips wyposażony jest w technologię AeraSense, monitorującą stan powietrza i dopasowującą na tej podstawie prędkość wentylatora. W urządzeniu znajdziemy bowiem 3 tryby automatyczne i aż 5 manualnych. Aby sięgnąć po więcej  informacji na temat oczyszczaczy Philipsa, odwiedź stronę wybierzoczyszczacz.pl

 • Samsung AX60 – Aplikacja SmartThings

Kosztujący około 1900 zł model oczyszczacza powietrza Samsung AX60 to urządzenie stworzone z myślą o powierzchniach ok. 50-60 m2. O ile wydajność modelu jest imponująca (467 m³/h), o tyle jego podejście do interpretacji wyników może być nieco niepokojące. Oczyszczacz za dobre uznaje powietrze, w którym poziom PM2,5 wynosi 16-35 µg/m³, podświetlając wyświetlacz na zielono.

Na szczęście nie wpływa to na istotnie na wydajność pracy urządzenia, które szybko oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Samsung AX60 może być sterowany zdalnie za pomocą Samsungowej aplikacji SmartThings, umożliwiającej obsługę głosową w 8 różnych językach, w tym angielskim, niemieckim, chińskim czy francuskim (niestety nie ma na dzień dzisiejszy wersji polskiej). W aplikacji znajdziemy informacje o aktualnym poziomie PM2,5, PM10 czy PM1, ustawimy harmonogram pracy czy sprawdzimy stan filtrów.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku