Kiedy komórki upowszechniły się w Polsce nikt nie narzekał na długość czasu ich pracy. W dobie smartfonów można zapomnieć o sytuacji, w której i dwa tygodnie można się było obejść bez ładowania.
Wiele telefonów ma trudności, żeby przy zwykłym użytkowaniu wytrzymać dzień, o całej dobie nie wspominając. Czy jest jakieś rozwiązanie dla osób, które dużo się przemieszczają i nie mogą swobodnie ładować sprzętu w ciągu dnia?
Jak wybrać powerbank – czego dowiesz się z tego artykułu?
Sprawdź spis treści i przeczytaj interesujący Cię akapit:
Spis treści
- Co to jest powerbank?
- To co najważniejsze, czyli pojemność
- O czym koniecznie należy jeszcze pamiętać?
- Rzeczy drugorzędne
- Podsumowanie
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Co to jest powerbank?
Na wstępie napiszę, że według specjalistki poradni językowej PWN oba zapisy power bank oraz powerbank są poprawne. Z języka angielskiego to dosłownie bank energii i jak najbardziej oddaje to jego zastosowanie.
Jest to urządzenie, które przechowuje energię elektryczną i do którego możemy podpiąć dowolne inne urządzenie wymagające ładowania, posiadające możliwość uzupełniania prądu przez kabel USB. Najczęściej będzie to smartfon, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby ładować urządzenia GPS, kamery samochodowe czy smartwatch.
To co najważniejsze, czyli pojemność
Jako że powerbank to tak naprawdę duża bateria, najważniejsza w nim jest pojemność. Im większa tym więcej razy naładujemy smartfon, póki nie wyczerpiemy źródełka z prądem. Pojemność mierzymy w mAh.
Skrót ten czytamy jako miliampero-godziny. Dla przykładu iPhone 8 ma wbudowaną baterię o pojemności 1821 mAh, a z kolei ta w Samsung Galaxy S8 ma 3000 mAh. Warto sprawdzić jak dużą pojemność ma bateria w waszym smartfonie i oszacować, ile razy chcecie ją naładować do pełna.
O czym koniecznie należy jeszcze pamiętać?
Na start zalecam zrobić przegląd wszystkich ładowarek do sprzętu, który chcemy ładować z powerbanku. Szukajmy wartości natężenia prądu ładowania wyrażoną w Amperach – literka A.
Większość urządzeń korzysta z natężenia 1A. Niestety tablety czy większe smartfony potrzebują 2.4A. Jeśli te ostatnie podłączymy do powerbanku obsługującego wyłącznie natężenie 1A zwyczajnie nie zaczną się ładować. Idealna sytuacja to taka, gdy urządzenie ma dwa porty USB, z jednego ładuje 1A, a z drugiego 2.4A.
Rzeczy drugorzędne
Warto wspomnieć, że wraz z większą pojemnością rośnie też wielkość powerbanku. Te powyżej 10000mAh nierzadko są większe od samych smartfonów.
Zastanówmy się więc na czym bardziej nam zależy, na mobilności, czy na pojemności. Bardzo mile widziane są opisane wyżej rozwiązania, gdzie możemy ładować dwa urządzenia na raz, a także każde wyjście USB posiada inne natężenie prądu.
Część powerbanków posiada wskaźnik pokazujący, ile jeszcze prądu możemy zaczerpnąć. Dostępne na rynku są także mobilne hot spoty, które pozwalają cieszyć się Wifi w dowolnym miejscu, a przy okazji mogą posłużyć jako powerbank.
Sporo z nich posiada funkcję latarki lub odtwarzania muzyki z wbudowanych głośników. Wyobraźnia producentów nie ma granic. A przecież są jeszcze różne kolory i kształty, a także specjalne obudowy do zadań specjalnych.
Podsumowanie
Kupując powerbank trzeba wiedzieć jak bardzo ma być mobilny, na ile ładowań domyślnego urządzenia ma wystarczyć oraz czy daje prąd o odpowiednim natężeniu.
Wszystko inne to już kwestia waszych preferencji. Jeśli macie wciąż jakieś pytania, to koniecznie napiszcie je w komentarzach.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVG Internet Security Unlimited – antywirus android. Serfuj po Internecie, płać przelewem, przechowuj zdjęcia na smartfonie i nie martw się zagrożeniami na urządzeniach mobilnych.