Chyba wszyscy pogodzili się już z faktem, że smartfony to tak naprawdę miniaturowe komputery. Posiadają własny dysk, wyświetlacze nawet w rozdzielczości 4K, ale przede wszystkim mają systemy operacyjne. Jednym z najpowszechniej używanych na telefonach jest Android. Jako, że potrafi on chodzić gorzej wraz z upływem czasu, przygotowaliśmy dla was kilka porad, co możecie zrobić, by przywrócić go do dawnej świetności.
Co zrobić aby przyśpieszyć Androida
Spis treści
- Usuńcie zbędne aplikacje
- Wyczyśćcie pamięć podręczną
- Usuńcie widgety
- Animowana tapeta
- Aktualizacje
- Rootowanie
- Reset do ustawień fabrycznych
Usuńcie zbędne aplikacje
Pewnie wiele z was ściąga aplikacje, które ktoś wam polecił albo zainteresowaliście się nimi w sklepie, przy jego przeglądaniu. Kiedy indziej była wam potrzebna jakaś funkcjonalność, ale tylko na chwilę. Prawdą jest, że później zapominamy o wielu programach, które zalegają w telefonie. Pół biedy, jeśli tylko zajmują miejsce. Gorzej, gdy działają w tle i kradną cenne zasoby. Usuńcie je, zawsze możecie je ściągnąć ponownie, a te, których nie możecie skasować, wyłączcie w ustawieniach.
Wyczyśćcie pamięć podręczną
Pamięć podręczna to takie miejsce, w którym przetrzymywane są pliki służące szybszemu działaniu, między innymi, przeglądarki. W niej, na naszym telefonie, zapisane są dane z różnych stron internetowych, czasem aplikacji, które łączą się z Internetem. Mając pliki zapisane lokalnie system potrzebuje mniej czasu na uruchomienie programu czy witryny. Gdy zbyt długo korzystamy ze smartfona ta pamięć może być zapchana danymi z wielu źródeł. Warto więc ją od czasu do czasu opróżnić. Zrobimy to ręcznie, dla każdej aplikacji osobno bądź możemy pobrać dedykowane oprogramowanie.
Usuńcie widgety
Widgety potrafią fajnie wyglądać i ogólnie robić wrażenie. Jest jednak druga strona medalu, są bardzo zasobożerne. Jako, że ściągają one dane w czasie rzeczywistym czy poszukują świeżych uaktualnień, bez przerwy obciążają system. Oczywiście bez sensu jest z nich rezygnować zupełnie. W końcu każdy lubi wiedzieć jaka jest pogoda za oknem z poziomu swojego telefonu, prawda?

Animowana tapeta
Kolejna super sprawa – ruchome tapety. Uwielbiamy je, bez dwóch zdań. Nie mniej jednak, jeśli zależy nam na wydajności, to powinniśmy z nich zrezygnować. Animacje nie tylko korzystają z zasobów telefonu, ale też dodatkowo obciążają baterię. Warto więc rozważyć na czym zależy nam bardziej. Na tym by smartfon ładnie wyglądał czy dłużej działał.
Aktualizacje
Jeśli tylko możecie aktualizujcie system i aplikacje. Poprawki są pisane głównie po to, by zwiększyć wasze bezpieczeństwo i przyjemność korzystania z telefonu. Zdecydowanie częściej dotyczą naprawy tego, co nie działa właściwie niż implementują nowe funkcje. Jeśli wasz smartfon pozwala na ulepszenie Androida do nowszej wersji, to skorzystajcie. Na pewno nie pożałujecie.
Rootowanie
Coś dla osób o większej znajomości tematu. Za pomocą rootowania można odblokować wiele nowych możliwości, w tym podkręcić procesor w telefonie, tak by smartfon działał szybciej. Można także instalować lepiej skrojone aplikacje, które działają płynniej. Trzeba przy tym pamiętać, że proces ten może być niebezpieczny, spowodować utratę gwarancji, a w przypadku gdy coś pójdzie nie tak, nieodwracalnie uszkodzić urządzenie. Gra jest jednak warta świeczki, gdyż korzyści z tego procesu są ogromne.
Reset do ustawień fabrycznych
Gdy wszystko inne zawiodło dokonajcie resetu telefonu do ustawień fabrycznych. Skasuje on dokumentnie wszystko. Dzięki temu przy odbudowywaniu używanych aplikacji zainstalujecie tylko te, z których naprawdę w danej chwili korzystacie. Dodatkowo zrobicie miejsce na dysku i wyczyścicie pamięć podręczną. Wszystko to automatycznie. Pamiętacie, że skasowane przy tej okazji zostaną także wasze zdjęcia, filmy i muzyka.
To już z grubsza wszystko. Przypominamy, że jeśli posiadacie AVG Ultimate, macie także w pakiecie TuneUp, który działa na telefonach z Androidem. Kupicie go również osobno. Jeśli macie z czymś problem, napiszcie w komentarzach, postaramy się wam pomóc. Czasem jednak może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana telefonu. Chociaż ciężko nam w to uwierzyć i rozstać się z nie tak starym smartfonem, to one także się zużywają.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.
Rootowanie oraz wgranie romu stworzonego przez użytkowników jest najlepszym sposobem na przyspieszenie telefonu. Często również poza usunięciem zbędnych systemowych aplikacji wgranie takiego romu dodaje szereg nowych funkcji w naszym Androidzie. Wiąże się to w wielu przypadkach niestety z utratą gwarancji (większość producentów zabrana wgrywania systemu, którego oni nie stworzyli). A jeśli interesuje Was komputer zbudowany z kropel, to zapraszam do mnie 🙂
Najgorzej sprawa właśnie wygląda z tą gwarancją. Niby wiedzą, że użytkownicy mogą sami sobie poprawić działanie sprzętu, ale strach przed garstką, której się nie uda powoduje, że lepiej zabronić to wszystkim. Szkoda, że tak jest. Powinno to być tak samo jak w przypadku komputerów osobistych, gdzie sami decydujemy jaki system operacyjny wybrać. Nie ma wpływu na gwarancję podzespołów czy mieliśmy MacOS czy Linuxa, czy Windowsa. W telefonach powinno być tak samo.