Jeśli twoje urządzenie jest zamrożone – pracuje powoli, długo się uruchamia i nieraz działa źle – możesz wypróbować różne rozwiązania, od prostego ponownego uruchomienia urządzenia po pełne przywrócenie systemu. Ale bez względu na to, czego potrzebuje Twoja maszyna, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Przyjrzyjmy się niektórym z różnych metod, które można wypróbować, gdy laptop lub komputer PC jest zawieszony.
Spis treści
- Uruchom ponownie urządzenie
- Uruchom komputer w trybie awaryjnym
- Przeskanuj swoje urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania lub wirusów
- Dostosuj ustawienia planu zasilania
- Wyłącz szybkie uruchamianie
- Zamknij niektóre programy
- Odinstaluj nieużywane programy, pliki lub aplikacje
- Zaktualizuj sterowniki urządzeń
- Dalsze kroki rozwiązywania problemów
- Fizyczne czyszczenie komputera
- Aktualizuj oprogramowanie
- Wyczyść rejestr systemu Windows
- Sprawdź pamięć RAM i pamięć wirtualną
- Uruchom skanowanie za pomocą narzędzia Systems File Checker (SFC)
- Zresetuj ustawienia BIOS-u
- Sprawdź Monitor niezawodności systemu Windows
- Przywracanie systemu Windows
- Aktualizacja urządzenia
- Co powoduje zawieszanie się komputera?
- Utrzymanie wysokiej wydajności dzięki AVG TuneUp
Uruchom ponownie urządzenie
Jeśli urządzenie z systemem Windows jest zamrożone lub utknęło na pustym ekranie, powinieneś spróbować uruchomić je ponownie za pomocą miękkiego restartu – oto jak to zrobić:
- Naciśnij jednocześnie klawisze Ctrl + Alt + Del i poczekaj, aż pojawi się menu.
- Kliknij logo przycisku zasilania w prawym dolnym rogu ekranu.
- Wybierz opcję Uruchom ponownie.
Jest to najprostszy sposób na ponowne uruchomienie laptopa lub komputera, ale jeśli laptop zawiesił się i nie chce się wyłączyć, nadal masz możliwość wykonania twardego restartu, przytrzymując przycisk zasilania na urządzeniu, aż się wyłączy, odczekując kilka sekund, a następnie włączając go ponownie.
Uruchom komputer w trybie awaryjnym
Jeśli laptop lub komputer PC zawiesza się po ponownym uruchomieniu, rozważ ponowne uruchomienie w trybie awaryjnym.
Tryb awaryjny uruchamia komputer w ograniczonym zakresie, umożliwiając uruchomienie tylko niezbędnych programów. Oto jak uruchomić urządzenie w trybie awaryjnym:
- Naciśnij jednocześnie klawisze Ctrl + Alt + Del i poczekaj na pojawienie się menu.
- Przytrzymaj wciśnięty klawisz Shift i kliknij logo przycisku zasilania w prawym dolnym rogu ekranu. Gdy pojawi się nowe menu, kliknij opcję Rozwiąż problemy.
- Kliknij Opcje zaawansowane, a następnie Uruchom ponownie, gdy pojawi się menu opcji zaawansowanych wybierz Ustawienia uruchamiania.
- Po ponownym uruchomieniu komputera pojawi się menu z monitem o naciśnięcie numeru odpowiadającego żądanej czynności. Naciśnij na klawiaturze numer odpowiadający opcji Włącz tryb awaryjny. W poniższym przykładzie jest to opcja 4.
Jeśli urządzenie uruchomi się w trybie awaryjnym bez żadnych problemów, można wykluczyć, że przyczyną zamrożenia komputera są niezbędne programy.
Jeśli po uruchomieniu nadal widzisz pusty ekran, spróbuj uruchomić WinRE (Windows Recovery Environment), które jest platformą pomagającą naprawić problemy z uruchamianiem systemu Windows. Dostęp do WinRE można łatwo uzyskać, wykonując kilka twardych restartów z rzędu (za pomocą przycisku zasilania na komputerze). Po wyświetleniu menu z przyciskiem Zobacz zaawansowane opcje naprawy, kliknij go. Spowoduje to uruchomienie WinRE.
Przeskanuj swoje urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania lub wirusów
Jeśli ciągle masz do czynienia z zacinającym się laptopem, twój komputer może być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub wirusem komputerowym. Istnieje wiele różnych metod, które atakujący mogą wykorzystać do zainfekowania komputera, niezależnie od tego, czy jest to przestarzałe oprogramowanie, czy luka w zabezpieczeniach oprogramowania innych firm.
Aby zwalczyć infekcje złośliwym oprogramowaniem, należy regularnie skanować urządzenie za pomocą darmowego narzędzia do usuwania wirusów, które pomaga utrzymać płynne działanie urządzenia bez złośliwego oprogramowania.
Dostosuj ustawienia planu zasilania
Większość nowszych komputerów wymaga dużej mocy, a czasami znacznie więcej niż jest to domyślnie potrzebne. Na szczęście system Windows zapewnia prosty sposób zarządzania zużyciem energii przez urządzenie dzięki funkcji planu zasilania.
Funkcja ta może jednak powodować problemy, jeśli ustawienia nie są odpowiednio skonfigurowane. Na przykład system Windows może nie zapewnić dyskowi twardemu mocy potrzebnej do wydajnego działania, powodując zawieszenie się komputera.
Możesz to naprawić, wykonując następujące kroki:
- Naciśnij jednocześnie klawisze Win + R , aby otworzyć Uruchom.
- Wpisz „powercfg.cpl” w oknie Uruchom i naciśnij Enter.
- Kliknij opcję Zmień ustawienia planu obok wybranego planu zasilania w wyświetlonym oknie.
- Kliknij Zmień zaawansowane ustawienia zasilania.
- Wybierz Dysk twardy > Wyłącz dysk twardy po, a następnie przełącz wartość na Nigdy. Kliknij przycisk OK.
Aktualizacja ustawień planu zasilania powinna rozwiązać problem, jeśli zarządzanie energią powoduje zawieszanie się komputera lub laptopa.
Wyłącz szybkie uruchamianie
Funkcja szybkiego uruchamiania zapisuje migawkę pamięci systemu na dysku twardym po zamknięciu, dzięki czemu może szybko ponownie załadować dane przy ponownym uruchomieniu. Chociaż jest to wygodne, może czasami powodować zawieszanie się na komputerach PC lub laptopach, co wymaga wyłączenia tej funkcji w celu uzyskania płynniejszej wydajności.
Oto jak wyłączyć Szybkie uruchamianie:
- Naciśnij jednocześnie klawisze Win + R , aby otworzyć Uruchom.
- Wpisz „powercfg.cpl” w oknie Uruchom i naciśnij Enter.
- Wybierz opcję Wybierz działania przycisku zasilania w lewym panelu, a następnie odznacz Włącz szybkie uruchamianie.
Powinno to umożliwić uruchomienie komputera bez zawieszania się, jeśli przyczyną było szybkie uruchamianie.
Zamknij niektóre programy
Wszyscy byliśmy w środku ważnej pracy, gdy nagle mysz przestała działać i nie można już pisać. Ponowne uruchomienie może spowodować utratę całej wykonanej pracy, a czekanie – choć czasami naprawia problem – jest czasochłonne. Zamiast tego spróbuj zamknąć wymagające programy działające w tle.
Oto kilka sposobów na zrobienie tego:
- Zakończ zadania za pomocą Menedżera zadań: Naciśnij klawisze Ctrl + Shift + Del . Teraz wybierz niereagujący program lub program zużywający mnóstwo zasobów systemowych i wybierz opcję Zakończ zadanie.
- Uruchom ponownie Eksplorator Windows (Eksplorator plików): Jest to menedżer plików i domyślne środowisko pulpitu w systemie Windows, a czasami jego ponowne uruchomienie naprawia zawieszony komputer. Zamknij Eksploratora Windows za pomocą Menedżera zadań lub uruchamiając taskkill /f im explorer.exe w Wierszu polecenia. Aby ponownie uruchomić zadanie, uruchom start explorer.exe w Wierszu polecenia.
- Zresetuj sterowniki graficzne: Czasami sterowniki mogą powodować zawieszanie się ekranu komputera, więc zresetowanie lub aktualizacja sterowników graficznych może pomóc w odblokowaniu komputera. Aby je zresetować, przytrzymaj klawisz Windows + Ctrl + Shift + B.
Odinstaluj nieużywane programy, pliki lub aplikacje
System potrzebuje przestrzeni dyskowej do prawidłowego działania. Jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca, może to spowodować zawieszenie i zablokowanie komputera, dopóki nie zwolnisz trochę miejsca, aby wszystko znów zaczęło działać. Z biegiem czasu komputer gromadzi również niepotrzebne pliki, które nie są już potrzebne (lub nigdy nie były potrzebne).
Oto jak pozbyć się niepotrzebnych śmieci, aby zapobiec zawieszaniu się komputera:
- Przeszukaj pamięć masową komputera i ręcznie usuń stare pliki, których już nie potrzebujesz – czyszczenie komputera Mac działa w ten sam sposób. Upewnij się tylko, że usuwane pliki nie są krytyczne dla działania systemu.
- Wyczyść pliki tymczasowe, które niepotrzebnie zajmują miejsce.
- Otwórz przeglądarki internetowe i wyczyść pamięć podręczną. Czasami ta pamięć podręczna informacji może stać się zbyt duża i musi zostać wyczyszczona, aby zwolnić miejsce na dysku.
Zaktualizuj sterowniki urządzeń
Po podłączeniu urządzenia sprzętowego do komputera system operacyjny nie wie automatycznie, jak się z nim komunikować. Sterowniki urządzeń to oprogramowanie, które umożliwia systemowi operacyjnemu dostęp do sprzętu i funkcji podłączonego urządzenia, umożliwiając im wzajemną komunikację.
Wadliwe i nieaktualne sterowniki mogą powodować zawieszanie się komputerów lub przegrzewanie się GPU lub CPU i są jedną z głównych przyczyn błędów niebieskiego ekranu systemu Windows.
Dostępne są narzędzia pomagające w automatycznej aktualizacji sterowników urządzeń, ale jeśli chcesz pobrudzić sobie ręce, oto jak możesz to zrobić ręcznie:
- Otwórz menu Start systemu Windows, wpisz „Menedżer urządzeń” i naciśnij Enter. Znajdź na liście sterownik, który chcesz zaktualizować, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Aktualizuj sterownik.
- Wybierz pierwszą opcję, aby przeskanować urządzenie w poszukiwaniu zaktualizowanych sterowników. Istnieje również opcja pobrania zaktualizowanych sterowników bezpośrednio od producenta sprzętu i przeprowadzenia aktualizacji przy użyciu pobranego pliku.
Dalsze kroki rozwiązywania problemów
Powyższe wskazówki prawdopodobnie odblokowują komputer w większości przypadków, ale jeśli nadal masz problemy, istnieje wiele innych sposobów na naprawienie zamrożonego komputera. Oto kilka dalszych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów z zamrożonym komputerem.
Fizyczne czyszczenie komputera
Może nie być to od razu oczywiste, ale utrzymywanie komputera lub laptopa w czystości może zapobiec jego awariom i zawieszaniu się. Regularne fizyczne czyszczenie urządzenia z kurzu pomaga mu działać jak najlepiej, zapewniając optymalny przepływ powietrza i unikając przegrzania komputera.
Aktualizuj oprogramowanie
Aktualizowanie systemu Windows jest ważne ze względu na bezpieczeństwo, poprawki błędów i ogólną wydajność systemu. Jeśli więc twój komputer lub laptop zacina się, a ekran ciągle się zawiesza, może to być błąd w oprogramowaniu. Aktualizacja systemu Windows może naprawić tego typu błędy, poprawić wydajność i chronić urządzenie przed znanymi exploitami.
Oto jak zaktualizować system Windows:
- Otwórz menu Start systemu Windows i wybierz Ustawienia.
- Wyszukaj „aktualizacje” i wybierz Sprawdź aktualizacje lub Ustawienia usługi Windows Update. Możesz również kliknąć opcję Windows update po prawej stronie, dostępną w najnowszych edycjach Windows11 24H2, która prowadzi do okna sprawdzania i pobierania aktualizacji.
Chociaż zapewnia to, że system operacyjny ma wszystkie najnowsze aktualizacje, nadal będziesz musiał samodzielnie zaktualizować oprogramowanie innych firm. Sprawdź u dostawcy oprogramowania, jak najlepiej to zrobić – w wielu przypadkach aplikacje i programy mają opcję automatycznej aktualizacji, którą możesz włączyć.
Wyczyść rejestr systemu Windows
Rejestr systemu Windows zawiera bazy danych pełne wartości, do których programy odwołują się podczas działania. Wartości te mogą być takie jak ustawienia konfiguracyjne lub rozmiar okna, które powinno się otworzyć po uruchomieniu programu.
Jeśli masz komputer od jakiegoś czasu, zainstalowałeś i odinstalowałeś wiele programów, a teraz zauważasz, że komputer zawiesza się, spróbuj wyczyścić rejestr systemu Windows.
Uwaga: usunięcie istotnych elementów rejestru może spowodować uszkodzenie systemu i utratę ważnych danych. Czynność tę należy wykonywać tylko w przypadku doświadczonych użytkowników komputerów, w przeciwnym razie najlepiej jest oddać komputer do profesjonalnej pomocy technicznej.
Oto jak wyczyścić rejestr systemu Windows:
- Otwórz menu Start systemu Windows, wyszukaj „edytor rejestru”, a następnie otwórz go.
- Gdy Edytor rejestru jest otwarty, utwórz kopię zapasową na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Możesz to zrobić, klikając Plik w lewym górnym rogu i wybierając Eksportuj.
- W lewym panelu kliknij rój rejestru HKEY_CURRENT_USER, aby go rozwinąć, a następnie rozwiń klucz rejestru SOFTWARE.
- Przeszukaj listę i usuń wszelkie klucze rejestru dla odinstalowanych aplikacji, klikając klucz prawym przyciskiem myszy i wybierając polecenie Usuń.
Istnieją również specjalne narzędzia do czyszczenia rejestru, które pomagają bezpiecznie wyczyścić rejestr systemu Windows – upraszczając proces, aby nie popełnić żadnych krytycznych błędów podczas czyszczenia rejestru.
Sprawdź pamięć RAM i pamięć wirtualną
Pamięć RAM (Random Access Memory) to szybka, tymczasowa pamięć, której system operacyjny używa do ładowania i uruchamiania programów. W przypadku wyczerpania dostępnej pamięci RAM, system operacyjny korzysta z części wolniejszej pamięci dysku jako dodatkowej pamięci RAM, co nazywane jest pamięcią wirtualną.
Jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca, aby obsłużyć całą potrzebną pamięć wirtualną, może to spowodować zawieszenie się laptopa lub komputera.
Oto jak sprawdzić pamięć RAM, aby dowiedzieć się, czy jest ona przyczyną zamrożenia laptopa i czy należy rozważyć aktualizację pamięci RAM:
- Otwórz menu Start systemu Windows, wyszukaj „diagnostyka pamięci systemu Windows” i otwórz je. Należy pamiętać, że uruchomienie tego narzędzia spowoduje ponowne uruchomienie komputera.
- Po ponownym uruchomieniu komputera otwórz Podgląd zdarzeń, wyszukując go w menu Start systemu Windows.
- Kliknij Dziennik Windows w lewym panelu, aby go rozwinąć. Następnie kliknij System.
- Poszukaj zdarzeń pod nazwą źródłową MemoryDiagnostics-Results, ręcznie lub za pomocą narzędzia Znajdź następny. Wpis ten zawiera szczegółowe informacje na temat wyników testu pamięci. Jeśli zgłaszane są jakiekolwiek problemy z pamięcią RAM, mogą one powodować zawieszanie się komputera.
Uruchom skanowanie za pomocą narzędzia Systems File Checker (SFC)
Czasami brakujące lub uszkodzone pliki mogą powodować zawieszanie się ekranu laptopa lub komputera. Jeśli chcesz odblokować swój komputer, skorzystanie z narzędzia Windows System File Checker może załatwić sprawę. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po naprawianiu uszkodzonych plików systemowych Windows, aby dowiedzieć się, jak to zrobić poprawnie.
Zresetuj ustawienia BIOS-u
BIOS umożliwia konfigurację ustawień sprzętowych przed załadowaniem systemu operacyjnego. Jeśli ustawienia BIOS spowodowały zawieszenie się laptopa lub komputera, należy zaktualizować BIOS, prawdopodobnie zmieniając je z powrotem do stanu domyślnego.
Sprawdź Monitor niezawodności systemu Windows
System Windows śledzi, co robi system i odnotowuje, kiedy coś idzie nie tak. Monitor niezawodności systemu Windows może pomóc w zidentyfikowaniu błędu, który może powodować zawieszanie się laptopa lub komputera, umożliwiając identyfikację problemu i jego rozwiązanie.
Dostęp do Monitora niezawodności systemu Windows można uzyskać, otwierając menu Start systemu Windows i wpisując „wyświetl historię niezawodności”. Po otwarciu, poszukaj czerwonych lub żółtych symboli, które wskazują na przerwy w działaniu systemu. Jeśli laptop zawieszał się losowo przez jeden dzień, symbole te mogą wskazywać przyczynę. W poniższym przykładzie widać, że krytyczne zdarzenie oprogramowania miało miejsce 25 września, co było przyczyną zamrożenia mojego laptopa.
Przywracanie systemu Windows
Jeśli twój komputer lub laptop losowo się zawiesza i próbowałeś już wszystkiego, możesz spróbować ostatniej rzeczy przed odkopaniem umowy gwarancyjnej lub przekazaniem ciężko zarobionych dolarów na nowe urządzenie. Przywracanie systemu Windows może być tym, czego potrzebujesz.
System Windows co jakiś czas wykonuje migawkę systemu, która służy jako ogólny punkt przywracania systemu. Jeśli masz punkt przywracania z czasów, gdy system działał poprawnie, możesz użyć funkcji Przywracania systemu, aby cofnąć czas i, miejmy nadzieję, naprawić zamrożony laptop.
Aktualizacja urządzenia
Czasami, bez względu na to, czego próbujesz, nic nie naprawi problemu i po prostu musisz zaktualizować swój system. Przestarzały lub uszkodzony sprzęt oraz wadliwe połączenia sprzętowe mogą przyczyniać się do ciągłego zawieszania się komputera lub laptopa. Jeśli więc twój komputer jest zablokowany i uważasz, że winowajcą może być sprzęt, prawdopodobnie nadszedł czas na aktualizację.
Co powoduje zawieszanie się komputera?
Niezależnie od tego, czy jest to problem ze sprzętem, czy oprogramowaniem, oto niektóre z najczęstszych przyczyn zawieszania się komputera:
- Złośliwe oprogramowanie
- Problemy z zasilaniem
- Przegrzanie
- Błędne sterowniki
- Awaria dysku twardego
- Brakujące lub uszkodzone pliki systemowe
- Zbyt duża pamięć RAM
- Nieaktualne lub niekompatybilne oprogramowanie
Utrzymanie wysokiej wydajności dzięki AVG TuneUp
Utrzymanie komputera lub laptopa w dobrym stanie i zapewnienie mu najwyższej wydajności może być bardzo pracochłonne. Na szczęście istnieje narzędzie, które może wykonać tę pracę za Ciebie. Jeśli doświadczasz zamrożonych ekranów i nie wiesz, co możesz zrobić, aby to naprawić, pozwól AVG TuneUp pomóc.
AVG TuneUp został zaprojektowany i zbudowany przez specjalistów od wydajności komputerów, aby pomóc urządzeniom utrzymać najwyższą wydajność. Automatycznie czyści niepotrzebne pliki, aby zwolnić miejsce, optymalizuje zasoby systemowe i aktualizuje przestarzałe programy. Wypróbuj go bezpłatnie już dziś, aby utrzymać swój komputer w najlepszej formie.
Źródło zdjęć: depositphotos.com


Materiał przygotowany przez CORE - Norton, Avast i AVG w Polsce