Współczesne dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, uczestnicząc m.in. w toczącym się tam życiu społecznościowym. Choć w globalnej sieci znaleźć można wiele przydatnych i edukacyjnych materiałów, jest ono także siedliskiem różnorodnych zagrożeń – szczególnie dla najmłodszych. Jak przygotować dziecko na te niebezpieczeństwa i wyrobić w nim zdrowe odruchy obronne? Oto kilka przydatnych porad dla rodziców i opiekunów.
Spis treści
- Nie walcz z dzieckiem
- Odkrywaj internet wspólnie z dzieckiem
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania
- Wprowadzaj zasady netykiety
- Wytłumacz, czego nie warto publikować w sieci
Nie walcz z dzieckiem
Współczesny świat w dużej mierze opiera się na obecności w internecie. Najmłodsi są na to najbardziej podatni — mogą przebywać przed telefonem nawet kilkanaście godzin dziennie.
Co możesz z tym zrobić jako opiekun? Kuszące są wszelkiego rodzaju zakazy i ograniczenia, ale ich efekt zazwyczaj jest odwrotny. Dziecko za wszelką cenę będzie chciało korzystać z internetu, a gdy kara się skończy, zrobi to ze zdwojoną siłą.
Dużo lepszym pomysłem jest pokazywanie najmłodszym realnego świata. Spędzaj czas z dzieckiem, zainteresuj go nowym hobby, by wiedziało, że życie to nie tylko śmieszne filmiki, afery w internecie i media społecznościowe.
Odkrywaj internet wspólnie z dzieckiem
Najmłodsi nie powinni sami odkrywać możliwości współczesnego internetu. Poświęć nieco czasu, by pokazać dziecku wartościowe strony i użyteczne aplikacje. Wybierz takie, które mogą mieć pozytywny wpływ na ich rozwój. Nie zapominaj też o rozrywce. Zainteresuj się, co ogląda Twoje dziecko i oceń, czy są to dobre treści.
„
Najmłodsi nie powinni sami odkrywać możliwości współczesnego internetu. Poświęć nieco czasu, by pokazać dziecku wartościowe strony i użyteczne aplikacje.
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, ale oczywiście nie w stosunku do swojego dziecka. Wytłumacz mu, że treści publikowane w internecie niekoniecznie muszą być zgodne z prawdą, a internetowe osoby tymi, za kogo się podają. Wyrób w najmłodszych nawyk nieufności w stosunku do rzeczy, które oglądają w sieci.
Dotyczy to w szczególności osób poznawanych za pośrednictwem internetu. Edukuj swoje dziecko, że kolega po drugiej stronie ekranu może okazać się dorosłym mężczyzną o niekoniecznie dobrych zamiarach. Nie bój się rozmawiać o zagrożeniach. Idealnie, jeśli Twoje dziecko będzie Cię informować o wszystkich nowych znajomościach, ale do tego potrzeba jego zaufania.
Wprowadzaj zasady netykiety
Jako rodzic z pewnością uczysz swoje dziecko dobrego zachowania w stosunku do innych. Taka sama zasada powinna dotyczyć także obecności w internecie. Wytłumacz najmłodszym, że wbrew pozorom nic w sieci nie jest anonimowe i należy odnosić się do wszystkich z szacunkiem, nawet jeśli ktoś jest ukryty pod nic nieznaczącym nickiem. Wytłumacz, co to hejt i wyjaśnij dziecku, jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Wytłumacz, czego nie warto publikować w sieci
Internetowy ekshibicjonizm to popularne, choć niekoniecznie pozytywne zjawisko. Wyczul na nie swoje dziecko i wytłumacz, jakich treści nie powinno publikować online. Dotyczy to nie tylko prywatnych zdjęć, ale np. także informacji, które pozwalają namierzyć aktualną lokalizację drugiej osoby.
Warto też zainstalować oprogramowanie antywirusowe na telefonie i komputerze dziecka, zapobiegające atakom wirusów, które mogą prowadzić do wycieku prywatnych, a nawet intymnych informacji.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Źródło zdjęć: depositphotos.com
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!