Cyfrowa tożsamość dziecka – czy wiesz jak ją chronić?

0

Kilka lat temu AVG użyło terminu “Cyfrowych narodzin” do opisania momentu narodzin cyfrowej tożsamości dziecka. Nazwa ta powstała dzięki ankiecie, z której wynikało, że ponad 25% dzisiejszych dzieci urodziło się wcześniej w sieci, niż
w prawdziwym świecie.

Dzieje się tak, gdy podekscytowani rodzice zamieszczają w sieciach społecznościowych wiadomości dotyczące swojej ciąży. Zaczyna się od zdjęć USG, informacji o płci dziecka i tym podobnych. Łatwo jest zauważyć, że cyfrowa tożsamość dziecka wymyka się spod jego kontroli już w momencie jego narodzin.

Co więcej, posty zamieszczane przez rodziców mogą stać się stałym śladem z wczesnych lat dziecka – okresu życia, który z definicji pełne jest niewinnych zabaw i eksperymentów. Zamieszczanie w sieci treści, które są mniej lub bardziej krępujące dla naszego dziecka, może mieć przykre konsekwencje
w jego późniejszym życiu. Dlatego rodzice powinni uważnie przemyśleć, czy to co robią można nazwać „dobrą postawą rodzicielską”.

Należy bowiem pamiętać, że media społecznościowe są powszechnie wykorzystywane we wszelkich rekrutacjach, podczas poszukiwania współlokatorów do mieszkania i innych czynnościach mających na celu poznanie nowej osoby. Twoje dziecko pewnie nie było by zbyt szczęśliwe, gdyby kiedyś znalazło w sieci swoje zdjęcie z dziwaczną fryzurą lub w dziwnym przebraniu na bal.

Cyfrowa tożsamość dziecka kształtuje się zanim się narodzi!

Cyfrowa tożsamość dziecka kształtuje się zanim się ono narodzi!

Myśląc przyszłościowo i bardziej trzeźwo, rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że pewne działania rodzicielskie mogą kiedyś naruszyć prywatność lub wręcz cyfrowa tożsamość dziecka może zostać przez nich zagrożona. Czy zdjęcia Twoich dzieci są bezpieczne i nie będą użyte przez kogoś nieznajomego do innych celów? Czy na pewno chcesz ujawniać lokalizację swojej pociechy poprzez geo-tagi? Jakie prywatne informacje teoretycznie ujawniasz, wrzucając do sieci zdjęcie swojego dziecka korzystającego z inhalatora do astmy, lub drapiącego się po użądleniu osy?

Cyfrowa tożsamość dziecka – jak ją chronić?

Aby podejść do wychowania dziecka z rozsądkiem, zebraliśmy pięć dobrych rad, które pomogą przyjąć dobrą postawę rodzicielską:

  • Sprawdź swoje ustawienia prywatności, jeśli chcesz zamieszczać informacje o swoim dziecku w sieci.
  • Pomyśl o konsekwencjach umieszczenia danej treści o swojej pociesze w internecie – czy zdjęcie nadal będzie zabawne, gdy dziecko osiągnie wiek 12 , 17 lub 35 lat?
  • Skonfiguruj opcję Google Alert, tak aby pomagała kontrolować treści dotyczące Twojego dziecka, które pojawiają się w Internecie
  • Zainteresuj się jego aktywnością internetową, gdy już dorośnie
  • Śledź na bieżąco nowinki techniczne i portale, z których korzystają dzieci

 

A Wy jak dbacie o bezpieczeństwo Waszych dzieci?

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG Secure VPN. Prywatność i anonimowość w sieci jest możliwa!
antywirus avg logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku