Nasi użytkownicy donoszą o nowej fali oszustw wymierzonych w klientów oprogramowania antywirusowego AVG. W kampanii phishingowej cyberprzestępcy informują o rzekomo wykrytych wirusach na urządzeniu i zachęcają do odnowienia wygasłej subskrypcji, odsyłając na podstawioną stronę internetową. Pod żadnym pozorem nie można klikać w odnośniki zaszyte w fałszywej wiadomości. Wyjaśniamy, jak rozpoznać oszustwo i co zrobić, by nie paść ofiarą cyberprzestępców.
Spis treści
- Fałszywe wiadomości podszywające się pod AVG
- Jak się chronić przed takimi atakami, by nie paść ofiarą oszustów?
Fałszywe wiadomości podszywające się pod AVG
O kolejnej kampanii phishingowej cyberprzestępców donoszą bezpośrednio nasi użytkownicy. Na swoje skrzynki mailowe otrzymują wiadomości podszywające się pod AVG.
Oszuści informują w nich, że wykryli wirusa na telefonie komórkowym, ale niestety subskrypcja oprogramowania antywirusowego AVG wygasła. Sugerują więc, aby ją odnowić poprzez kliknięcie w podstawiony link. Oczywiście odnośnik nie odsyła do oficjalnej strony AVG, tylko do nieznanego i prawdopodobnie niebezpiecznego źródła.
Swój przekaz wzmacniają informacją, że jedno z urządzeń użytkownika zostało już przejęte, ale aby usunąć wirusa, trzeba odnowić subskrypcję. To standardowy zabieg cyberprzestępców, który ma na celu wywołanie pośpiechu u ofiary i nakłonienie do wykonania żądanej akcji.
Oszuści rozsyłają obecnie dwie wersje wiadomości, które różnią się przede wszystkim tematem maila. Publikujemy je poniżej.
Przykład 1:
Nadawca: Zespól ds. bezpieczenstwa telefonu
Tytuł: Na Twoim telefonie komórkowym wykryto wirusa.
Treść:
Twoja subskrypcja programu antywirusowego AVG zostala dezaktywowana, poniewaz wygasla wczoraj, 7 lipca 2024 r.
Aktywuj ponownie swoja subskrypcje [link].
Masz teraz siedem niechronionych urzadzen.
(3) Komputery
(4) Telefony komórkowe
Jedno z Twoich urzadzen zostalo juz przejete. Wirus zostal wykryty, ale aby go usunac, musisz ponownie aktywowac subskrypcje.
Przykład 2:
Nadawca: Wygasniecie Subskrypcji
Tytuł: Wystapil problem z Twoim telefonem komórkowym.
Treść:
Twoja subskrypcja programu antywirusowego AVG zostala dezaktywowana, poniewaz wygasla wczoraj, 9 lipca 2024 r.
Aktywuj ponownie swoja subskrypcje.
Masz teraz siedem niechronionych urzadzen.
(3) Komputery
(4) Telefony komórkowe
Jedno z Twoich urzadzen zostalo juz przejete. Wirus zostal wykryty, ale aby go usunac, musisz ponownie aktywowac subskrypcje.
Jak się chronić przed takimi atakami, by nie paść ofiarą oszustów?
Podobnie jak w przypadku innych akcji cyberprzestępców, aby nie paść ich ofiarą, warto przede wszystkim zachować szczególną ostrożność i nie klikać podejrzanych linków, ani nie otwierać załączników wiadomości. Oto kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać.
Zweryfikuj nadawcę
Jeśli nie jesteśmy pewni, od kogo otrzymaliśmy maila, warto zweryfikować nadawcę. W większości klientów i skrzynek pocztowych (np. Gmail) po najechaniu na nazwę nadawcy wyświetli się jego dokładny adres. W opisywanym przez nas przypadku jest to agos.inez_1991t1[at]outlook.com, a więc od razu widzimy, że nie należy do domeny AVG. Już to pozwala określić, że mamy do czynienia z oszustwem.
Uważaj na odnośniki
Klikanie w nieznane odnośniki w wiadomościach to proszenie się o kłopoty. Jeśli nie jesteśmy pewni, dokąd prowadzi link, wystarczy najechać na niego myszką. W przeglądarce (zazwyczaj w którymś z rogów ekranu) wyświetli się pełny adres. W tym konkretnym przypadku jest to dtcter[.]ife, a więc od razu widzimy, że nie przenosi na witrynę należącą do AVG. To kolejna wskazówka, że to oszustwo.
„
Klikanie w nieznane odnośniki w wiadomościach to proszenie się o kłopoty. Jeśli nie jesteśmy pewni, dokąd prowadzi link, wystarczy najechać na niego myszką.
Zwróć uwagę na treść
Cechą wspólną wielu akcji cyberprzestępców jest niechlujnie napisana treść. Warto więc zweryfikować ją pod kątem poprawności. W tym przypadku zabrakło m.in. polskich znaków, co powinno być wystarczającym ostrzeżeniem, że to próba oszustwa.
Zweryfikuj wiadomość innym kanałem
Jeśli pomimo wykonania powyższych kroków nadal nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z oszustwem, warto potwierdzić wiadomość bezpośrednio z firmą, od której rzekomo ją otrzymaliśmy, korzystając z innych kanałów komunikacji. W tym przypadku warto więc zadzwonić lub napisać maila na infolinię AVG z zapytaniem, czy taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce.
Warto też pamiętać, że licencje AVG warto kupować z oficjalnego źródła, aby uniknąć podejrzanych sytuacji w przyszłości. Ci, którzy nabyli już oprogramowanie na stronie avg.pl, mogą swoje licencje przedłużyć lub omówić na tutaj.
Więcej przydatnych porad wyjaśniających najnowsze metody cyberprzestępców oraz wskazówki, jak się przed nimi chronić, można znaleźć tutaj.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!