Brak dostępu do systemu i utrata danych potrafi zmrozić każdego właściciela przedsiębiorstwa, a pracę firmy zdecydowanie spowolnić. Korzystaj z najnowszych technologii, by czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o ochronę danych oraz ich ew. odzyskiwanie. Dowiedz się, czym jest proces odtwarzania utraconych danych.
Odzyskiwanie danych po awarii
Disaster recovery to możliwość odtworzenia utraconych danych w wyniku na przykład awarii. Pozwala zapewnić firmie ciągłość pracy i bezpieczeństwo. W ramach tej technologii opracowuje się plan naprawczy. Zakłada on ograniczenie niedostępności wywołanej błędem człowieka, awariami technicznymi oraz katastrofami przyrodniczymi, które mogą doprowadzić do awarii infrastruktury informatycznej. Można też stworzyć zapasowe centrum dla kopii zapasowych w chmurze albo daleko od bazy.
Komu jest dedykowany disaster recovery plan?
Do niedawna przed awariami, atakami czy katastrofami głównie zabezpieczały się korporacje, duże organizacje, w tym m.in. instytucje finansowe. Disaster recovery plan odnosił się najpierw do systemów informatycznych i telekomunikacyjnych, które były największe. Sytuacja ta dynamicznie się zmienia, gdyż także drobna awaria i krótka przerwa w działalności oznacza duże straty. Mogą one doprowadzić nawet do kryzysu, niewypłacalności i utraty płynności finansowej, a finalnie – biznesu.
Dlatego też disaster recovery plan coraz częściej budzi zainteresowanie także średnich oraz małych firm, z różnych branż, o różnych profilach działalności. Poza tym sektor IT prężnie się rozwija, rośnie liczba firm na co dzień korzystających z technologii, co wiąże się z koniecznością posiadania planu disaster recovery.
Zagwarantuje on bezpieczeństwo danych i ich odzyskanie, a także brak przerwy w działaniu, a dodatkowo firma nie musi bać się ew. kar finansowych w razie wycieku m.in. danych wrażliwych. Każda firma, w zależności od struktury i działalności, powinna zawrzeć w planie takie elementy jak m.in. procedury postępowania, podział ról pracowników, styl reagowania, dokumentacja i szczegóły systemu.
Masz pytania? Chciałbyś coś dodać? Zostaw komentarz poniżej!
Artykuł sponsorowany
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!