Defragmentacja przy pomocy AVG PC TuneUp

0

defragmentaacja dysku twardego

Proces defragmentacji jest wręcz niezbędny dla zainstalowanej od kilku miesięcy kopii systemu, lub kopii na której instalujemy i odinstalowujemy duże ilości różnych aplikacji, co skutkuje fragmentacją danych, a co za tym idzie zmniejszeniem wydajności dysku.

Co to jest fragmentacja?

Fragmentacja jest to proces niepożądany, a zarazem nieunikniony. Podczas odinstalowania aplikacji, usuwania zbędnych plików z dysku powstają nowe wolne przestrzenie. System próbuje jej wykorzystać jednak nie zawsze jest to w 100% możliwe, ponieważ ilość dostępnego wolnego miejsca może nie odpowiadać wolnemu miejscu potrzebnemu do instalacji aplikacji. Dlatego niektóre pliki aplikacji mogą znajdować się na początku dysku, a inne pliki w połowie lub jego końcu. W efekcie, aby system odczytał wszystkie pliki musi przeszukiwać cały dysk, co wpływa negatywnie na jego wydajność.

Kiedy używamy modułu defragmentacji?

W przypadku, gdy posiadamy tradycyjny dysk HDD (ang. Hard Disk Drive), ponieważ proces defragmentacji może skrócić czas dostępu do komórek pamięci oraz usunąć niepożądane obszary powstałe po fragmentacji danych.

Kiedy nie używamy modułu defragmentacji?

W przypadku, gdy posiadamy nowe szybkie dyski SSD (ang. Solid State Drive). W przypadku dysku SSD defragmentacja nie ma większego sensu, ponieważ dostęp do każdej komórki pamięci trwa tyle samo. Dodatkowo defragmentowanie dysków SSD może powodować skrócenie ich żywotności.

Jak działa moduł defragmentacji?

W pierwszej fazie moduł przeprowadza analizę bloków danych w celu sprawdzenia czy wymagane jest przeprowadzenie procesu defragmentacji.

W drugie fazie jeśli jest to konieczne, moduł przeprowadza proces defragmentacji. Proces ten polega na usunięciu fragmentacji dysku i ułożeniu obok siebie poszczególnych części plików w celu przyspieszenia czasu dostępu do nich.

defragemntacja - komputer w zmywarce

Proces defragmentacji można porównać do „czyszczenia” komputera

Jak użyć modułu AVG Drive Defrag pakietu AVG PC TuneUp?

1. Uruchamiamy główne okno aplikacji.

2 W pasie zakładek odnajdujemy zakładkę Optymalizuj i przechodzimy do niej.

3. Zakładka została podzielona na dwie sekcje narzędziowe, po lewej zestaw narzędzia do Zmniejszania obciążenia sytemu, po prawej zestaw narzędzia do Zoptymalizowania rejestru i wydajności.

4. W zestawie narzędzi do Zoptymalizowania rejestru i wydajności odnajdujemy przycisk Defragmentuj dysk twardy i klikamy na niego.

5. W nowo otwartym oknie AVG Drive Defrag zaznaczmy haczykiem wybrane dyski które mają zostać podane procesowi analizy, jaką defragmentacje przeprowadzić po analizie oraz czy po zakończeniu procesu komputer ma zostać wyłączony automatycznie. W następnym kroku odnajdujemy przycisk Dalej i klikamy na niego.

* Dyski SSD będą zaznaczone na szaro, zaznaczenie ich haczykiem będzie uniemożliwione. Blokada na dyski SSD została nałożona ze względów bezpieczeństwa, defragmentacja tych nośników może skracać ich żywotność, a w zasadzie nie ma większego wpływu na wydajność.

6. Następnie powinno nam się przez chwile pokazać okno prezentujące stan analizy , a w efekcie końcowym okno prezentujące jej wyniki oraz pozwalające na wybranie konkretnego sposobu przeprowadzenia defragmentacji.

W zależności od lokacji plików na naszym dysku twardym, możemy dostać jedną z dwóch wiadomości:

a)

    1. Nie wykonuj defragmentacji.

(W tym przypadku w następnym kroku klikamy na Dalej, a następnie zamykamy AVG Drive Defrag i główne okno aplikacji.)

b)

    Przeprowadź gruntowną defragmentację. Przy opcjach wyboru jaką defragmentację przeprowadzić dla…. Zostawiamy domyślny wybór Przeprowadź gruntowną defragmentację (zalecane), w następnym kroku klikamy na Dalej.

7. Moduł AVG Drive Defrag rozpoczyna proces defragmentacji, może on potrwać do kilku godzin.
8. Gdy moduł zakończy swoją pracę, wyświetli raport podsumowujący efekt defragmentacji.

a)

    1. Jeśli w poprzednich krokach zaznaczyliśmy Po zakończeniu wyłącz komputer system zostanie zamknięty samoistnie.

b)

    Jeśli nie zaznaczyliśmy tej opcji zamykamy ręcznie okno AVG Drive Defrag oraz AVG PC TuneUp.

Zachęcam serdecznie do komentowania i dzielenia się przemyśleniami oraz przeglądania drugiej odsłony powstającej serii „AVG krok po kroku”.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP to program do przyśpieszenia komputera. Odśwież swój komputer i odkryj jego moc na nowo.
antywirus avg logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku