Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Porady dla domu»Jak bezpiecznie odzyskać stracone dane? Co wolno, a czego NIE WOLNO robić?
    Porady dla domu

    Jak bezpiecznie odzyskać stracone dane? Co wolno, a czego NIE WOLNO robić?

    4 komentarzePrzeczytasz w 4 minuty
    Jak bezpiecznie odzyskać dane?
    Szybkie i bezpieczne odzyskiwanie danych. To co musisz wiedzieć!

    Każdemu z nas może się zdarzyć utrata danych z dysku komputera. Przyczyny są różne – awaria urządzenia, szkodliwe oprogramowanie (wirus), przypadkowe skasowanie przez użytkownika, mechaniczne uszkodzenie sprzętu. Co zrobić w tej sytuacji? A przede wszystkim – czego absolutnie NIE ROBIĆ?

    Jak odzyskać stracone dane – co wolno a czego nie wolno robić

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń

    Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

    • Raport zagrożeń AVG

      INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

      Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

      Zapisz się

    • AVG Ultimate

      NAJLEPSZY ANTYWIRUS

      Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

      Sprawdź

    • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

      PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

      Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

      Zapisz się

    • AVG TuneUp

      PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

      Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

      Sprawdź

    Metody DIY (zrób to sam) – nie zawsze dobre rozwiązanie

    W krytycznych chwilach niekiedy zapominamy, że Internet to nie tylko skarbnica wiedzy, ale również jeden wielki śmietnik i trzeba odróżnić jedno od drugiego. Jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych, „dobrych rad” jest chyba tyle samo, ilu użytkowników komputerów.

    Zwykle pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to użycie programu CHKDSK, używanego w przypadku stwierdzenia problemów z wydajnością urządzenia. W przypadku utraty danych jednak nie znajdzie to zastosowania. Istnieje natomiast ryzyko ich bezpowrotnej utraty.

    Dlaczego?

    Otóż utracone dane można odzyskać, w wielu wypadkach w całości. Należy jednak, po stwierdzeniu ich utraty, zachować spokój i nie próbować w panice wielokrotnie wyłączać i włączać komputera. To ważne, ponieważ, mimo że system pokazuje brak danych, nie zostały one skasowane i wciąż znajdują się w pozornie pustych sektorach dysku.

    Sektory te zostały jedynie oznaczone przez system jako przygotowane do nadpisania. Każda operacja, także włączenie i wyłączenie urządzenia, powoduje nadpisywanie danych, które czyni utratę poprzednich danych nieodwracalną.

    Lepiej więc nie używać programu CHDSK – unikniemy zniszczenia zawartości dysku.

    Czy mam fizycznie otworzyć dysk? Lepiej nie…

    Otwarcie dysku? Nigdy nie należy tego robić! Dysk jest bardzo skomplikowanym, a jednocześnie delikatnym urządzeniem i wszelkie czynności w jego wnętrzu, a nawet sam proces otwierania, powinny być prowadzone przez odpowiednio przygotowanego i doświadczonego fachowca, z użyciem specjalistycznych narzędzi. Zresztą jest to czynność, którą wykonuje się w ostateczności, kiedy wszystkie inne sposoby odzyskania danych zawiodły. Każda ingerencja we wnętrze dysku w niewłaściwy sposób i w nieodpowiednich warunkach może zakończyć się trwałym uszkodzeniem dysku i bezpowrotną utratą jego zawartości.

    A może zamrozić dysk?

    Włożenie dysku do zamrażalnika? Kolejna „dobra rada”, która z pewnością zakończy się nie tylko utratą danych, ale i nieodwracalnym uszkodzeniem dysku. Po wyjęciu z kilkugodzinnego mrożenia, w temperaturze pokojowej następuje skraplanie i obudowa staje się mokra – tak wewnątrz jak i na zewnątrz. Woda dostaje się bezpośrednio na powierzchnię talerzy, a za sprawą szybkości ich obrotów oraz odległości jednego od drugiego zaledwie kilku nanometrów, dopełnia dzieła zniszczenia.

    Czy ryż pomoże mi odzyskać dane?

    Podobnie nieprzydatna jest rada, aby dysk, który miał styczność z wodą, umieścić w naczyniu z ryżem, który tę wodę wchłonie. Owszem, wchłonie. Ale przy okazji pył ryżowy może zanieczyścić dysk i zamiast odzyskać dane, otrzymamy co najwyżej kleik ryżowy.

    Postępowanie rozważne – zawsze się opłaca

    Po jednokrotnej nieudanej próbie zresetowania komputera należy go wyłączyć i przystąpić do samodzielnego odzyskiwania danych za pomocą jednego z programów odzyskujących (obecnie w sieci dostępnych jest wiele programów, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych, umożliwiających przynajmniej częściowe odzyskanie utraconych danych).

    Jeśli jednak zupełnie nie czujemy się na siłach w kwestii samodzielnej próby odzyskania danych, zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, który podejmie właściwe kroki w zależności od przyczyny utraty danych.

    Można spróbować odzyskać zawartość dysku we własnym zakresie, jeżeli niechcący, np. przez pomyłkę, sami ją usunęliśmy i mamy pewność, że komputer nie jest uszkodzony, ani nie został narażony na ataki złośliwego oprogramowania. W innych sytuacjach, jak zainfekowanie wirusem, warto mieć podstawy wiedzy w zakresie obsługi technicznej urządzenia. Natomiast w żadnym wypadku nie należy zabierać się do samodzielnej naprawy i prób odzyskania danych, jeżeli komputer uległ uszkodzeniu mechanicznemu na skutek np. upadku na podłogę albo zalania. W takiej sytuacji bezwarunkowo kontaktujemy się z profesjonalnym serwisem.

    Na zakończenie rada, którą warto zastosować, zanim cokolwiek stanie się z naszym urządzeniem: róbmy kopie zapasowe! Nawet nie wiemy, kiedy mogą okazać się bezcenne…

    Macie pytania dotyczące odzyskiwania danych?

    Jeżeli coś Was nurtuje w kwestii odzyskiwania danych – pytajcie śmiało w komentarzu!

    Autor: Konrad Bielawski, DATA Lab

    Oceń artykuł
    [Głosów: 2 Średnia: 5]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    Dane dysk jak odzyskać dane odzyskiwanie danych pojemnik z ryżem utracone dane zamrożenie dysku
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    trybawaryjny
    • Facebook

    Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Paweł
    Paweł
    3 lat temu

    Ah te legendy o ryżu. Zaczytane na forum. Kiedyś próbowałem. Niestety bez powodzenia 😉

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    3 lat temu
    Reply to  Paweł

    Wszystko rozbija się o ilość zalania. Ryż wyciąga wilgoć, a nie pije wodę 🙂 Jest to staropolska metoda. W restauracjach lubujących się w dawnych czasach dalej w solniczkach znajdziemy ziarenka ryżu 🙂

    0
    Odpowiedz
    Kaleron
    Kaleron
    2 lat temu

    W przypadku utraty danych lepiej nie uruchamiać systemu z tego dysku, zatem wyjmujemy taki dysk i podłączany jako drugi do innego komputera anulując procedurę chdsk, jeśli zostanie nam zaproponowana. Mądrą prakyką jest wykonanie kopii posektorowej (sklonowanie dysku) na inny nośnik. W ten sposób zmniejszamy ryzyko przykrych konsekwencji, w wypadku gdyby stan nośnika się pogorszył albo gdybyśmy sami popełnili jakiś błąd. Pod żadnym pozorem nie zapisujmy niczego na dysku, z którego straciliśmy dane. Także odzyskiwane pliki powinny być zapisywane w innej lokalizacji. Jeśli chodzi o programy do odzyskiwania danych – jest ich dużo, ale wszystkie automaty bazują na bardzo podobnych algorytmach.… Czytaj więcej »

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    2 lat temu
    Reply to  Kaleron

    Dziękujemy bardzo za podzielenie się fachową wiedzą. Warto pamiętać o tym wszystkim co Państwo napisali.

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Do tego potrzebujesz nośnika instalacyjnego. Możesz go samodzielnie szybko utworzyć...Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Ania A gdzie ma przechowywane dane? Lokalnie czy nie? Bo to są dane newralgiczne, finansowe itd...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    • Jarek A co jak system nie chce się uruchomić jak wtedy zrobić format?Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Natan Bardzo dobry operator, my nie mogliśmy znaleźć firmy która podłączyła by nam internet do...Jaki Internet wybrać do pracy w dużym mieście? Lista najlepszych dostawców
    • Tomek Na topie jest FakturaXL.pl i to ten program rzeczywiście wszędzie polecają. Nie bez powodu...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz