Na pewno zdarzało ci się usłyszeć, że Bitcoin gwarantuje anonimowość i jego transakcji nie da się prześledzić. Jeśli korzystasz z płatności opartych na systemie blockchain, prawdopodobnie jednym z powodów, dla których to robisz, jest zachowanie ich w tajemnicy przed innymi. Otóż jak donoszą specjaliści z uniwersytetu w Katarze, Bitcoin i jego system zapewnia pseudoanonimowość. O tym, co to znaczy i jak zadbać o całkowitą prywatność piszemy poniżej.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Transakcje w Bitcoinie anonimowe? Nie do końca.
Jeśli chodzi o strukturę najpopularniejszej kryptowaluty pod względem prywatności, jest ona dwuznaczna. Z jednej strony Bitcoin nie jest bezpośrednio monitorowany przez instytucje finansowe i rządy, a więc wyśledzenie powiązań między transakcją i tożsamością użytkownika powinno być utrudnione. Jednak z drugiej strony podstawa wszystkich bitcoinowych przelewów, czyli blockchain, zachowuje dane wszystkich transferów wykonywanych z jednego adresu na drugi.
Co to znaczy? Jeśli masz do dyspozycji indywidualny adres Bitcoin, możesz z grubsza bezproblemowo prześledzić, skąd otrzymywał kryptowalutę i gdzie ją przesyłał. Jednak nie wszystko stracone! Jest sposób, abyś mógł zachować pełną anonimowość podczas płatności.
Jak zachować anonimowość?
Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które skutecznie pomogą ci ochronić prywatność podczas transakcji w blockchainie. Niektóre są prostsze, inne nieco bardziej skomplikowane, ale żaden nie powinien sprawić ci wielkiego problemu. Oto one.
Zmieniaj adres za każdym razem
Adres transakcji jest twoim pseudonimem w sieci blockchain. Znaczy to, że jeśli komuś uda się powiązać z nim twoją tożsamość, będzie mógł odkryć każdy przelew wykonany przez ciebie wcześniej. Możesz tego uniknąć, zmieniając swój adres przed kolejnymi transakcjami. W ten sposób po wykryciu go, śledzący pozna tylko jeden przelew środków. Nie odkryje pozostałych.
Większość popularnych portfeli kryptowalutowych zezwala na generowanie nieskończonej ilości adresów. Korzystaj więc z tej opcji za każdym razem, a wyśledzenie twoich transakcji stanie się niemal niewykonalne.
Użyj sieci VPN
VPN (Virtual Private Network) może pomóc ci w zacieraniu śladów po twojej aktywności sieciowej. Wybierz usługę, która nie wymaga logowania. Dzięki temu będziesz mieć więcej pewności, że VPN nie zapisuje historii twojej aktywności na swoim serwerze.
Jak działa ta ochrona? Sieć VPN szyfruje twój ruch internetowy i przesyła go przez dużą liczbę serwerów w różnych miejscach świata, zanim dotrze do celu. Niekiedy w sieci VPN jednym adresem IP posługuje się kilkoro użytkowników, co dodatkowo utrudnia wykrycie pojedynczego ruchu.
Dlatego, gdy zalogujesz się na swoje konto w Bitcoinie poprzez tę sieć, zapewnisz sobie dodatkową prywatność. Miej jednak na uwadze, że musisz zaufać dostawcy VPN. Niektórzy mimo wszystko zapisują historię twojego ruchu internetowego na serwerach.
Użyj przeglądarki Tor
Tor jest przeglądarką stworzoną przez społeczność, która wierzy w anonimowe przeglądanie internetu, nie poddane żadnej inwigilacji. Węzły Tora szyfrują twój ruch sieciowy (podobnie jak w przypadku VPN) i — zanim trafi w miejsce docelowe — przesyłają go najpierw przez inne komputery, które korzystają z sieci Tor. Dzięki temu wyśledzenie twojego adresu IP jest prawie niemożliwe, przez co możesz cieszyć się anonimowością.
Musisz jednak pamiętać, że jeśli kupujesz Bitcoina w kantorach czy giełdach lub miejscach, które wymagają od ciebie podania danych osobowych, Tor i VPN nie jest zbyt przydatny. Obydwa najlepiej sprawdzaj się w sieciach P2P (Peer 2 Peer).
Użyj miksera Bitcoin
Jak już wspominaliśmy, transakcje są zapisywane w węzłach blockchain i każdy może po adresie wyśledzić skąd oraz dokąd przepłynęła kryptowaluta. Te dane nie są w żaden sposób chronione. Istnieje jednak sposób, aby zerwać połączenie między wysyłającym a odbiorcą. Zajmuje się tym mikser adresów Bitcoin.
Jak działa? Na dwa sposoby:
albo tworzy tymczasowy adres, pod którym ukrywa transakcję,
albo zamienia coiny między transakcjami, jeśli opiewały na tę samą wartość.
Obydwa sposoby sprawiają, że bardzo trudno jest wyśledzić konkretne przelewy w historii blockchain. Miksowanie Bitcoina określa się też czasem jako pranie lub czyszczenie Bitcoina i jest usługą płatną.
Chroń swoją prywatność!
Teraz już wiesz, że Bitcoin nie jest tak anonimowy, jak mogłoby się wydawać. Dlatego wykorzystuj przytoczone w artykule sposoby do ochrony swojej prywatności.
Artykuł zewnętrzny