System operacyjny Android wykorzystywany jest na smartfonach, tabletach, netbookach i telefonach komórkowych. Może być używany nawet do kontrowania działania samochodów czy telewizorów. Jaka jest jego historia i jak długo budował on swoją potęgę?
Wszystko zaczęło się w 2007 roku
Pierwszym urządzeniem, które działało pod kontrolą Androida, był smartfon HTC Dream. Miało to miejsce w 2008 roku, ale historia samego systemu rozpoczyna się w 2007 roku. W tym momencie liderem rynkowym był Symbian, a aktualny główny konkurent Androida, czyli iOS, miał wtedy 10 proc. udziału. Kiedy w 2007 roku Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a, system iOS wyglądał w stosunku do wspomnianego Symbiana bez porównania lepiej. Aktualnie dzięki pracy Google około 80 proc. sprzedawanych urządzeń ma zainstalowany system Android, przy czym procent ten stale rośnie.
Ranking mobilnych systemów operacyjnych
Najlepszym potwierdzeniem potęgi Androida są oczywiście statystyki jego udziału w rynku. W istocie na rynku tym liczą się wyłącznie dwie marki, bo udział pozostałych jest bliski zera. Statystyki przedstawiają się następująco:
- 85,9 proc. – na takim procencie wszystkich urządzeń zainstalowany jest system Android,
- 14 proc. – udział systemu iOS, czyli po prostu iPhone’ów,
- 0,1 proc. – inne smartfony.
Przy czym ten 0,1 proc. dotyczy tak naprawdę starych smartfonów, z których jeszcze korzystamy. Dane te dotyczą roku 2017. To, jak bardzo zmienił się rynek, widać choćby na podstawie danych z 2010 roku. Wtedy kategoria „inne” obejmowała ponad 41 proc. instalacji. Android miał wtedy 22,7 proc. udziałów.
Android najpopularniejszy nie tylko wśród mobilnych
W kwietniu 2017 roku doszło do historycznej zmiany na rynku systemów operacyjnych – Android wyprzedził wieloletniego lidera, czyli Windows. System należący do Microsoftu był liderem rynku od lat 80. ubiegłego wieku. Według danych z kwietnia 2017 roku Android miał wtedy 37,93 proc. udziału, a Windows – 37,91 proc. Co ciekawe, 5 lat wcześniej udział Androida wynosił zaledwie 2,4 proc.! O zmianie lidera zdecydowały przede wszystkim fatalne wyniki systemów Microsoftu, które miały przecież zawojować rynek urządzeń mobilnych.
Dlaczego Android jest liderem?
Rynkowa dominacja Androida nie jest oczywiście przypadkowa. Decyduje o tym wiele czynników, wśród których szczególne miejsce zajmują kwestie finansowe.
- Duże różnice cenowe – iPhone nie jest urządzeniem na każdą kieszeń. Wprawdzie możemy kupić używane urządzenie, ale nawet wtedy musimy się godzić z wysokim wydatkiem. Tymczasem na telefony z Androidem może sobie pozwolić prawie każdy. Według danych IDC za 2013 rok średnia cena telefonu z iOS wynosiła 650 dolarów, a z Androidem – 276.
- Dostępność producentów – jeśli interesuje nas iOS, to musimy kupić iPhone’a. Natomiast Androida znajdziemy na telefonach Motorola, HTC, Lenovo, Xiaomi, LG, Samsung i innych.
- Możliwości personalizacji – jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad systemem operacyjnym w swoim telefonie, to nic nie da nam takich możliwości jak system od Google; iOS stawia pod tym względem ograniczenia.
Android na nowoczesnych telefonach
Jak wspomnieliśmy, Android wybierany jest przez zdecydowaną większość producentów smartfonów. Motorola wybrała go również dla smartfonów Motorola Moto C. Na urządzeniu mamy do dyspozycji wersję 7.0 tego systemu. Wspomniany smartfon w wersji Plus to 4-rdzeniowy procesor, bateria o pojemności 4000 mAh i szybkość 4G. System ten znajdziemy również na innych smartfonach, które pojawiają się na rynku. Tak naprawdę producenci nie mają wyboru, ponieważ system ten jest po prostu lubiany przez użytkowników.Android osiągnie jeszcze więcej?
Trudno przewidzieć, czy Android może jeszcze powiększyć swój udział na rynku systemów mobilnych. Wiele będzie zależało od rozwoju systemu iOS i popularności iPhone’ów. Na pewno jednak system od firmy Google w najbliższych latach nie straci pozycji rynkowego lidera.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu
Nie jestem fanem iOS ale posiadam podstawowowego iPhona 6(16GB) od 4 lat i nie mam z nim najmniejszych problemów, poprzednim telefonem była S4 od Samsunga i wygladalo to zupełnie inaczej.