Windows 10 Home vs PRO

0

Znany dobrze każdemu system operacyjny Windows 10 dostępny jest w wielu odsłonach, a najpopularniejszymi są – Windows 10 Home do użytku domowego i Windows 10 Pro wzbogacony o funkcjonalności dla klientów biznesowych. Pojawia się jednak pytanie o podobieństwa i różnice pomiędzy tym dwoma wersjami i którą z nich ostatecznie wybrać.

Windows Home i Pro – czego można oczekiwać?

Najnowszą wersją oprogramowania Microsoft Windows jest obecnie Windows 10, ale co jakiś czas pojawiają się nowe aktualizacje, które wprowadzają ulepszenia, poprawki, nowe funkcjonalności. Do wyboru jest wersja systemu operacyjnego Windows 10 Home lub Windows 10 Pro. W ich przypadku można mówić o wielu zarówno podobieństwach, jak i różnicach.

Druga opcja jest rozszerzoną wersją Windows 10 Home skierowaną głównie do użytkowników biznesowych, czyli do firm. Mogłoby się wydawać, że różnice pomiędzy Windows 10 Home a Pro nie będą duże, jednak w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Warto wobec tego zapoznać się z funkcjonalnościami obu rozwiązań, po czym określić swoje rzeczywiste potrzeby i oczekiwania, aby dokonać właściwego wyboru.

Do podstawowych cech systemu Windows zaliczyć można Continuum dla telefonów, Cortana, Windows Ink, Menu Start i Kafelki Live Tiles, Tryb tabletu, funkcje głosowe, pióro i dotyk, Microsoft Edge i widok do czytania programu PDF Reader. Wszystkie te funkcjonalności dotyczą obu wersji systemu operacyjnego Windows 10.

Różnice zaczynają się pojawiać w ramach bezpieczeństwa i games. W Windows 10 Home można korzystać z opcji logowania Windows Hello i szyfrować swoje urządzenie, liczyć na zaufany rozruch i usługę zaświadczenia o kondycji urządzeń z system Windows. Z kolei w wersji Windows 10 Pro dodatkową opcją jest ochrona informacji systemowych i funkcja Bitlocker.

Możliwe staje się wobec tego szyfrowanie dysków zewnętrznych. pamięci przenośnej USB, kart SD oraz ustawienie poziomu ochrony danych w systemie. Szereg nowych funkcjonalności w Windows 10 Pro dotyczy zarządzania i wdrażania.

Jeśli oprogramowanie ma zostać zainstalowane na firmowym urządzeniu, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rozszerzonej wersji pakietu. Zastosowane zabezpieczenia i funkcje mają poprawić wydajność, ułatwić zarządzanie firmą, pozwolić zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewnić bezproblemową obsługę.

Koniecznie poznaj róznicę miedzu Windows 10 Pro i Home.

Koniecznie poznaj wszystkie funkcje wersji Windows 10 Pro!

Tylko w systemie Windows 10 Pro dostępne są funkcje takie jak: Zarządzanie urządzeniami mobilnymi, Zasady grup, Enterprise State Roaming na platformie Azure, Microsoft Store dla Firm. Przypisany dostęp, Dynamiczne inicjowanie obsługi, Windows Uptade dla Firm, Konfiguracja w trybie kiosku, Obsługa usługi Active Directory i jej obsługa.

W przypadku systemu operacyjnego Windows 10 Pro możliwe jest zredukowanie kosztów zarządzania firmą i sprawowanie kontroli nad najnowszymi aktualizacjami. Oferowane funkcjonalności pozwalają na sprawne przekazywanie informacji współpracownikom i klientom, w bardziej efektywny sposób. Istnieje nawet możliwości zbiorowego przesyłania treści.

W przypadku przedsiębiorstw operujących na dużej ilości wielorakich danych Windows 10 Pro jest najlepszym rozwiązaniem. Możliwe jest podłączenie komputera znajdującego się w dowolnym miejscu, używając funkcji wirtualizacji w postaci Client Hyper-V lub pulpitu zdalnego. Dostępna jest nawet przeglądarka w trybowi przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

W przypadku każdego systemu operacyjnego Windows 10 dostępne są podstawowe funkcjonalności: nowe Menu start, wbudowany pakiet podstawowego oprogramowania, usprawniona wielozadaniowość, rozbudowana personalizacja, pulpity wirtualne, Continuum, Windows Hello, Windows Ink, oś czasu, skupienie, udostępnianie w pobliżu, aplikacja Microsoft Launcher, aplikacja Kontynuuj na komputerze, Windows Update do pobierania i instalowania aktualizacji. W wersji rozszerzonej, czyli Windows 10 Pro znalazły się dodatkowe możliwości, czyli: szyfrowane BiLocker, zdalne logowanie, łączenie z domeną, maszyny wirtualne, przydzielenie dostępu.

Wybór systemu operacyjnego zawsze powinien opierać się na indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach. W zależności od tego, do jakich celów ma być wykorzystywane urządzenie, polecić można inną wersję systemu. Dla graczy wystarczające będzie najtańsze rozwiązanie w postaci Microsoft Windows 10 Home, to samo dotyczy komputera do nauki, chociaż dla uczniów dedykowany jest Windows 10 Education, dostępny w wersji Enterprise. Do pracy w domu, jak i do firmy najlepszym rozwiązaniem jest Windows 10 Pro.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 5 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

trybawaryjny

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku