Jak wybrać antywirus dla firmy?

2

Jaki najlepszy program antywirusowy możecie polecić dla firmy? To pytanie często pojawia się na forach i w wyszukiwarkach. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych cech, niezbędnych w małych i dużych przedsiębiorstwach. Przeczytajcie co trzeba uwzględnić przy wyborze antywirusa dla firm!

Antywirus dla firmy  – co powinien posiadać?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Po co ten antywirus?

Czy jest w ogóle sens wydawać pieniądze na antywirusa dla firmy? Może wystarczy, gdy nie będę odwiedzał podejrzanych stron i nie złapię infekcji?

Zdecydowanie warto ochronić swoją firmę odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym. Brak skutecznego programu antywirusowego w firmie może skutkować poważnymi konsekwencjami: od utraty danych wrażliwych, aż po wyczyszczenie komputera (skasowanie wszystkich plików). Koszty tego typu zdarzeń idą w setki tysięcy i niejednego administratora IT przyprawiają o ból głowy. Nie warto więc ryzykować, oszczędzając na ochronie. Tylko co wybrać by zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Programy antywirusowe dla firm – jakie mają funkcje?

Poszczególne produkty mogą się różnić między sobą, ale każdy z nich powinien mieć przynajmniej kilka ważnych funkcji.

W ochronie firm nie może być miejsca na luki.

Antywirus dla firmy musi się składać z szeregu elementów, które uzupełniają się nawzajem.

Mowa oczywiście o rozwiązaniach komercyjnych. Tanie antywirusy, a także ich darmowe odpowiedniki często są poważnie okrojone, zapewniając jedynie podstawową ochronę. Co więcej, darmowy antywirus zazwyczaj nie jest przeznaczony do użytku komercyjnego, a to oznacza, że nie można go legalnie zainstalować na firmowym komputerze. Konieczne jest więc wykupienie licencji.

Wybierając antywirus dla firmy warto skupić się na rozwiązaniach rozszerzonych oferowanych przez firmy antywirusowe.

Warto też zdefiniować swoje potrzeby – w zależności od tego, czy potrzebujesz ochronę samych komputerów, czy też trzeba zabezpieczyć urządzenia przenośne oraz serwery poczty oraz plików.

Co więc powinno się znaleźć w każdym firmowym antywirusie?

 1. Skaner poczty.Prowadząc swój biznes często otrzymuje się maile od nieznajomych osób: zapytania, oferty, materiały do realizacji zlecenia.Najbezpieczniej byłoby ich nie otwierać, ale nie jest to możliwe. Dlatego też skuteczny antywirus powinien skanować na bieżąco otrzymywane wiadomości i blokować zainfekowaną zawartość.
 2. Ochrona przeglądarki.Złośliwy kod bywa również „zaszywany” w stronach www. Wystarczy wejść na zarażoną stronę, a w tle zainstaluje się oprogramowanie szpiegujące. Samodzielne odkrycie go nie jest łatwe. Jednak dobry program nie powinien mieć trudności z usunięciem go, a najlepszy antywirus ostrzeże już na etapie próby instalacji i zablokuje ją.
 3. Ochrona prywatności.Surfując po sieci każdy zostawia po sobie ślady, będące kopalnią informacji o nawykach i zainteresowaniach. Wiele firm chętnie zbiera tego typu informacje, ponieważ dzięki nim są w stanie profilować reklamy, a to zwiększa szansę na sprzedaż produktu. Dobry program antywirusowy ochroni prywatność w sieci, nie pozwalając na śledzenie użytkownika.
 4. Firewall.Włamanie się do komputera osoby trzeciej jest bardzo proste, jeżeli nie chroni go zapora ogniowa. Monitoruje ona ruch odbywający się przez porty komputera, a jeżeli wykryje coś niepokojącego to informuje o tym użytkownika. Tani antywirus zazwyczaj jej nie ma, a to bardzo przydatna rzecz w każdej firmie, gdzie chroni się dane osobowe i informacje poufne…
 5. Skaner antywirusowy.Popularne narzędzie do sprawdzania plików pod kątem infekcji. Każdy dobry program antywirusowy powinien go mieć, bo to jedna z podstawowych funkcji. Darmowe wersje umożliwiają sprawdzenie plików w komputerze, najlepsze płatne antywirusy oferują dodatkowe opcje, m.in. kontrolę dysków wymiennych, możliwość zaplanowania regularnych skanów, a także personalizację ustawień.
 6. Własne ustawienia.Personalizacja reguł pracy jest w każdym dobrym programie antywirusowym. Użytkownik ma możliwość ustawienia czułości skanowania, poziomu ochrony oraz wyjątków (co pozwala na zmniejszenie liczby fałszywych alarmów). Najlepsze antywirusy oferują również możliwość zdalnego dostępu z poziomu administratora i zmiany ustawień na wszystkich urządzeniach. To niezbędna funkcja, gdy w firmie komputery funkcjonują w sieci i jedna infekcja może skończyć się prawdziwą epidemią.
 7. Ochrona serwera poczty i/lub plików.
  W większych firmach, to podstawa. Tylko kompleksowe zabezpieczenie na każdym poziomie zapewni należyty poziom ochrony.
 8. Konsola administracyjna.
  Podobnie, jest to rozwiązanie antywirusowe dedykowane dla większych biznesów. Informatyk lub administrator sieci może zarządzać wszystkimi zasobami z jednego komputera.
 9. Funkcje dodatkowe.Na rynku antywirusów panuje bardzo dużo konkurencja, dlatego warto się przyjrzeć i porównać funkcje, jakie oferują poszczególni producenci i rozwiązania antywirusowe.
 10. Ochrona bankowości i płatności online.Ważne jest, by antywirus zabezpieczał operacje finansowe Twojej firmy przed wyciekiem.

Jak wybrać antywirus dla małej firmy?

Małe firmy zazwyczaj nie mają rozbudowanych oczekiwań wobec antywirusa. Sklep, własna działalność gospodarcza czy też e-biznes prowadzone są często przy pomocy jednego komputera i telefonu.

Komercyjna wersja z licencją na jedno stanowisko (lub kilka) to wszystko, co jest potrzebne by zapewnić bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie firmy.

Wiele antywirusów dla firmy wygrywa rozwiązaniami dodatkowymi.

Ochrona poczty, firewall i filtr SPAM to podstawy. Zwróć też uwagę jednak na dodatkowe funkcje!

Podstawowym kryterium wyboru powinny być funkcje jakie oferuje antywirus dla firm. Najskuteczniejszy musi zapewniać ochronę skrzynki pocztowej, serwera, przeglądarki (zabezpieczanie przed złośliwym kodem na stronach) oraz posiadać moduł anty-rootkit. Polecane antywirusy często mają również udoskonalonego firewalla, zatrzymującego hakerskie próby przejęcia kontroli nad komputerem.

Równie ważna jest też skuteczność i mała ilość fałszywych alarmów. Najlepsze płatne programy antywirusowe potrafią wychwycić nawet 99,9% złośliwych ataków, co przekłada się na bezpieczeństwo codziennego użytkowania komputera. Im mniej „pomyłek” antywirusa, tym lepiej dla użytkownika!

Nie mniej ważna jest „waga” programu. Gdy dobry, lekki antywirus pracuje w tle jego działania właściwie nie są widoczne. To prawdziwy komfort i przyjemność korzystania z komputera, kiedy nic nie „muli” i nie przycina, a programy działają płynnie. Dla wielu małych przedsiębiorców to również oszczędność czasu.

Czekanie w nieskończoność na otwarcie się prezentacji lub pliku graficznego to niezbyt ekscytujące zajęcie… Warto więc wziąć pod uwagę również to kryterium. Bardzo lekki antywirus nie obciąży komputera, nawet jeżeli będzie to starszy sprzęt.

Antywirus nie może przeszkadzać w prowadzeniu businessu, powinien niezauważalnie pracować w tle, nie angażując właściciela.

Nierzadko jednak głównym kryterium wyboru są ceny. Tani firmowy antywirus kusi niewielkim wydatkiem, ale nie zapewnia pełnej ochrony.

W firmach, gdzie na komputerach przechowuje się dane osobowe, informacje poufne oraz innowacyjne pomysły, warto zapłacić nieco więcej za spokój. Często zyski w postaci najlepszej ochrony antywirusowej dla biznesu i bezpieczeństwa danych są znacznie większe niż kwota ostatniej faktury.

Krótko mówiąc: oszczędność na zakupie softu bywa pozorna. Każdy przedsiębiorca powinien więc rozważyć wszystkie zalety w odniesieniu do ponoszonych kosztów.

Jaki program antywirusowy dla dużych firm?

Duże firmy mają znacznie większe wymagania wobec ochrony i często decydują się na kompleksowe rozwiązania, kupując prawdziwe kombajny – potężne programy antywirusowe. Ceny nie są tutaj głównym wyznacznikiem wyboru.

A jaki antywirus dla dużych firm?

W dużych firmach ważna jest konsola administracyjna oraz ochrona poczty serwera i plików.

Zakup kolejnych licencji to niewielkie koszty w porównaniu z konsekwencjami jakie może przynieść włamanie i utrata danych. Dlatego też najważniejsza jest, zapewniona przez antywirus, najlepsza ochrona i skuteczność działania. Producenci softu odpowiadają na to zapotrzebowanie oferując bardziej rozbudowany program antywirusowy dla firmy.

Oprócz funkcji polecanych małym firmom w dużych przedsiębiorstwach przyda się zdalne zarządzanie programem (pomagające kontrolować stan bezpieczeństwa wszystkich urządzeń w sieci). Polecana jest również ochrona serwerów poczty i plików.

Tylko skuteczny program antywirusowy pomoże chronić dane osobowe przed atakiem hakerów (i konkurencji…), a także ukryje użytkownika w sieci.

Najlepszy antywirus (płatny) jest więc inwestycją na która trzeba przeznaczyć pieniądze. Zapewni to spokój i pewność, że zasoby firmy są dobrze chronione, a przypadkowy mail czy strona www nie spowoduje katastrofy.

Sprawdź rozwiązania antywiruswe AVG dla firm!

Choć AVG ma opinię darmowego antywirusa, od wielu lat dostarcza zaawansowane rozwiązania antywirusowe dla dużego i małego businessu, koncentrując się na ochronie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Osobny dział technologiczny zajmuje się opracowaniem oprogramowania specjalnie dedykowanego ochronie businessu.

Dopiero z tych pomysłów tworzone są programy na rzecz ochrony użytkowników domowych.

Dlaczego warto sprawdzić AVG Internet Security

 • Kompleksowe rozwiązanie antywirusowe  dla biura, małej i średniej firmy
 • Bardzo wysokie wyniki skuteczności wykrywania i usuwania zagrożeń (regularnie powyżej 99%) w wynikach testów niezależnych laboratoriów badawczych
 • Pracuje niezauważalnie w tle
 • Bardzo łatwy w instalacji
 • Dziecinnie prosty w obsłudze interfejs
 • Najważniejsze elementy ustawisz w kilka sekund
 • Stworzony specjalnie z myślą o ochronie małych i średnich firm
 • Ochrona poczty, filtr firewall, ochrona przed SPAMEM
 • UNIKALNY BONUS: Niszczarka plików. Bezpieczne usuwanie firmowych danych
 • Kupony rabatowe dla małego i średniego biznesu
 • Zestawy gadżetów wysyłane do zamówień wersji Business
 • Zaawansowana ochrona komputerów domowych i smartfonów GRATIS
 • DODATKOWO – licencje na program przyspieszający pracę komputera AVG PC TuneUp

Sprawdź antywirus AVG dla firmy wraz zestawem bonusów!

Wybierz opcję dla swojej firmy:

Kliknij i skorzystaj z rabatów dla biura i małej firmy

Kliknij i skorzystaj z rabatu i promocji dla dużej firmy

Masz pytania? Pisz śmiało w komentarzu!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG antywirus dla firmy. Kompleksowa ochrona dla plików, przelewów i wszystkiego co najważniejsze w firmie.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 2]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kaktus
kaktus
5 lat temu

Tu wymieniono wszystkie funkcje, które dobry antywirus powinien posiadać. Firmowa gdata, specjalna dla firm posiada jeszcze między innymi obsługę zdalną z poziomu serwera. To przydatna funkcja, bo informatyk, opiekun firmowych komputerów, ma do nich dostęp z domu i jakby coś się działo, szybko jest się w stanie zorientować.

TomeczekBBS
TomeczekBBS
4 lat temu

Ja właśnie też używam tego od g data. W sieci firmowej mam telefony i komputery z windowsem, androidem, iosem, więc musiałem wybrać coś, co będzie odpowiednie dla tego wszystkiego. Na razie nie narzekam 🙂

kaktus
kaktus
3 lat temu

Tu wymieniono wszystkie funkcje, ktore dobry antywirus powinien posiadac. Firmowa gdata, specjalna dla firm posiada jeszcze miedzy innymi obsluge zdalna z poziomu serwera. To przydatna funkcja, bo informatyk, opiekun firmowych komputerow, ma do nich dostep z domu i jakby cos sie dzialo, szybko jest sie w stanie zorientowac.

Beata Starużyk
Beata Starużyk
3 lat temu

a posiadasz u siebie takiego antywirusa? sprawdza się? u mnie do oddziału szukamy czegoś na apppla najlepiej

TomeczekBBS
TomeczekBBS
3 lat temu

Ja właśnie też używam tego od g data. W sieci firmowej mam telefony i komputery z windowsem, androidem, iosem, więc musiałem wybrać coś, co będzie odpowiednie dla tego wszystkiego. Na razie nie narzekam 🙂

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku